Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

David Hellebrant: S kamerou v oblacích

Vzepřel se osudu a dělá práci, která ho konečně baví. Měl být muzikantem, ale místo toho se živí filmařinou a focením z výšky i ze země. Platí za profíka, který chce svou práci vždycky odvést dobře, ať už je to malá zakázka nebo projekt za velké peníze. David Hellebrant.
27. Květen 2014 - 10:00

Na první pohled to může působit jako běžná reportáž z cyklojízdy. Na náměstí nasedají stovky lidí na kola a vyrážejí na cestu městem. Divák ale brzy pochopí, že je něco jinak – nesleduje záznam jen ze země, ale i z ptačí perspektivy. Kamera krouží kolem lidí a dává videu nový rozměr… Nebo jiný spot, tentokrát je v objektivu zámek Kratochvíle. Návštěvník pomalu přichází k bráně, ale neprojde jí, rozhodne se, že ji přeletí. Známá místa nebo situace se mění v úplně nový zážitek díky práci Budějčáka Davida Hellebranta a jeho firmy Aerophoto CZ.

Způsob, jakým videa připravuje, není rozhodně běžně k vidění. Téměř patnáct let se věnuje leteckému snímkování. Teprve rok ale nechává létat kameru. Používá k tomu bezpilotní letouny. Zmapoval s nimi už třeba zámek Hluboká nebo hotel Clarion, bývalý Gomel v Budějovicích. Vznikají tak netradiční vizitky, které si mohou objednávat firmy nebo instituce pro svou propagaci.

„Do každého videa se snažím dostat příběh. Kombinujeme záběry ze země s výškovými tak, abyste měli pocit, že jste uvnitř dění a hlavně v pohybu. Výsledný dojem záleží i na střihu nebo hudbě,“ popisuje David Hellebrant.

Umí přiblížit města, konkrétní stavby, ale také život. Sportovní, společenskou nebo rodinnou událost. Ideální délka spotu je kolem dvou až tří minut, někdy i kratší – aby film nezačal nudit. „Uvědomil jsem si, že webové stránky začínají stagnovat. Na první pohled můžou vypadat velmi zajímavě, čeká na vás fotogalerie, v tom lepším případě i virtuální prohlídka. Jenže to, co se nehýbe a není podbarvené hudbou, nedá se spustit a sdílet, přestává lidi zajímat. Navíc nemají čas. Rozhodl jsem se proto pro tvorbu video vizitek – reportů, které v relativně krátkém čase a efektně odprezentují vše potřebné. Hlavně, šíření materiálu o sobě, firmě na sociálních sítích je dnes nejrychlejší, nejefektivnější a nestojí téměř nic,“ říká.

Pro budějovickou radnici teď natáčí audiovizuální kroniku. Díky své technice a schopnostem zmapuje nejdůležitější události, které se odehrají pod Černou věží. A na některých možná bude vidět Černá věž svrchu.

Reportážím, prohlídkám, vizitkám, dokumentům prostě propadl. Tvoří záběry, které dokážou přiblížit všechno: širší území, domy, ale třeba i auto, boty nebo kremroli. S využitím nejkvalitnější foto a video techniky v kombinaci s nejmodernějšími bezpilotními letouny vám Aerophoto CZ pořídí takové fotografie a video záběry, které byly dříve nemyslitelné nebo jen těžce dosažitelné. „S tím, co máme, dokážeme vyrobit reklamu na cokoliv a výsledek stojí rozhodně za to,“ říká David Hellebrant.

Jak jeho práce vypadá? Fotky i videa má na webu www.aerophoto.cz.