Dvacet let od otevření multikina CineStar v Českých Budějovicích! Který film drží rekord v návštěvnosti a jak se proměnila technika?
Statistika:
Multikino CineStar ve Čtyřech Dvorech navštívilo od 21. 3. 2002 do 2. 11. 2017 (tedy do otevření CineStaru v IGY) celkem 5 431 956 diváků. Kinosály v IGY od 3. 11. 2017 do 31. 12. 2021 navštívilo 1 007 615 diváků, Č. Dvory ve stejném období 560 650 diváků. Podtrženo, sečteno – od 21. 3. 2002 do 31. 12. 2021 přišlo do obou multiplexů CineStar v Čekých Budějovicích 7 000 221 diváků.
Nejúspěšnějším titulem těchto dvaceti let byl Avatar s návštěvností 47 288 diváků při 431 představeních (verze 2D i 3D). Další v pořadí jsou české filmy: Ženy v pokušení – 39 824 diváků, Vratné lahve – 39 592 diváků, Líbáš jako Bůh – 36 426 diváků, Anděl Páně 2 – 36 421 diváků.
Již první rok se ukázalo, že jihočeský divák preferuje české filmy, což se promítlo i do celkové statistiky. Proto také řada významných tvůrců si právě českobudějovický CineStar vybralo jako předpremiérové kino. Diváci tak právě v jihočeském CineStaru měli možnost poprvé uvidět Pupendo, Vratné lahve, Snowboarďáky, Rafťáky, Obsluhoval jsem anglického krále, Tři bratry - tedy filmy, které se pak těšily velkému zájmu po celém Česku a dodnes patří k nejoblíbenějším filmům posledních let.
Rozjezdu multikina velmi pomohly velké filmové tituly, především první film s Harrym Potterem - Harry Potter a Kámen mudrců, dále pak Pán prstenů – Společenstvo prstenu. Na tyto filmy se stály dlouhé fronty a řadu dní dopředu byly některé časy zcela vyprodány. Každé další pokračování těchto filmů znamenalo velká očekávání a velké přípravy.
Nejúspěšnějším rokem v historii jihočeských multikin CineStar se stal rok 2016, kdy přišlo celkem 419 232 diváků, měsíční průměr tedy činil 34 936 diváků. Absolutně nejnavštěvovanějším měsícem nejen v roce 2016 se stal prosinec, kdy do multikina ve Č. Dvorech přišlo 54 872 diváků, což se zdá z dnešního pohledu neuvěřitelné číslo, statisticky vyjádřeno – polovina obyvatel Českých Budějovic byla v kině v jednom měsíci.
Technika :
Technické vybavení roku 2002 a roku 2022 je zcela jiné. 35 mm filmový pás se promítal na strojích značky Meopta – filmová kopie byla z filmového pásu na bázi polyesteru. Film byl na kino doručen v kovových (později plastových) zelených či oranžových bedýnkách. Měl několik částí, promítač musel jednotlivé části slepit, přetočit a připravit na kruhový talíř, tzv. plotter, ze kterého byl pak film zaváděcím pásem založen do promítačky a projekce mohla začít.
Vzhledem k tomu, že o některé filmy byl obrovský zájem a filmová kopie jednoho titulu byla většinou jedna, v promítacích kabinách byl používán systém interlocku, který umožňoval promítání s malým zpožděním na více sálech – v případě Č. Dvorů to bylo 5 sálů. Systém byl následující – na stěnách bylo umístěno několik kladek, do kterých směřoval filmový pás
z jedné promítačky do druhé, po odpromítání do další atd. Pro diváky to byla skvělá příležitost vidět film co nejdříve po premiéře, pro obsluhu kina infarktový stav, aby systém neselhal a vše bylo dopromítáno, jak bylo naplánováno.
Rozvoj nových technologií přišel během roku 2009 – v červenci tohoto roku mohli diváci poprvé uvidět film ve 3D formátu se speciálními brýlemi – rodinný animovaný snímek Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů poskytoval zcela jiný zážitek. Zpočátku byly v tomto formátu uváděny pouze animované snímky, později to byly i hrané tituly – velkofilm Avatar měl dokonce větší návštěvnost ve 3D verzi než v klasickém 2D formátu.
Velký přelom nastal v roce 2011 – kdy bylo kino plně digitalizováno, promítačky nahradily digitální dataprojektory, které umožnily velkou variabilitu při tvorbě programu – filmových kopií bylo daleko více, jejich doprava i příprava byla jednodušší a přes počáteční nedůvěru se nakonec ukázala tato cesta jako ideální a optimální.
Pro nové technologie bylo třeba měnit i filmová plátna, proto, aby obraz byl pro diváka ostrý, jasný; prostě blížící se dokonalosti, což spojení nových pláten a digitálních dataprojektorů umožňuje.
Dokonalý filmový zážitek musí být doprovázen i kvalitním zvukem, což byl v původním kině ve Č. Dvorech systém Dolby Digital, v IGY už byl největší sál vybaven systémem Dolby Atmos, kdy řadu reproduktorů po stranách doplňovaly reproduktory u stropu – zvuk diváka doslova obalí a poskytne mu celistvý dojem.
