Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Žijeme příliš rychle, život nám uniká

Politické billboardy vyměnil za nové projekty: především je teď tváří Jihočeských víkendů a nového projektu TV Sklad. Populární Jihočeské víkendy mají půl milionu sledujících, kteří díky Daliboru Uhlířovi objevují zapomenutá místa jižních Čech. Každý týden vyráží se štábem na novou expedici – a až ušetří více času, protáhne ji až do Indie. Kdo je Dalibor Uhlíř, jehož jméno si lidé ještě nedávno spojovali s Václavem Klausem mladším?
Jan Štifter, Foto: Richard Nowak
11. Říjen 2021 - 12:58

Vnímám vás jako vášnivého cyklistu. Přijel jste dnes na kole?

Kolo jsem nestihl, ale zvládl jsem dopoledne aspoň posekat zahradu, což je v našem případě taky sport. Když seču ručně, docela se nadřu. Někdy nasednu na traktůrek a to je pak relax, při kterém se stihnu i opálit.

Předpokládám, že sportem jste žil hlavně před televizí, tedy v rámci uplynulé olympiády.

Není to tak jako dřív. Právě olympiáda je pro mě důkazem, že se svět kolem rychle mění. I z olympiády se stalo jen pozlátko. To, co bývala za našich mladých let, je pryč: všichni jsme jí žili. Těšili jsme se, dělal jsem si tabulky, sledovali jsme výsledky a vstávali ve dvě ráno, abychom viděli zápasy našich. Dneska jsou hry bez diváků, pomalu ani nevím, kdo tam odjel a co se právě děje. Ale z úspěchů mám stejně radost – zajímá mě hlavně olympijský basket a tenis. Tradiční vzory, na které jsme byli zvyklí, už ale nejsou tím, co pro nás bývaly.

Čím to je?

Svět je zahlcený. Olympiáda už není něco mimořádného. Je to jen „jedno z mnoha“. A svět se skutečně mění, rychle a v plné síle. Co jsme znali dříve, neplatí. Každý může všechno, neexistují hranice ani mantinely, zmizela úcta k přítomnosti i historii. Navíc je svět teď hodně levicový a progresivistický. Každý má právo na názor. Nevidím úctu k autoritám, k lidem, kteří něco dokázali. Nerespektujeme ani základní fakta. Nároky ve školství se snižují. Vyrůstají fenomény, které by dříve nikoho nenapadly, včetně desítek pohlaví. Tohle už zastaví jedině silné zatřesení. Společnost dříve musela být ve střehu, dnes žijeme v blahobytu, a navíc příliš rychle, nejsme připravení na život, normální život nám uniká. Proto usínáme na vavřínech. Všechno se relativizuje, včetně výsledků druhé světové války nebo hrdinů, kterým jsme stavěli pomníky.

Co děláte pro to, abyste neusnul na vavřínech?

Snažím se hodně pracovat. Těch aktivit je teď celá řada. Čas mi berou Jihočeské víkendy i TV Sklad. Když přijdu domů, musím zvažovat, jestli čas rozdělím mezi rodinu nebo kolo, a rodina, dům a zahrada vítězí. Tak se kolo v tuhle chvíli dostává na vedlejší kolej. Aktivit je hodně – nejvíc času mi samozřejmě bere firma Inter Cars (dodavatel autodílů, motodílů, garážového vybavení a příslušenství, pozn. red.), v jižních Čechách máme tři pobočky a čtyřicet zaměstnanců. I když se daří, je to starost – přijímáme lidi, rozšiřujeme trasy.

Kolik času vám zabírají Jihočeské víkendy?

Vydáváme je jednou týdně, což je celkem náročné. Celý den točíme – pokud to jde, natáčíme současně i dva díly. Pak přichází postprodukce. Jezdíme v pracovních dnech, protože o víkendech tam bývá hodně lidí, míříme na turistická lákadla, jako jsou hrady, zámky a zajímavé stezky, ale i do zcela neznámých destinací. Videa publikujeme ve čtvrtek, tak býváme na cestách zpravidla na počátku týdne. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz