
České Budějovice jsou na dobré cestě k titulu EHMK
EHMK v loňském roce uvedlo více než 36 kulturních akcí, které navštívilo přes 20 tisíc diváků. (Perma)kultura ale nejsou jen čísla. V srdci EHMK jsou totiž lidé. Pojďme se teď podívat na to, jak se EHMK dařilo v loňském roce spolupracovat také s místními komunitami, mladým publikem nebo lidmi s postižením. A jak se spolu s EHMK mohou vzdělávat, rozvíjet a růst také místní kulturní organizace.
Kultura je tam, kde jsou lidé
České Budějovice již během kandidatury na EHMK vstoupily do veřejného prostoru i povědomí místních projektem Kul.turista. Barevná maringotka se stala symbolem zapojení zdejšího obyvatelstva a sousedských komunit do projektu EHMK. Kul.turista dál úspěšně pokračuje na své cestě městem i jižními Čechami. V rámci otevřené výzvy v loňském roce EHMK podpořilo projekty místních komunit nebo regionálních kulturních organizací, zaměřené na posilování komunitního a kulturního života, oživení sousedství nebo propojení obyvatel s umělci. Díky této spolupráci se konaly například komentované procházky, výstavy, osázení veřejného prostoru zelení, sousedské slavnosti, umělecká pouť krajinou nebo vznikla komunitní zahrada.
Publikum na prvním místě
EHMK přinese do Českých Budějovic do roku 2028 stovky nových kulturních akcí. Pro místní to znamená především nové zážitky, za kterými bude jezdit publikum nejen z jižních Čech, ale i z celé republiky a zahraničí. Řada projektů si bude muset svoje publikum teprve najít. EHMK je pro celou kulturní scénu ohromnou šancí nadchnout nové publikum a vytvořit si s ním vztah, který přetrvá daleko za rok 2028.
„Abychom tuhle příležitost maximálně využili, spustili jsme v březnu 2024 první ročník programu Divácká posilovna pro kulturní organizace. Jeho tématem byl rozvoj publika, který je alfou a omegou naší každodenní práce. Pokud se spojí víc organizací, které to mají stejně, je efekt práce s publikem ještě větší. A pocítí ho nejen kulturní organizace, ale hlavně publikum samotné. Program jsme proto otevřeli pro kulturní organizace z Ostrova kultury, budoucí kulturní čtvrti v širším centru Českých Budějovic. Spolu s týmem EHMK se tak programu zúčastnily týmy Alšovy jihočeské galerie, Jihočeského divadla, Hvězdárny a planetária, Jihočeské vědecké knihovny, Biografu Kotva a Letního kina Háječek, Žižkárny nebo festivalu Umění ve městě,“ představuje Lucie Bílková, která v týmu EHMK vede oddělení zapojení veřejnosti.
Kultura přístupnější
Jedním z cílů EHMK je přístupnější kultura. V EU dnes totiž žije 100 milionů lidí, kteří mají některý druh postižení – fyzické, mentální, intelektuální nebo smyslové. S tím, jak populace stárne, počet lidí s postižením stále roste. V rámci Divácké posilovny se tak kulturní organizace soustředily i na odstranění bariér v kultuře a umění: v kulturních budovách, během kulturního programu, při prezentaci uměleckých děl, na festivalech, v propagaci. Základem bylo zaměřit se na přístupnost celého návštěvnického zážitku od začátku do konce, tedy od koupě vstupenky přes dopravu na místo, orientaci v prostoru, umělecký zážitek až po bezpečnou cestu domů. Dalším cílem je více příležitostí pro lidi s postižením, aby se mohli zapojit přímo do tvůrčího procesu.
V rámci EHMK proto vznikla tzv. Aliance pro přístupnost. Se zpřístupněním kultury tak pomáhají ti nejpovolanější – lidé s postižením, organizace, které s nimi pracují a další lidé, kterých se téma přímo týká nebo v něm mají odbornou zkušenost. Při interaktivní procházce s lidmi na vozíku, nevidomými, zástupci města a architekty jsme si tak mohli v loňském roce například ukázat, na které konkrétní překážky narážíme při pohybu městem. Využili jsme také zkušenosti z projektu Sociálně přívětivé město a bavili jsme se o tom, jak plánovat veřejný prostor s ohledem na tyto potřeby. Aliance pro přístupnost bude nabízet konzultace, zpětnou vazbu, pomoc a školení při realizaci pro projekty vytvořené v rámci EHMK i pro zájemce z místní kulturní scény. EHMK spustí také půjčovnu vybavení pro přístupnost při pořádání kulturních akcí.
Příležitost pro mladé
Projekt Young Creators vznikl s cílem podpořit mladé lidi, aby mohli být aktivními účastníky kulturního dění. Součástí toho je také propojit je s dalšími evropskými kulturními organizacemi a iniciativami vedenými mladými lidmi a podpořit přirozené sdílení zkušeností mezi mladými lidmi, kteří se kultuře věnují. První setkání se uskutečnila před rokem na jaře během Budějovického Majálesu, na který se přijeli podívat mladí kulturní organizátoři a organizátorky z Řecka, Estonska, Litvy, Německa a České republiky. Vloni v létě se mladé tvůrkyně z Českých Budějovic vydaly na měsíční dobrovolnickou stáž do estonského města Tartu, které bylo v loňském roce držitelem titulu EHMK.
„Na podzim pak proběhlo setkání Young Creators Meet-up, které sloužilo k inspiraci, sdílení nápadů a upevnění vztahů mezi českobudějovickými studentskými kulturními iniciativami. Hostkou setkání byla Stephanie Bonnici z Malty, která ukázala, jak mladí lidé mohou zásadně ovlivnit evropské kulturní dění. Stephanie zdůraznila, že zapojení mladé generace není jen otázkou věku, ale i důvěry a mezigeneračního dialogu,“ uvedla koordinátorka projektu Bianka Machová.
Zajímá vás, kam budou České Budějovice dál růst? Více informací o jednotlivých projektech a dalších aktivitách EHMK najdete na www.budejovice2028.cz. Buďte součástí i vy!