Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zdvořilý tulák

Cesta za zážitky začíná už zážitkem z cesty – nový slogan národního vlakového dopravce jednoduše vystihuje i styl Ladislava Zibury, mladého cestovatele a autora poutavých knih o poznávání blízkých i vzdálených zemí, plných humoru i vypravěčského umu. Jihočeský rodák vystudoval žurnalistiku, má dar slova, dokáže i celý večer profesionálně bavit plné sály lidí svými přednáškami. Přesto neztrácí jistou plachost, přemýšlivost a zdvořilost. Vzhledem trochu připomíná anglického studenta a svým smyslem pro suchý ostrovní humor tento dojem jen potvrzuje.
Petra Vicková, Foto: Richard Nowak
03. Červen 2019 - 12:46

Viděl jste už kousek světa, přesto je na vás velmi sympatické, že otevřeně chválíte Čechy i naši zemi. Proč?

My fakt žijeme v nádherné zemi a ke všemu přicházíme tak trochu šťastnou náhodou. Vždyť my si to ani nezasloužíme mít se tak dobře, jak se dneska máme. Snažím se i díky lidem, kteří jsou kolem mě a mají to podobně nastavené, bojovat proti nihilismu, který občas u nás panuje. My Češi máme rádi sebemrskačství, říkáme dost často – no tohle by se mohlo stát jen u nás! Nadáváme na všechno české, a já to nemám moc rád, protože si myslím, že spousta českých věcí je skvělých. Jsme národ fakt vynalézavých a talentovaných lidí, a tak se snažím poukazovat na ty pozitivní věci, protože věřím, že můžeme být vzorem pro ostatní. A když se mluví o pěkných skutečnostech, tak to vytváří další. Zatímco když se nadává, generuje to zase další stěžování.

Máte na mysli něco konkrétního?

Nedávno se mi třeba stala pěkná věc, jel jsem u nás vlakem a v něm průvodčí vysvětloval německému cestujícímu, že už nestihne přípoj do Německa, bohužel to už není proveditelné, ale že mu zařídí hotel, což je už běžné. Pokud prostě nestihnete poslední přípoj Českých drah, dopravce zajistí ubytování, nebo vás dokonce doveze domů, zaplatí taxíka. Pán byl v klidu a povídá, že je na tuhle situaci zvyklý z Německa, i tam mají zpožděné vlaky. My si prostě o spoustě věcí myslíme, že jsou u nás nejhorší na světě a dějí se jen u nás. Vůbec to tak není. I v precizním a přesném Německu se vlaky zpožďují.

Jací jsou Češi v porovnání s jinými zeměmi?

Nemůžu to ještě dost objektivně hodnotit, vždyť v České republice žiji teprve čtvrt století. Ale vždycky jsem měl pocit, že je pro nás dost specifický smysl pro humor a schopnost si dělat legraci z čehokoliv, což je super, protože lidé se tady moc neurážejí a spíš se baví. A když někdo udělá blbej vtip, no tak se mu nezasmějou. Ale neřeknou – počkej, takové vtipy dělat nemůžeš. V tom máme určitě velkou míru svobody. Máme ji ale i v mnoha jiných věcech, jen to nevidíme. Když se u nás vykoupete v kašně, on vás nikdo nezatkne, dostanete blokovou pokutu a je to, policajti se v lepším případě ještě zasmějou s vámi. Když cestuji, narážím na různá omezení, která by mě ani nenapadla, že mohou existovat. Přijel jsem třeba do Litvy a chtěl jsem si koupit pivo v osm večer, místní mi řekli, co blbneš, tady po osmé už pivo nikde neseženeš, to je zakázáno. Prodají ti ho v obchodě až ráno. Nebo ve Švédsku – tam lidi vnímají jako ohromnou výsadu, že můžou spát v lesích a volně bivakovat. My to ale u nás můžeme taky, ale nikdy mě nenapadlo to vnímat jako mimořádnou výhodu. Do lesů lze u nás volně vstupovat už od dob Marie Terezie, můžeme sbírat lesní plody, a pokud nerozděláváme ohně, můžeme tu volně přespat, nikdo to neřeší, je to samozřejmost. Ve Švédsku mají totéž, je to ustanoveno v ústavě a jsou na to nesmírně hrdí. Máme taky velkou cestovatelskou tradici a velký smysl pro dobrodružství, tím jsou Češi vyhlášeni po celém světě, i když ne vždy úplně pozitivně. Rádi se vydávají mimo vyznačené trasy, stezky a turistická místa a prožívají dobrodružství na vlastní pěst, což bohužel vede k tomu, že je občas musí zachraňovat horská služba. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!