Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

110 let MHD: Výročí oslaví koncert i série povídek

Letošní rok ladí v odstínech červené, budějovická MHD slaví 110 let. V červnu 1909 vyjela do ulic první tramvaj a krátce nato trolejbus. To všechno letos připomenou koncerty, den otevřených dveří a unikátní kniha, které budou dominovat povídky předních českých autorů. O sérii letošních akcí jsme si povídali s ředitelem dopravního podniku Slavojem Dolejšem.
Jan Štifter Foto: Milan Havlík
17. Červen 2019 - 10:20

Jaké akce připravujete ke 110. výročí hromadné dopravy v Budějovicích?

Bude jich několik a jsou rozvržené do celého roku. Nejvíce o nich uslyšíme v červnu, kdy připravujeme dny otevřených dveří a velký koncert, a pak v říjnu, to vyjde jedna velmi zajímavá publikace.

O čem knížka bude?

Pracovní název má 110 odstínů červené, což je barva našeho dopravního podniku, a nejspíš u toho názvu zůstaneme. Publikace představí 110 příběhů, některé vyjádří jen fotka, jiné krátký text. Nejzajímavější bude soubor dvaceti povídek předních českých spisovatelů.

Koho jste oslovili?

Získali jsme původní povídky od Aleny Mornštajnové, Petry Soukupové nebo Petra Stančíka, tedy těch nejpřednějších autorů dneška. Ve dvacítce se objevují držitelé ceny Magnesia Litera, jihočeští autoři, je to pozoruhodný soubor a navíc psaný přímo pro nás – autoři se inspirovali budějovickou MHD. Nevím o tom, že by někde jinde tímhle způsobem oslavili veřejnou dopravu, vždyť ta knížka osloví nejen milovníky autobusů, trolejbusů a tramvají, ale i úplně jinou skupinu, tedy lidi, kteří čtou současnou českou prózu. Autory míváme někde zaškatulkované, a v téhle poloze vás překvapí, všichni napsali budějovickou povídku a v každé té povídce je zdejší městská hromadná doprava.

Jak bude kniha vypadat graficky?
To právě ladíme, nechceme obyčejnou knížku. Vydáme jich přesně 1110. Těch 110 bude v limitované edici, knihy obohacené o unikátní obal, který by měl imitovat historický vůz. To bude hodně zajímavé pro sběratele, oněch výjimečných 110 kusů doplníme o certifikát pravosti. Ještě ladíme cenu, rozhodně nebude nízká, protože obaly budou vyrábět naši zaměstnanci na dílně, bude v tom spousta ruční práce.

Oslavy začnou v červnu, to připravujete den otevřených dveří.

Akce je naplánovaná na 15. června, a to proto, že ten den přesně před 110 lety vyjel první tramvajový vůz do ulic Českých Budějovic. Tím se začala psát historie zdejší veřejné dopravy. Den otevřených dveří, který pořádáme pravidelně každý rok, tentokrát přivede lidi na obě naše vozovny. Chystáme zábavný program pro děti i dospělé, mimo jiné spanilou jízdu historickými vozy nebo třeba autodrom. Chlapi z Army-store připraví polní vojenskou kuchyni, budou tady stánky, muzika, spousta legrace. Věřím, že se lidi u nás pobaví.

Budete nějak slavit i přímo v autobusech?

Ozdobíme vozy praporky v barvách města, aby bylo vidět, že slavíme. Je potřeba si uvědomit, že 110 let veřejné dopravy ve městě není 110 let dopravního podniku. Podnik tu bude příští rok 70 let. 110 let ale lidi ve městě cestují veřejnou dopravou, první u nás byly tramvaje a krátce nato trolejbus, ještě ve stejném roce 1909. Říkalo se mu hřbitovní trolejbus, protože jezdil od kasáren na Pražské ke svaté Otýlii, a oživil ho teď ve své povídce Petr Stančík. Přímo ve vozech plánujeme využít plakátovací plochy, i na nich bychom chtěli připomínat naši bohatou historii.

Tím akce v červnu skončí?

Vůbec ne, nenechte si ujít náš velký punkový koncert 21. června: Punk in depo. Vystoupí tu Visací zámek a Vypsaná fixa. Prostor dopravního podniku je na rockový nebo punkový koncert naprosto ideální. Měli jsme tu už třeba koncert Tomáše Kluse nebo módní přehlídku, teď trochu přitvrzujeme. Dokonce jsme proto zřídili živnost na pořádání kulturních akcí a veletrhů. Upravili jsme autobusové depo tak, aby vyhovovalo, a dnes disponujeme druhým největším kulturním prostorem v Budějovicích, hned po pavilonu na Výstavišti. Pro kapely typu Vypsaná fixa je ale lepší naše industriální prostředí. Bude to pecka, uvidíte.

Kolik bude stát vstupenka?

Začínáme na ceně 110 Kč. Tahle počáteční dumpingová cena se brzy překlopí do výše 220 Kč a na místě pak bude stát lístek 330 Kč, což je pořád málo, ale nás nežene snaha za každou cenu vydělat. Nechtěli jsme dělat kulturu zadarmo, lidi s i toho pak neváží, mají pocit, že to nemá žádnou cenu. Volné vstupné akce trochu degraduje, 110 Kč je stejně jen symbolická cena.

A pak už se tedy budete připravovat na podzim?

Ano, hlavně na ten říjen. Domluvili jsme s Českými Velenicemi zápůjčku historického trolejbusu, který připomíná vozidlo, jež u nás jezdilo na samém počátku, v roce 1909. Celým rokem se nám promítá symbolika 110 let – je to dlouhá doba, za kterou doprava ve městě udělala neuvěřitelný posun. Změnil se vlastně celý svět.  Ale autobusy a trolejbusy tu jezdí dál.