Změnil se způsob dopravy filmů, většina se již nahrává digitálně, menší část chodí sice stále poštou, ale v malém balíčku, nahraná na digitální nosič. Aktuálně jsou i tyto nosiče z logistického řetězce vyřazovány, protože kino dostane svůj filmový obsah vzdáleným přenosem.
Rychlý technologický vývoj postupuje dále a rozhodně v této oblasti se divák může těšit na další novinky. Technický rozvoj ale nebyl pouze v promítací kabině, ale postoupil i ve službách pro diváky – dnes je běžné si vstupenky rezervovat i kupovat přes internet, přes aplikaci CineStar; odbavování diváků u pokladen a vstupu do kina je rychlejší a efektivnější.
Věrnostní klub CineStar:
Od roku 2010 funguje Věrnostní klub multikin CineStar. Zpočátku byl výrazně barevný, diváci vybírali barvené kartičky, které je opravňovaly k různým výhodám, tou nejlepší byla levnější vstupenka. Dnes věrnostní kartičky mají jinou grafickou podobu, ale také barevnost – zájemce o věrnostní klub má možnost vybrat z růžové a modré barvy. Aktuálně má věrnostní klub v Českých Budějovicích 18 000 členů – tento údaj je za obě multikina.
Akce:
Mezi hlavní lákadla v programu multikina vždy patřily slavnostní filmové předpremiéry a premiéry. Filmoví tvůrci měli jedinečnou možnost představit jihočeskému publiku atraktivní tituly, které se poté staly diváckými hity. Pokud navíc byl tvůrce, či film spojen s jihočeským prostředím, byla to ta nejlepší reklama.
Režisér Zdeněk Troška svým filmem Andělská tvář otevíral multikino CineStar ve Č. Dvorech, každý svůj další film představoval na domácké půdě – vždy s velkým diváckým ohlasem, na jeho filmy se také stály dlouhé fronty. Producent Pavel Melounek, také jihočeský rodák, v roce 2004 představil Snowboarďáky, tento titul se stal nejnavštěvovanějším filmem roku a Jirku Mádla, dalšího Jihočecha, tento titul doslova katapultoval do filmového světa. Filmový hit Rafťáci znovu s Jiřím Mádlem byl opět uveden v předpremiéře ve Č. Dvorech. Herecké role Jirky Mádla vždy znamenaly slavnostní uvedení, když v roce 2008 vyhrál cenu za mužský herecký výkon na FF v Karlových Varech ve filmu Děti noci, mohli diváci křišťálovou sošku spatřit na vlastní oči.
Se zahraničními tituly nejezdily delegace, ale diváci měli jedinečnou možnost ty nejlákavější vidět v půlnočních premiérách. Tyto projekce měly zajímavou atmosféru, nechyběli nalíčení diváci v kostýmech a s rekvizitami – např. meče ze Star Wars. Z kina se chodilo brzo ráno – třeba hned do školy nebo do práce.
Unikátní projekt čekal na diváky v roce 2011 – populární kapela Kryštof s frontmanem Richardem Krajčem originálně spojila živý koncert s promítáním dokumentu – obě složky byly tematicky propojené a výsledek byl jedinečný. Turné KRYŠTOFF/ON ukázalo, že je takovýto typ akce pro diváka atraktivní.
Dalšími pravidelnými akcemi byly od roku 2009 Dětské neděle a Dámské jízdy. Tyto akce měly a stále mají stejný formát – film v předpremiéře, doprovodný program, který je motivován příběhem filmu, tombolu a uvádění téměř každý měsíc v roce. Vidět co nejvíce filmů za jeden den a za nízké vstupné, tak to byly tzv. Levné neděle, která byla obrovským lákadlem pro diváky; rekord denní návštěvnosti byl přes 7000 diváků v jeden den.
V multikině se promítá i dopoledne, školky, školy, sociální zařízení, senioři – i tato speciální představení patří do programu a především v červnu a prosinci patří mezi vítané odměny pro žáky a studenty.
Závěr:
Čtyřdvorské multikino CineStar v době svého otevření bylo třetí v pořadí mezi multiplexy této společnosti, když se otevíralo poslední kino pod touto úspěšnou značkou v OC IGY, bylo již třinácté. Úspěšné fungování obou kulturních zařízení zastavila až epidemie koronaviru v roce 2020, která poprvé v historii zastavila projekce na dlouhých osm měsíců. Rok 2021 sice znamenal obnovení provozu, ale s různými omezeními. Svobodný přístup do kina nastal v polovině února 2022, kdy se na projekce mohli vrátit všichni diváci.
Před dvaceti lety se na nově otevřené multikino řada diváků i odborné veřejnosti dívala s rozpaky, po dvaceti letech jsou obě tato zařízení nedílnou součástí kulturního života nejen krajského města, ale celého kraje.