Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zastavil čas. Žije v baroku

Hodinář Stanislav Novotný z Tábora je zřejmě jediným hodinářem v republice, který dokáže ručně vyrobit celé mechanické hodiny od nejmenšího kolečka. Jeho výrobky jsou stejné jako práce hodinářů od sedmnáctého století do začátku dvacátého. Nejedná se však o kopie. Stanislav Novotný staví hodiny podle vlastních nápadů a vždycky dodržuje přesné náležitosti slohu, který pro daný výrobek zvolil.
Josef Musil, Foto: Milan Havlík
13. Listopad 2018 - 07:49

Vůně mosazi a tabáku se line z jeho prstů. Nedopalek startky hodí do kýble s vodou a pak dlouho cosi kutí nad pracovním stolem. Vypadá při tom jako socha. Právě se rodí strojek maličkých hodin, které by si mohl připnout ke kalhotám šlechtic v 18. století. Stanislav Novotný s ním asi nenašel společnou řeč, jeho jazyk je místy svérázně zemitý. Ale jisté je, že šlechtic by za jeho výrobek dobře zaplatil. Standovu práci sleduji už léta a je pro mě malým svátkem, když ho můžu navštívit v jeho dílně, kde jako by se zastavil čas, přestože stěny jsou plné tikajících hodin.

Když se tady rozhlížím, vybavují se mi vzpomínky na dětství. Toužil jsem mít kukačky a Ježíšek mi je ve druhé třídě přinesl. Asi mu je dal děda Mráz, protože byly ruské a po pěti minutách se zastavovaly. Několikrát jsme je odnesli spravit, ale zastavovaly se znovu. Nevíš, co s nimi mohlo být?

Pepíčku, nejen že to vím, ale taky ti můžu říct, co s nima hodinář pokaždý dělal – vůbec nic, jen vás kasíroval. To byly ruský kukačky Majak, mimochodem pěkně sračkový, ale když se Rusům některý povedly, tak přežily všechno. Většina z nich měla stejnou chybu, ohnutý táhlo vzadu. Ty hodiny prostě nebyly udělaný na rovnou zeď. Kdybys je dal trochu nakřivo, tak by fungovaly.

To běžný uživatel neví.

Dneska. Ale dřív si lidi většinu věcí dokázali opravit sami. S křivejma stěnama musel výrobce hodin počítat, protože na vesnici si lidi stavěli baráky svépomocí a nějakej hrbol na zdi jim byl ukradenej. Podívej se na tyhle hodiny z 19. století. Na zadní desce mají regulační šrouby po obou stranách. Když mi někdo přinese takový k opravě, tak se hned ptám, jestli je nezdědil po někom, kdo je měl ve starý chalupě. Stačí jen poštelovat regulační šrouby a zase jdou. Někdy musím ke klientovi dojít domů a hodiny mu pověsit. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V LISTOPADOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!