Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Dvorec u Borovan: Doma mezi zvířaty

Probouzí je zpěv gibonů a usínají za řevu lvů a vlků. Orchestr v Zoo Dvorec u Borovan dnes tvoří 120 druhů zvířat a neustále přibývají další. Dirigenty tu jsou Jana a Viktor Ambrožovi, kteří si zoologickou zahradou splnili svůj sen.
Jan Štifter, Foto: Archiv Zoo Dvorec
23. Červenec 2020 - 10:45

Všechno to začalo kdysi dávno v Ledenicích, v rodinném domku a na zahradě, kde chovali lvy, tygry i opice; v domě vyhřívali terária. Jejich soukromý prostor se s každým dalším přírůstkem zmenšoval. Do toho u dveří zvonili kamarádi a sousedé: Viktore, přijel mi strýček z Moravy, můžu mu to tady ukázat? Jano, pustíte nás dovnitř na prohlídku? A tak se rodinný domek začal plnit nejen zvířaty, ale i návštěvníky, a Ambrožovi přišli o rodinný život. Z práce domů a doma rušno. Práce v práci – práce doma – pak do postele a další den všechno nanovo.

Když jednou v noci spali zvířata i sousedé, sešli se Ambrožovi u stolu a vymysleli plán. Musí najít vhodný objekt. Ideálně statek, někde na samotě a s velkými pozemky. Aby měla zvířata výběh, aby nikoho nerušila – aby bylo kam růst. Hledali čtyři roky, než zaparkovali nedaleko Borovan a řekli si, že tohle je přesně ono. Budovat začali v roce 2005, o dva roky později založili obecně prospěšnou společnost a v roce 2012 zažádali o licenci zoologické zahrady. Certifikát získali a zařadili se tak do skupiny, kam patří i ty nejrenomovanější zoologické zahrady.

„Hledali jsme nejen místo pro zvířata, ale i nový domov pro nás. Bydlíme tady všichni pohromadě, jen jsme si oddělili prostor, kam pouštíme návštěvníky a kam už se běžně lidé nedostanou. Ale zvířata stejně přebíhají, takže doma nejsme nikdy sami,“ říká Jana Ambrožová.

Tvrdí, že jsou stále na začátku, ale je v tom falešná skromnost. Za ty roky ohromně poskočili – začínali jen v týmu rodinných příslušníků, dnes zaměstnávají odborníky, chovatele se zkušenostmi z jiných zoologických zahrad. Našli své místo na mapě jihočeských turistických cílů a hosté se rádi vracejí, protože areál roste a přibývají nové taháky. „Loni jme přivezli psy hyenové, což je nejohroženější africké zvíře dneška, dlouho jsme o něj usilovali,“ zmiňuje Viktor Ambrož.

Ambrožovi žijí zvířaty. Učí se od nich respektu a pokoře, obdivují jejich přímočarost: když zvíře něco nechce, dokáže to vyjádřit bez okolků. Viktor Ambrož říká, že jako správný chovatel nemůže některým nadržovat, ale pak stejně opatrně přizná, koho má nejradši, je to hroch a šimpanz. „Žijí u nás zvířata s neuvěřitelnou povahou,“ vysvětluje a vypráví, jak po požáru zoo, kdy rodina musela na pár měsíců opustit areál, zůstával ve Dvorci i přes noc, ale zima ho vyhnala z mobilního domku do vyhřívaného šimpanzova pelechu. Když se probudil, drželo ho zvíře v náručí. Od té doby k sobě mají blízko.

„Česká republika má aktuálně sedm hrochů, což není mnoho, přesto jsme evropskou velmocí. Ten náš je samec, narozený v Maďarsku v roce 2008 a řekl bych, že jiného takového na světě nenajdete. Hroch je postrach, nejnebezpečnější zvíře Afriky, sedmý největší zabiják lidí na světě. Náš hroch je ovšem kámoš,“ usmívá se Viktor Ambrož. Ve světě bývá zvykem, že při ošetřování lékař hrocha uspí – je ale těžké odhadnout jeho váhu, a tak se obří sudokopytník někdy probudí moc brzy, a hrozí také, že se neprobudí vůbec. Ten dvorecký má ale jiný režim. Viktor Ambrož k němu dokáže přijít, poplácá ho po kůži, aby o něm zvíře vědělo, a ošetří ho bez anestezie.

Ve Dvorci chovají hlavně zvířata z afrického kontinentu, turistickými lákadly jsou lvi, levharti nebo antilopy. Před šesti lety slavnostně otevírali pavilon Venomous, ve kterém najdou obdivovatelé hadů největší kolekci kober rodu naja v Evropě. Dvorec je spolu s Libercem také jedinou zoo, která vlastní vzácné tygry indické v bílé formě. Aby Ambrožovi pochopili zvířata, jezdí po světě a pozorují je v jejich přirozeném prostředí. Sledují jejich chování ve skupině, chtějí pochopit jejich podstatu. S dalšími odborníky pak přemýšlejí, jak zázemí v zoo co nejvíc přizpůsobit tomu, co zvířata potřebují. A tak i dovolené se týkají zvířat – přiznávají, že práce je v jejich případě závislost. Na lehátku u moře nikoho z Ambrožových nenajdete, taková cesta by pro ně byla ztráta času. Jsou to skoro pořád – přijďte a přesvědčíte se.

Dvorecká zoo žije celoročně. Návštěvníci si tu mohou nově objednat komentované prohlídky nebo zážitkové programy: ošetřovatelé je provedou zákulisím, seznámí s jednotlivými zvířaty, některá mohou dokonce nakrmit. Oblíbená jsou také komentovaná krmení medvědů, šimpanze a hrocha, těch téměř rodinných příslušníků Jany a Viktora Ambrožových.

 

Léto v ZOO

26. 7. v 11:00

Mezinárodní den tygrů a míče pro tygry

9. 8. v 10:00

13. výročí ZOO Dvorec. Mezinárodní den lvů s Uganda Dancers Band

23. 8. ve 13:00

Mezinárodní den divokých psů a křest psů hyenových s Predátors

 

Kontakt

Adresa: Dvorec 17, Borovany

Web: www.zoodvorec.cz

Tel.: 734 127 693