Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Babuu, Bivoj, Bask. Hvězdy plzeňské zoo

Tyhle celebrity musíte vidět. A všichni jsou doma v plzeňské zoologické zahradě, kterou ročně navštíví kolem půlmilionu lidí. Po zdejším pivovaru je to nejvyhledávanější plzeňská atrakce. Našli jsme sedm jejích největších hvězd.
Pavel Pechoušek, Foto: Archiv zoo
24. Květen 2019 - 10:00

(...)

Lev Mates

Nádherný samec lva berberského Mates se po čtyřicetileté pauze zasloužil v posledních třech letech o nové odchovy lvů v Plzni. A poprvé o čistokrevné zástupce konkrétního poddruhu. Od roku 2002 mají lvi k dispozici velký přírodní výběh se stromy, keři a skalkami. Lev berberský (poddruh lva z Maroka, z pohoří Atlas) se vyhnul vyhynutí díky marockému králi, od 70. let 20. století je chován v několika evropských zoologických zahradách. V ČR se daří jeho chov v olomoucké zoo, odkud pochází plzeňský chovný samec Mates.

„Lev se v lidské péči dožije až dvacítky, Mates v Plzni v roce vystřídal svého pradědečka Viléma. Dorazil jako dvouletý mládenec, v lednu letošního roku mu bylo devět let. V letech 2016–2018 odchovaly jeho partnerky celkem šest mláďat ze čtyř vrhů, takže v den svých narozenin velel osmičlenné tlupě,“ uvádí zooložka Lenka Václavová. (...)

ZOO PLZEŇ

Zoo v západočeské metropoli vznikla již v roce 1926 na břehu řeky Radbuzy v městské části Doudlevce. V roce 1940 byla krátce v soukromém nájmu. V 50. letech přešla pod vedení národního výboru a po několika letech se stala součástí nového parku kultury a oddechu. V roce 1961 byla na původním území uzavřena kvůli infekci antraxu. Od roku 1963 zoo působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou.

Členitý přírodní areál má rozlohu 21 hektarů a od roku 1996 je intenzivně přetvářen na zoogeografický biopark. Do té doby byla zahrada známa například velkou kolekcí plazů, chovem ocelota velkého a sovice sněžné.

Od února 2001 slouží po tříleté rekonstrukci expozice AKVA-TERA, což je samostatná expozice v centru Plzně v Palackého ulici, kde návštěvníci v biotopových smíšených nádržích poznají bezobratlé, ryby, obojživelníky a plazy.

Zvláštností je zrekonstruovaný statek 19. století Lüftnerka s kolekcí domácích zvířat a 400 exponáty zemědělského náčiní. U něj byl v září 2008 veřejnosti zpřístupněn projekt Česká řeka, který představuje tok řeky Úhlavy. Deset akvárií je rozděleno do čtyř rybích pásem, v nichž žijí desítky druhů ryb – od sumců a štik přes candáty, okouny a kapry až po střevle, mihule či vranky.

(...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V KVĚTNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!