Rodokmeny od mojedejiny.cz

Bydlet ve svém je česká přirozenost

Tvůrci Budějovic? Na začátku Přemysl Otakar II., dnes z velké části společnost THB Invest. Bez nadsázky, vždyť za dvacet let postavili téměř 500 domů. Jaké to bylo, co bude? Hovořili jsme s jednatelem společnosti Stanislavem Hafnerem.
pr
11. Říjen 2022 - 17:08

Dvacet let na trhu. Co se za tu dobu změnilo?

Společnost THB Invest a.s. vznikla v roce 2002, to byl ještě docela jiný svět. Za dvacet let jsme udělali neskutečný kus práce, dnes jsme předním developerem, postavili jsme bydlení pro stovky rodin. Formujeme novou tvář Budějovic, utváříme celé čtvrti. Orientujeme se na širší centrum města, ale také na okrajové části nebo přilehlé obce, třeba Srubec nebo Roudné, kde právě teď pracujeme.

Co jsou vaše srdcovky? Jaké projekty za těch dvacet let byste vyzdvihl?

Za Rezidenci U Kapličky I jsme obdrželi ocenění PRESTA Jižní Čechy. Poté jsme postavili Rezidenci U Kapličky II – i ta je úžasná. Za stavbu, kde máme kanceláře, jsme také dostali čestné uznání. Postavili jsme celkem 450 rodinných domů a 11 bytových domů s celkem cca 350 byty.

Co bude po dvaceti letech jinak?

Do firmy přichází můj syn, který dokončil studium architektury, a zapojí se do pracovního procesu. Je to mladý kluk. Doufám, že přinese do společnosti svěží vítr a nové nápady. Dosud jsme to vedli především s kolegou Martinem Bendou, on byl v terénu a na stavbě, já v kanceláři a na úřadech. S kolegou se už chystáme tak trochu do ústraní a chceme dát prostor novým nápadům, energiím a nábojům.

Kde teď nejvíc stavíte?

Aktuálně v Roudném, tam se orientujeme především na rodinné domy, které jsou rovnou k nastěhování. To je vlastně docela velká změna oproti začátkům, kdy každý dům byl originál, hodně jsme si tehdy zakládali na tom, že se individuálně věnujeme jednotlivým stavbám, dáváme prostor klientským změnám, každý si může prostor dotvořit na objednávku. Při současných cenách už tohle nejde. Stavíme proto vkusné, funkční domy, vybíráme kvalitní materiál a při vyšším množství stejných věcí se přirozeně dostáváme na nižší cenu, což nakonec ocení klient.

Jak reagujete na inflaci?

Ceny stavebních prací a materiálu vystoupaly na rekordní maxima. Některé materiály jsou oproti loňskému roku dražší o padesát až dvě stě procent. Snižují se marže, ale přesto se nedaří ceny udržet na rozumných úrovních. Někdy slyším, že dobře už bylo, ale nebyl bych tak pesimistický, ono dobře zase bude, jen to chce trochu čas. Bohužel si zvykneme na vše, nejen na dražší ceny nemovitostí, ale i na ostatní komodity v životě. Ceny realit ze zkušenosti neklesají. Bydlet ve svém, to je česká přirozenost. Vedle cen ale řadě lidí rostou i platy, které zdražení dorovnávají. Všichni si teď saháme hlouběji do kapsy. Dražší hypotéky snížily dostupnost vlastního bydlení, a někdy tomu nepomáhá ani obec nebo stát, když řízení zbytečně prodlužuje. Víme, že složitější období překonáme, a tak už teď připravujeme řadu dalších projektů.

Co třeba?

O některých ještě nemůžu otevřeně mluvit a určitě se k nim dostaneme v některých z příštích čísel časopisu Barbar. Můžu potvrdit, že budeme realizovat další etapu v lokalitě Za Humny na Srubci, v projektu je aktuálně 17 nových domů, které budeme letos připravovat. Srubec je stále velmi přitažlivá lokalita, na kraji města a zároveň v kontaktu s přírodou, za chvíli jste odtud v centru Budějovic i v Novohradských horách nebo na Třeboňsku, tak jsem rád, že tam můžeme dál rozvíjet výstavbu, po které dnes lidé touží. V Roudném máme před sebou přes třicet rodinných domů, vzniknou tam přízemní i patrové rodinné domy s pěknými parcelami. V současné době jsme dokončili projekty v Hluboké nad Vltavou a v ulici Fr. Škroupa v budějovickém Suchém Vrbném. 

Zkusme to definovat – po čem dnes lidé touží?

Dlouhodobě se drží trend rodinných domků o dispozici 4+kk, maximálně 5+kk. Je to podle mě rozumný koncept, který příjemně využije rodina, ale lidé se pak neztrácejí v obrovském domě, když děti vyletí z hnízda. Co se změnilo, je výška domů, ještě před deseti lety lidé toužili po přízemních bungalovech, ale dnes už domy rostou do patra. Je to dané nejen cenou pozemků, ale také tím, že parcely docházejí. Pozemky se zmenšily, běžný pozemek má dnes do 500 metrů. Blížíme se k modelu, který znám z Anglie: menší domky, blíž k sobě, s malou předzahrádkou a zahradou za domem. Skvělým řešením jsou dvojdomky, není to klasická řadovka, z jedné strany máte souseda, ale z druhé větší prostor.

A co nájemní domy?

V Čechách nebývalo zvykem, že by si Češi pořizovali rodinné domy jako investici k pronájmu. Když sháněli druhou nemovitost, volili spíš byt. Ale teď se děje stále častěji, že klient pořizuje dům, který chce dále pronajímat. Je to dobře, protože nájemní rodinné domy na trhu chyběly. My už dnes víme, že každý, kdo sní o vlastním domě, na něj nedosáhne, tak je tohle příležitost pro spoustu lidí, kteří prahnou po domku se zahradou.

Jaké jsou dnes ceny?

U městských bytů se blížíme k částce 90 až 100 tisíc za metr čtvereční v závislosti na lokaci. Bohužel i starší byty se dnes prodávají okolo 90 tisíc za metr, vždycky platí, na jaké jsou adrese a jaký mají potenciál. Novostavby prodražují materiály, práce, ale někdy i dlouhé lhůty, vždyť příprava stavby kvůli byrokracii někdy zabere i pět nebo šest let. A také do toho vstupují časté spory se sousedy. Mnohokrát se stává, že když už jsem postavil sám, tak nemá právo za mnou stavět nikdo jiný. Každý má pocit, že ten kousek zeměkoule je jen jeho. Musíme zapracovávat nové trendy, uzpůsobovat parkovací plochy elektromobilům – kdo ví, jestli tam budou někdy parkovat, ale vyžadují širší parkovací místa a také možnost nabíjení, odvětrávání a podobně. To všechno stojí hodně peněz. A potom vám nepovolí rodinný dům čistě na elektřinu – s odůvodněním, že elektřina není ekologická. Nad tím někdy zůstává rozum stát.

Co je právě k mání?

Všechno, na čem pracujeme, je aktuálně rezervované nebo prodané. Nastavili jsme si skvělou spolupráci s realitní kanceláří SORENT-CB, dámy jsou profesionálky a klienti jsou s nimi spokojeni. Odvedly ohromný kus práce. Díky nim máme skvělé vztahy s lidmi, pro které jsme stavěli, někteří se po čase vracejí, pořizují další nemovitosti, s řadou z nich nás pojí přátelství. Je to pro nás závazek, když víme, pro koho stavíme. Budějovice jsou malý rybník na to, abychom si kvalitou nebo termíny kazili jméno. Je pro mě důležité, že dvacet let podnikáme pod stejným jménem, stejnou značkou, máme prestiž a důvěru. Od začátku také kooperujeme s jednou bankou – Oberbank AG. S většinou dodavatelů materiálů také dlouhé roky spolupracujeme a podporujeme menší dodavatelské firmy, poděkování tedy patří i jim, bez nich bychom to v tak náročném byznysu nezvládli. Když začaly problémy s dodávkami materiálů, radši jsme připlatili za to, aby byly stavby hotové včas, než abychom prodlužovali termíny, a byli jsme díky tomu jedni z mála, kteří předávali hotové projekty tak, jak avizovali. Poslední dva roky jsou pro nás jiné v tom, že už tolik peněz nečerpáme z bank jako dříve, protože jsou úvěry dražší, a víc využíváme vlastní zdroje. To nás trochu omezuje v rozkvětu, ale dává nám to stabilitu. Myslím, že dvacet let je jenom začátek velkého příběhu, který začal a bude mít snad další dvacetileté pokračování.