Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Cena bytů atakuje 100 tisíc za metr čtvereční

Majitel českobudějovické realitní kanceláře Michal Matějovský vstoupil do světa realit v roce 2009 jako realitní makléř. Krátce nato se stal majitelem kanceláře, do které nastoupil, a z průměrné firmy vybudoval jednu z nejúspěšnějších realitních kanceláří RE/MAX v České republice s pobočkami v Kaplici, Vimperku a Lanškrouně.
08. Září 2021 - 09:52

Pane Matějovský, proč právě reality?

Podnikám od svých 22 let. Do roku 2009 to byl prodej nákladních aut. Potom v roce 2008 přišla ekonomická krize a obchod klesl o desítky procent. A jak to tak v životě bývá, soused mi na zahradě přes plot povídá, že koupil licenci RE/MAXu a jestli nechci změnit obor. Sám už jsem několik let uvažoval o založení vlastní realitní kanceláře, a tak jsem jeho nabídku přijal. Po roce a půl jsem se stal jejím ředitelem a za další dva roky jejím majitelem.

Co Vás na realitách baví?

Reality mají jednu obrovskou výhodu, a to, že je řeší vlastně každý. Každý, koho potkáte, je váš klient. Bydlení má v lidském životě vysokou prioritu. Televizi mít nemusíte, ale bydlet potřebujete. Navíc do pořízení nového bytu nebo rodinného domu vždy výrazně vstupují pozitivní emoce. Je příjemné být u toho a lidem pomoci takové emoce zažít. Čím déle tuto práci děláte, tím víc si vážíte poděkování a doporučení nadšených klientů. Ten pocit, že jste někomu pomohl, mě baví nejvíc.

O realitních makléřích se často říká něco jiného.

Ano, to máte pravdu. Bohužel nový zákon o realitním zprostředkování nic nevyřešil a na trhu se stále pohybuje mnoho realitních šmelinářů, jak jsem si je soukromě pojmenoval. Vnímám to ale jako obrovskou příležitost pro ty, kteří tuto práci berou jako poslání a nejde jim jen o rychle vyplacenou provizi. Mám kolem sebe lidi, jejichž hodnoty jsou stejné jako mé. V tom jsme jiní a jsem moc rád, že klienti se k nám vracejí nebo nás doporučují svým známým. Jsem si jist, že jdeme správnou cestou.

Jak vnímáte současnou situaci na trhu s nemovitostmi?

Jedním slovem: překvapení. Všichni jsme čekali, že mnoho lidí bude mít kvůli lockdownům finanční potíže a bude nuceno prodat to, co nutně nepotřebují, chaty, nevyužívané pozemky apod. Předpokládal se i větší pohyb v oblasti bytů a rodinných domů z důvodu problémů se splácením hypoték. Nic z toho se však neděje. Naopak nemovitostí na trhu neustále ubývá, a jejich cena tím zákonitě dál roste. Je mnoho lidí, kteří by rádi koupili, ale nabídka nemovitostí se stále zmenšuje. Stále častější jsou aukce nemovitostí, kdy výsledná kupní cena je vyšší než inzerovaná.

Jak to konkrétně vypadá v Českých Budějovicích?

Kopírujeme obecný stav trhu. Starších bytů je na trhu málo, což vyhnalo cenu panelákového bytu 3+1 na sídlišti Máj téměř ke 4 milionům. Výhodou Budějovic je kontinuální výstavba nových bytů. Jen v letošním roce se prodává několik nových developerských projektů, kde se stavějí řádově stovky bytů. Bohužel, některé ceny se již dostaly na 100 000 Kč za metr čtvereční, a to už není pro běžného klienta dosažitelné. Stavební pozemky jsou problémem všude. Okrajové části města, včetně blízkých obcí napojených na MHD jsou už prakticky zastavěné a klienti musí hledat dál od města. Tato skutečnost samozřejmě zvýšila cenu rodinných domů na periferiích města.

A jak je to s nájemním bydlením?

Tam je situace trochu jiná. V minulých letech hodně klientů ukládalo své úspory do investičních bytů a v současné době je jich na trhu poměrně dost. Změnilo se i chování zájemců o nájemní bydlení. Nepotřebují si rychle pronajmout první volný byt, ale jdou se podívat na víc nabídek a často dávají přednost novým, hezky zařízeným bytům před nižším nájemným ve starších bytech.

Ceny jsou vysoko. Takže je vhodná doba pro prodej nemovitosti?

To je opravdu těžká otázka. Na to, jak se bude dále trh vyvíjet, je mnoho názorů. Dlouho se mluví o přehřátí trhu, o bublině, která musí jednou splasknout, ale víme kdy? Stane se to vůbec? Mohu říci jen to, že dnes prodáváme třeba byty nebo rodinné domy téměř za dvojnásobné ceny, než za které je majitelé koupili před 7 nebo 10 lety. Téměř s jistotou lze říci, že ceny pozemků půjdou dál nahoru. U ostatních nemovitostí by bylo neprofesionální říkat, co bude za rok, dva. Neví to nikdo. Budeme si prostě muset počkat.

Když budu chtít prodat – proč bych měla přijít k vám?

Protože v našich kancelářích najdete nejen realitní profesionály, ale především lidi, kteří vám budou chtít upřímně pomoci. RE/MAX je skvělá značka a její hodnoty se shodují s mými osobními, ale vždy je to o lidech. Reality jsou referenční byznys. Jak říkám: „Klienti musí odcházet nadšení. Jen spokojený klient vás dál nedoporučí.“ Máme v kancelářích mnoho makléřů s nejvyšším možným vzděláním v realitách – ISO certifikací. Neustálé vzdělávání je základ, abyste dokázali zvolit správný způsob prodeje a ošetřit všechna možná rizika, která jsou s převodem nemovitosti a kupní ceny spojená. Máme k dispozici celý tým lidí, advokáty, daňové a hypotéční poradce, profesionální fotografy, dodavatele energetických průkazů atd. Důležitý je také přístup k datům z trhu, protože potřebujete vědět, co se na něm děje, jaké jsou jeho zákonitosti a kam se vyvíjí. Tady máme díky sdíleným datům celé sítě RE/MAX obrovskou výhodu oproti malým kancelářím.

Michal Matějovský je majitelem realitní kanceláře RE/MAX Dynamic, která působí v: Českých Budějovicích, Vimperku, Kaplici a okolí Lanškrouna. Kancelář najdete na adrese Kanovnická 75/4 v Českých Budějovicích. Více info na: www.remaxdynamic.cz