Brýle pro Alžbětu II. vznikají v Trhových Svinech
Když je začal nosit Horatio v seriálu Kriminálka Miami, chtěli je všichni. Mapa jasně ukazuje nejbohatší města světa: Londýn, Los Angeles nebo Toronto. V téhle mapě je ale jeden bod, který je na první pohled překvapující. Ale jen na první pohled. Trhové Sviny, nenápadné jihočeské město, kde řadu lidí zdobí stejné brýle jako celebrity z Los Angeles nebo Horatia z Miami. Ti všichni nosí brýle značky Silhouette, které vyrábějí v trhovosvinenském závodě A. Schmied.
„Zaměstnancům vzniká denně pod rukama mnoho krásných brýlí. To, co vyrobí, pak také rádi nosí,“ vysvětluje hned v úvodu Žaneta Stiskalová, personální manažerka společnosti A. Schmied. A tak by do Svinů zapadla i britská královna, jedna z nejnáročnějších klientek – nosí je taky.
Nechme chvíli plynout čas na dvou místech nezávisle na sobě, v jednu chvíli se spojí. V šedesátých letech založili Anneliese a Arnold Schmiedovi v Linci firmu. Nic velkého, pět zaměstnanců, jeden designér. Začali vyrábět brýle. Rostli, postupně získávali obchodní zastoupení na všech kontinentech. Krok za krokem dobývali svět.
Teď na chvíli skok. Trhové Sviny bývaly ještě na přelomu 19. a 20. století velmi chudý region. Tak chudý, že lidé často odcházeli za prací do Rakouska. Vize zdejšího podnikatele a následně i starosty Ladislava Stráského ale přinesly změnu: postavil tu továrnu, dostal do města výrobu. De facto založil zdejší průmyslovou zónu, na kterou pak navazovaly další podniky.
Kdyby nebylo Stráského, nebylo by ve Svinech továren. Kdyby nebylo továren, nebyl by tady A. Schmied.
PĚT CHLAPŮ V CHALUPĚ
Stalo se to přibližně takhle: syn zakladatelů Klaus Schmied vyslal v devadesátých letech do Švýcarska na školení svého manažera. Tedy na školení, spíš na trénink, možná manažerskou akademii – zkrátka zavřeli ho do jedné chatky s dalšími čtyřmi lidmi z různých firem v různých oborech, aby společně řešili problém každého z nich. Víc hlav víc ví. Čtyři hlavy řekly té jedné: měli byste založit pobočku někde venku. A ta jedna hlava na to kývla.
Rozjelo se náročné kolečko hledání, dalekých cest, schůzek a jednání. Československo, nebo Maďarsko? Jižní Morava, nebo jižní Čechy? A zase mapa na stole, tentokrát s padesáti vytipovanými místy, z nichž šestadvacet osobně navštívili. Dlouhé diskuse v linecké centrále: Tady není dobré napojení na Rakousko, tady bychom se nemohli rozšiřovat, tady nejsou žádní lidé. Až nakonec našli starou fabriku, kterou kdysi postavil Ladislav Stráský. Trhové Sviny. Dva příběhy se spojily, v roce 1995 vznikla firma A. Schmied.
Jenže i stará továrna byla brzy malá, a tak se výroba přesunula o kousek dál, na úplný okraj města. Od té doby tu stavějí a rozšiřují. Potupně vznikly tři výrobní haly. Jednou i ty budou málo. A. Schmied totiž našel ve Svinech nejen spokojené zákazníky, ale především spolehlivé dělníky. Lidi, kteří nedělají chyby. Lidi, kteří udělají vše možné pro to, aby zákazník dostal perfektní brýle. Lidi, pro které je rodinná firma také jejich firmou. Ve Svinech teď pracuje přes 300 zaměstnanců, celkem s rakouským Lincem a obchodními zástupci ve světě zaměstnává A. Schmied 1600 lidí.
„Některé brýle vyrábíme stejně už roky, jsou nadčasové a dorůstají k nim další zákazníci. Postupem času se také vracejí zapomenuté tvary, móda se v některých prvcích opakuje. V loňském roce jsme vyrobili stomilionté brýle,“ říká Josef Veselka, vedoucí technického úseku.
BRÝLE DOBYLY VESMÍR
Nákladní auto spojující Trhové Sviny s Lincem vyjíždí denně. Některé výrobky cestují po stejné trase i několikrát. V Rakousku vznikají plasty, ve Svinech k nim přidávají ruce. Mají to spočítané na 264 pracovních kroků – přesně tolik úkonů je potřeba k výrobě bezobroučkových brýlí. A některé procesy jsou obzvlášť náročné, třeba ruční zdobení drobnými kameny, při kterých jemné ruce připevní sto dvacet pět kamenů ke každé postranici. Chce to lupu, ale hlavně přesnost a šikovnost. Trpělivost. Lidský um, který stroj nedokáže nikdy nahradit. V tom je celý úspěch společnosti A. Schmied.
Několikrát přeskočili konkurenci. Mají skvělé nápady a nebojí se jich. Co kdyby na jedné váze leželo naproti kilovému závaží přes pět set brýlí? Je to vůbec možné? Nejlehčí titanové bezobroučkové brýle, které dovedou vyrobit, skutečně váží méně než dva gramy. Absolvovaly už skoro čtyřicet misí do vesmíru s astronauty NASA. Bez nadsázky: A. Schmied kdysi dobyl svět. Teď dobývá vesmír.
Do skupiny patří tři značky: Silhouette, adidas a neubau. „Značka neubau je s námi teprve od roku 2016. Dříve jsme vyráběli pro adidas i dioptrické brýle, teď zůstáváme u sportovních, a tak jsme segment dioptrických nahradili vlastní značkou, právě to je neubau. Jméno dostala po vídeňské čtvrti, kde se koncentrují studenti a bohémové,“ vysvětluje Josef Veselka.
Brýle vyrobené v A. Schmied jsou vidět na všech velkých kulturních a společenských akcích, chlubí se jimi například Paris Hilton, Jean-Claude Van Damme nebo skoro celá vídeňská filharmonie. Mají výběrové brýle, kterých se dotýkaly prsty lidí v Trhových Svinech. I obroučky Alžběty II. mají svinenské otisky. Jihočeské stopy v milionech výrobků. Jihočeské dotyky vidí celý svět.