Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Českobudějovická radnice v purpurovém hávu

Město České Budějovice se rozhodlo oslavit Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. V den, kdy se v Praze konají oslavy tohoto dne, 9. listopadu, bude radnice nasvícena purpurovou barvou. Radnice města se tak přidává k takovým monumentům jako jsou Eiffelova věž, Empire State Building, Niagarské vodopády, Tančící Dům v Praze, Špilberk v Brně a další.
Tisková zpráva
04. Listopad 2018 - 06:06

Světový den předčasně narozených dětí

Sedmnáctý listopadový den byl vyhlášen Světovým dnem předčasně narozených dětí. Od roku 2010 se slaví Světový den také v České republice. Organizátorem oslav, které proběhnou již tradičně předčasně, letos 9. listopadu 2018, je spolek Nedoklubko. V Praze na Žofíně je připraven celodenní program jak pro odborníky z řad lékařů a zdravotních sester, tak pro rodiny předčasně narozených dětí. Den je zakončen předáváním cen Purpurového srdce osobám či organizacím, které se významným způsobem podílejí na péči o předčasně narozené děti.

Nedoklubko

S projektem nasvícení budov purpurovou barvou přišla před několika lety organizace Nedoklubko, která již 16 let podporuje rodiče po předčasném porodu. Tato organizace spolupracuje se všemi perinatologickými centry v ČR, je jedním z 65 aktivních členů mezinárodní organizace EFCNI, spolupracuje s Českou neonatologickou společností ČSL JEP. Nedoklubko realizuje několik projektů, vydalo terapeutickou knihu Vítej, kulíšku a pravidelně vydává časopis pro rodiny nedonošených dětí s názvem Nejste v tom sami. Spolupracuje s odborníky z řad neonatologů, psychologů, dětských neurologů, pediatrů a dalších zdravotníků. V neposlední řadě, v duchu svého podtitulu „Nejste v tom sami“, také sdružuje rodiče předčasně narozených dětí a tuto komunitu udržuje.

Nejnovější kampaní Nedoklubka je Pomozte nám srdcem, v rámci níž mohou lidé vyrábět purpurová srdíčka, která darem dostanou maminky těsně po předčasném porodu s povzbuzujícím vzkazem, aby věděly, že v tom nejsou samy.

Proč právě purpurová?

Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská; barva králů a královen i všech nedonošených dětí.

Nemocnice České Budějovice, a.s. - Neonatologické oddělení Perinatologického centra IP

V České republice se ročně narodí přes 9 000 dětí předčasně. Neonatologické oddělení českobudějovické nemocnice je špičkovým neonatologickým pracovištěm v České republice. Poskytují zde specializovanou neonatologickou péči novorozencům ze spádové oblasti Jihočeského kraje, ale také části kraje Vysočina. Tým lékařů a sester pod vedením primáře MUDr. Milana Hanzla, Ph.D., dokáže zachránit miminka od hranice životaschopnosti a s porodní váhou kolem 500 gramů. O významnosti tohoto oddělení svědčí i jeho dlouhá historie – první oddělení intenzivní péče o novorozence v (tehdy ještě) Československu bylo totiž vybudováno právě v jihočeské metropoli a to věhlasným pediatrem (a nefrologem) prof. MUDr. Velemínským,CSc. Tento průkopník neonatologie v českých zemích byl letos vyznamenán státním vyznamenáním a obdržel Medaili Za zásluhy. Vzdejte s námi hold nejen skvělým lékařům a sestřičkám českobudějovické neonatologie, ale i rodičům předčasně narozených dětí a hlavně těm největším bojovníkům – samotným, původně tak maličkatým, předčasně narozeným dětem. Přijďte se dne 9. listopadu po setmění podívat na českobudějovickou radnici.

Nedoklubko v Českých Budějovicích

Na jihu Čech má Nedoklubko dvě koordinátorky. Michaelu Lískovcovou a Terezu Koller (kontakty jsou dohledatelné na webu organizace), které jsou v úzkém kontaktu s oddělením českobudějovické neonatologie. I v našem městě pořádá Nedoklubko různé podpůrné akce.

Dne 15. listopadu od 16 hodin bude v kostele Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích vedena Mše svatá za nedonošené a nenarozené děti. Odpoledne spoluorganizuje Křesťanské rodinné centrum Petrklíč. Široká veřejnost je zvána.

Začátkem listopadu proběhlo charitativní fotografování v ateliéru paní Zuzany Šinoglové, během kterého byl vybrán finanční obnos, za který budou nakoupeny látkové pleny, jež budou předány českobudějovické neonatologii.

V roce 2019 se můžete těšit na Běh pro miminka do dlaně, který – po úspěšných bězích v Praze, Ostravě a Karlových Varech, připravujeme i v Českých Budějovicích.

Veškeré informace najdete na www.nedoklubko.cz .