Rodokmeny od mojedejiny.cz

Českokrumlovské divadelní i hudební žně

Uměnímilovný Český Krumlov naplní v létě spousta kulturních zážitků zaměřených na různé žánry, aby si každý mohl najít své. Potvrzuje to výběr z nabídky organizátorů, kteří do města už desítky let přivážejí něco výjimečného. Jihočeské divadlo uvede před otáčivým hledištěm do 10. září šest titulů pro publikum různého věku i zájmu. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve od 14. července do 5. srpna na 18 koncertů na 11 místech. Desítky akcí chystá ještě Festivalová zóna v Klášterní zahradě, kam je vstup zdarma.
10. Červenec 2023 - 08:14

Letošní premiérou je taneční představení „Egon Schiele – Autoportrét“. Od 5. srpna se totiž do Krumlova osmkrát vrátí světoznámý malíř, který v tomto městě našel zalíbení a město inspirovalo řadu jeho nyní vysoce ceněných obrazů, avšak musel ho nedobrovolně opustit. Jeho dramatický příběh ztvární celý baletní soubor JD v choreografii Jana Kodeta, režie se ujalo známé duo SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Moderní tanec oživí detaily z obrazů a kreseb i přírodní motivy. V létě nebudou na točně chybět osvědčené činoherní hity „Dracula“ a „Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em)“ v režii Martina Glasera. Vrátí se i Händelovo oratorium „Mesiáš“, jehož scénické provedení promění zahradu ve velkolepou barokní slavnost. Velký divácký úspěch zaznamenal i „Muž Dvojhvězdy“ v režii Petra Formana a s nápaditou scénografií. Inscenace se na točně letos hraje naposledy – je to vzácná šance vnímat tento prostor úplně jinak. Soubor Malého divadla uvádí představení pro celou rodinu, které se s nadsázkou jmenuje „Úplně celá česká historie“ a vměstná významné mezníky českých dějin do sedmdesáti minut.

Festival Krumlov na úvod přivede publikum do poetické scenérie Letní jízdárny, kde sérii koncertů zahájí Francouzská noc s klavíristou Alexanderem Melnikovem a choreografiemi Jiřího Bubeníčka v podání Les Ballets Bubeníček se sólisty předních evropských scén. Letošní 32. ročník rozezní i další nová místa a přinese různá zpestření: Alinde Quintet zahraje v synagoze hudbu židovských skladatelů, houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera vystoupí v Městském divadle, Mucha Quartet v NEtradičním spojení s mimem Vladimírem Kulíškem zaplní kulturní centrum Prádelna a smyčcové kvarteto z Korey spojí hudbu a výtvarno v Egon Schiele Art Centru. Temperament slibuje Viva España a s ní kytarista Rafael Aguirre a španělští zpěváci. Na koncertě Bernstein Meets Gershwin zazní melodie z amerických muzikálů a operet v podání sólistů z Broadwaye. Žertovnou pozvánku do světa klasické hudby chystají Jan Budař a Patricie Janečková při akci NEvážná klasika. Festival završí koncert nazvaný Slavné operní sbory a „Carmina Burana“ se špičkovými zahraničními sólisty.

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz