Rodokmeny od mojedejiny.cz

Dvorec u Borovan: Úplně jiná zoo

Manželé Jana a Viktor Ambrožovi před lety začali provozovat Zoo Dvorec, která se díky jejich dlouholetému nasazení zařadila mezi zahrady s licencí. Covid tu využili jako příležitost. Co všechno se na vsi nedaleko Borovan na Českobudějovicku změnilo a proč je dobré právě sem v létě vyrazit?
Lenka Štifterová
22. Červenec 2022 - 01:05

S oblibou říkají, že až tady jednou nebudou, právě tohle po nich zbyde. Podařilo se jim totiž vybudovat něco, co v určitých ohledech nemá evropskou konkurenci. Jedinečnou zoo. A covid vzali jako šanci pro rozšíření a vylepšení. Vděčí za to především stavebním firmám, kterým mohli zaplatit později.

Byli to fandové zoologické zahrady, kdo je podržel nad vodou. „O zvířata jsme se museli společně s našimi zaměstnanci starat dál, i když nám stát přikázal zavřít. Vzhledem k tomu, že jsme nestátní subjekt a nejsme financováni jinak než z vlastních prostředků, rozhodli jsme se požádat o pomoc naše návštěvníky. Adoptovali si několik zvířat, stali se jejich patrony, kupovali vouchery, online vstupenky nebo prostě posílali peníze na účet. Vlastně jsme přežili jen díky tomu,“ vypráví Jana Ambrožová.

Co nového tam na vás čeká? Součástí úprav se stal především nový šimpanzinec s obrovským výběhem. Vládne mu šimpanz, pro kterého se nyní snaží sehnat samici, samce nebo dvojici. Právě tento projekt hodnotí Ambrožovi jako jeden z největších úspěchů. „Šimpanzi si zaslouží velkou pozornost. Vzhledem ke své inteligenci patří mezi nejnáročnější zvířata. Potřebují prostor a také zábavu. Ve východní, střední a západní Africe se vyskytují především v rezervacích nebo národních parcích. I proto jsme se snažili tomu našemu udělat nejlukrativnější stavbu s největším prostorem,“ popisuje Viktor Ambrož.

Další novinkou je pavilon, který postavili za dva měsíce a který je věnovaný cibetkovým šelmám. Nese název Wanawake. Ten bude sloužit částečně jako zimoviště a také jako celoroční zázemí právě pro malé cibetkovité africké šelmy. V budoucnu k němu bude přiléhat africká vesnička na úctyhodné rozloze 650 metrů čtverečních. Společně s těmito šelmami návštěvníci nově uvidí růžové plameňáky a servaly, kteří doplní kolekci šelem. V plánu je také nová kontaktní zoo s kozičkami. Hrdě tu odkazují na narození dvou hříbat od zeber. „Zabřezly obě naše samice a jedno narozené hříbě má modré oči, což je velmi vzácný genofond. Ty mu zůstanou už celý život. Jejich příchodem na svět jako by na nás ještě víc dýchla atmosféra Afriky,“ říkají Ambrožovi.

Ve Dvorci se podařilo také dokončit posezení u afrického výběhu, odkud mohou lidé pozorovat zvířata. Součástí je i dětské hřiště. Dvorec cílí na programy pro školy, skupiny i jednotlivce. Například program Blíže zvířatům, který je určený pro dvě osoby na dvě hodiny a návštěvník se dostane do těsné blízkosti kočkovitých šelem, se pro mnohé stane zážitkem na celý život. Tak tam vyrazte – více informací naleznete na www.zoodvorec.cz.