Rodokmeny od mojedejiny.cz

Energetickou krizi pomůže zvládnout městská teplárna

„Nikdy jsem nepatřil mezi přívržence modrých zón,“ říká krajský radní a lídr kandidátky sociálních demokratů v Českých Budějovicích Miroslav Joch a vysvětluje, v čem vidí největší problém parkování v krajském městě. Mluví také o tom, jakým způsobem by bylo možné pomoci lidem v současné energetické krizi. Popisuje, co by mohla udělat Teplárna i co je podle něho pro lidi v Českých Budějovicích důležité, a co by se naopak mělo na dobu krize „uložit do šuplíku“.
14. Září 2022 - 00:32

Drahé energie, hrozba nedostatku plynu… Jak prožíváte krizi, ve které se nejen Česká republika v současné době nachází?

Jako občan to ještě tolik nepociťuji, jako podnikatel to pociťuji od samého začátku roku. A postupně to gradovalo. Například za měsíc březen jsem za energie zaplatil milion dvě stě tisíc. Jen pro ilustraci, za celý loňský rok jsem zaplatil pět milionů korun. V dubnu se situace trochu uklidnila, a co se událo na burze během léta, je něco neuvěřitelného. Na konci srpna se burza utrhla až na tisíc eur za megawatthodinu. Takže v přepočtu je to 25 korun za kilowatthodinu. V loňském roce jsem platil tři koruny. Vláda se nakonec rozhodla ceny plynu a elektriky zastropovat. Měla s tím ale přijít už mnohem dříve. Docela by mě zajímalo, jestli ji ovlivnila ta nespokojenost lidí, která už je docela hodně slyšet.

Lidově řečeno „na své vlastní triko“ se rozhodl pomoci ještě před tímto rozhodnutím vlády Jihočeský kraj. Souhlasíte s tímto postojem?

Ano, souhlasím. Sám jsem krajský radní a ten krok jsem také podpořil. Kraj udělal, co udělat mohl. Propočítal si to, má nějaké zdroje, které může v této složité době oželet a obětovat. Zjednodušeně, nebudou se teď opravovat – a to se nechci nikoho dotknout – hřbitovní zdi. Ty mohou dva tři roky počkat. A pomůže se v tuto chvíli raději lidem, kteří se dostali do složité životní situace. Týká se v jednom případě rodin s dětmi, konkrétně podpory dětí a volnočasových aktivit, a v dalším případě i seniorů, kteří se za daných podmínek mohou přihlásit a získat příspěvek. Já si tedy skutečně myslím, že je to správný krok. A prosazuji i pomoc na úrovni města.

Konkrétně?

Českobudějovická teplárna je městská společnost. Zásobuje teplem okolo 25 tisíc domácností, například sídliště, Rožnov, ale i třeba centrum. Samozřejmě že Teplárna se chová také jako obchodní společnost. Ale město může v tuto chvíli ceny zastropovat v rámci toho, aby společnost nespadla do červených čísel a dluhů, ale ať příští roky klidně hospodaří s nulou. Ať o dva tři roky odsune plánované investice, ale ať zajistí provoz a ceny takové, které ti lidé zvládnou, a ne aby kopírovala vývoj cen s plynem a elektrikou na trhu. 

Mimochodem, už před lety se uskutečnila dohoda s ČEZem, že se vybuduje teplovod z Temelína. Hotové to mělo být před třemi lety, a stále není. To by byl další mocný zdroj, který umí za velmi přívětivé ceny dodávat třetinu tepla do Českých Budějovic. Takže nevidím žádný důvod, aby v příštích letech nemohly být ceny tepla a teplé vody zafixovány na stávajících cenách. To si myslím, že může být pro ty domácnosti velmi příjemný benefit. A to chci po volbách prosazovat.

Takže si nemyslíte, že je pro lidi v současné chvíli prioritou, kolik kin mají ve městě, nebo třeba tolik diskutované „České Budějovice – evropské město kultury“?

Kultura je samozřejmě důležitá, ale myslím si, že v této době a v době, která bude přicházet, by podobné projekty měly počkat. Měli bychom se zabývat tím, abychom lidem zajistili základní občanskou vybavenost ve formě MHD, aby město bylo uklizené, aby bylo zajištěné sečení trávy, byl dostatek odpadkových košů a podobné věci.

Kultura samozřejmě musí být, ale město vlastní Jihočeské divadlo a jen tam investuje přes 100 milionů korun na provoz ročně. Máme tady čtyři divadelní soubory. A vymýšlet další věci, které si asi nebudeme moci v nejbližší době tak úplně dovolit, podle mne není příliš šťastné. 

Co třeba obědy pro děti ve školních jídelnách? Myslíte si, že by město dokázalo rodinám, které si to nebudou moci dovolit, pomoct?

My máme ve volebním programu i to, že bychom chtěli, aby se na základních školách obnovily lyžařské kurzy. Na některých školách to nějak funguje, ale zdaleka si to nemohou dovolit všechny děti.

Ohledně těch obědů – tady existuje institut Jídlo dětem. Je to celostátní program a město tam přispívá. Nevím, jak moc o tom rodiče a školy vědí. A myslím si, že přijde teď opravdu doba, kdy spousta rodin, hlavně kde jsou třeba samoživitelé nebo nějaké složité sociální příběhy, na to mít nebude. A já osobně bych chtěl, aby všechny děti na obědy mohly chodit, a v případech, kdy si to nebudou rodiče moci dovolit, aby je město podpořilo.

Velké diskuse vyvolávají modré zóny, které jsou už po velké části Budějovic. Jaký na ně máte názor?

Modré zóny začínaly, když jsem ještě na radnici působil jako radní. Nikdy jsem nepatřil mezi jejich přívržence. Hned vám vysvětlím proč. Modré zóny byly prezentované, že to je vlastně služba pro občany v lokalitách, kde žijí, a že se vytlačí řidiči, kteří jsou mimobudějovičtí, jezdí sem do práce a místním zabírají místa. Zóny se tedy zavedly, začínalo se v centru město a na Pražském předměstí.  A opravdu jsem z těch lokalit zaznamenal ne úplně negativní ohlasy. Takže lokálně to nějak zafungovalo. Pak se ale ukázalo, že když se parkovací místa tímto způsobem nějak zlegalizovala a dopravně označila, tak tam, kde se vešlo třeba dvacet aut, se jich najednou vejde patnáct. A to je opravdu problém. Navíc si to lidé platí, a záruku, že zaparkují, prostě nemají. Takže je otázka, za co vlastně platí?