Rodokmeny od mojedejiny.cz

E.ONEnergy Globe hledá nejlepší ekologické projekty

Nejlepší udržitelné nápady? V Česku jejich autoři už 14 let přebírají sošku E.ON Energy Globe. Nejvýznamnější tuzemská soutěž v oblasti ekologie od roku 2008 hledá, představuje a oceňuje nápady a projekty, které pomáhají přírodě a udržitelnějšímu způsobu života. Za celou dobu fungování se do ní přihlásilo přes 3000 projektů z různých oborů.
18. Březen 2022 - 10:27

Od začátku soutěž koordinuje Vladimíra Gláserová z Českých Budějovic. „Každý rok je jiný. Práce na soutěži mi pomáhá objevovat nápady, které člověk nečeká. Je pro mě hodně zajímavé sledovat, jak se přihlašované projekty vyvíjejí v čase,” popisuje Vladimíra Gláserová.

Zatímco před čtrnácti lety se podle ní do soutěže hlásily hlavně projekty zaměřené na třídění odpadu, dnes je většina z nich ještě o krok dál. Porotci vybírají například z projektů, které se soustředí na to, abychom žádný odpad ani neprodukovali. Na začátku porota také vybírala finalisty maximálně z desítek přihlášených, v posledních letech se hlásí na 300 projektů a nápadů ročně.

STATISÍCOVÁ VÝHRA PRO VÍTĚZE

„Podle mě je důležité hlavně to, že finalisty vybírají skuteční odborníci. Lidé z akademického prostředí nebo třeba architekti. Prostě osobnosti, které problematice udržitelnosti rozumějí. Mezi finalisty pak lidé hlasují pro projekt, který jim je nejsympatičtější. Je to vyvážený mix, vysvětluje Gláserová.

Letošní ročník čekají i velké změny. Porotci tentokrát vyberou pět projektů, které postoupí přímo do finále. Vedle toho ale zvolí ještě pět dalších, z nichž veřejnost vybere šestého finalistu. O celkovém vítězi pak opět rozhodnou lidé pomocí hlasování.Kompletní složení finalistů, kteří letos nebudou rozčleněni do kategorií, bude známé na konci července. V říjnu se představí celkový vítěz azíská hlavní cenu 300 tisíc korun.

Díky vítězství v soutěži se do povědomí Čechů výrazně zapsal například projekt Ukliďme Česko. Do těchto hromadných úklidů se dnes zapojuje řada firem i jednotlivců napříč Českou republikou.Jedním z minulých vítězů je také aplikace Nesnězeno, která pomáhá zachraňovat jídla z restaurací před vyhozením. S těmito a dalšími projekty E.ON, jakopořadatelsoutěže, navázal úspěšnou spolupráci. Vítězové se navíc mohou zúčastnit světového finále. Loni se to povedlo vítězi ročníku 2020, obci Hostětín.

 

Přihlašování do soutěže je otevřené do 27. března. Svůj nebo cizí projekt lze přihlásit přes web www.energyglobe.cz nebo na e-mail energyglobe@eon.cz.