Rodokmeny od mojedejiny.cz

FRONIUS: Globální hráč s bohatou historií a klíčový výrobním závodem v Českém Krumlově

Ve světě svařování, průmyslových nabíječek a fotovoltaiky je rakouská značka Fronius jedním z nejvýznamnějších hráčů na světovém trhu a po dlouhá desetiletí je zárukou té nejvyšší kvality. Společnost Fronius jako celek zaměstnává téměř 6500 zaměstnanců ve 36 pobočkách po celém světě a své výrobky prodává do více než 60 zemí na všech kontinentech. Fronius velkou měrou investuje do dalšího výzkumu a vývoje nejnovějších technologií, aktuálně vlastní 1366 patentů a klade důraz zejména na vytváření komplexních softwarových řešení a systémů pro správu dat a na aplikace, které zákazníkům přinesou vysoký uživatelský komfort.
PR
08. Červenec 2022 - 07:07

Svůj příběh v České republice začala společnost Fronius psát již před 30 lety. Nyní ve výrobním závodě v Českém Krumlově a v dalších deseti obchodně servisních pobočkách v České republice pracuje celkem téměř 600 zaměstnanců. Především v sídle firmy v Českém Krumlově poskytuje výroba komponent pro naši mateřskou společnost velké množství pracovních příležitostí lidem v jižních Čechách. Tento výrobní závod je pro celý koncern Fronius naprosto klíčový– kdyby u nás přestala fungovat výroba, zastavilo by to výrobu všech finálních produktů a po celém světě by nebylo co prodávat. Časopis Barbar nahlédl za bránu jedné z nejznámějších jihočeských továren.

BOHATÁ HISTORIE

Vše začalo v době, kdy se Evropa teprve stavěla na nohy po hrůzách druhé světové války. V červnu roku 1945 založil Günter Fronius v Rakousku svoji firmu – od samého počátku byl průkopníkem řešení pro obnovitelnou energii, takže jeho podnikatelský záměr, postavený na výrobě nabíjecích zařízení pro autobaterie, nevznikl náhodou. Potřeby trhu vedly později ke vzniku dalších dvou obchodních jednotek – vedle obchodní jednotky zaměřené na výrobu nabíjecích systémů (PerfectCharging) dnes Fronius působí celosvětově také v oblasti svařování (PerfectWelding) a v oblasti solární energie (Solar Energy).

Fronius po svém vzniku postupně zakládal nové pobočky a začal pomalu formovat síť přesahující hranice Rakouska. V roce 1986 expandoval Fronius do Turecka, v roce 1991 na Ukrajinu a v témže roce se do rodiny Fronius přidala také Česká republika. Posléze vznikaly další pobočky v Německu, Švýcarsku, Francii a Norsku, každý rok nové šance a příležitosti.

Dodnes působí v čele společnosti rodina původního majitele. Od roku 2012 řídí činnost celého koncernu Fronius paní Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß. Jako vnučka zakladatele firmy pokračuje v nastoupené expanzi.

Českokrumlovsko je pro Fronius strategickou lokalitou. Vlastně šlo o návrat rakouské firmy do regionu, kde dříve byla slyšet hlavně němčina. Blízkost hranic a snazší přesun zboží přesvědčil majitele, aby investovali právě tady. „Od doby, kdy byl položen základní kámen našeho závodu, zakotvilo v okolí mnoho dalších podniků, a tak není s podivem, že tu dnes trochu bojujeme o zaměstnance,“ říká Boris Grbeša, jednatel společnosti.

KLÍČOVÉ KOMPONENTY PRO VŠECHNY TŘI OBCHODNÍ JEDNOTKY

Ve výrobním závodě Fronius v Českém Krumlově byla na konci roku 2021 zprovozněna zcela nová velkokapacitní skladovací hala a nová moderní administrativní budova s prostornou kantýnou a odpočinkovou zónou. Proměnou prochází také přilehlé okolí, například bylo postaveno nové parkoviště pro zaměstnance. V tomto výrobním závodě se produkce zaměřuje především na výrobu klíčových komponentů do nabíjecích stanic, svařovacích zdrojů a solárních střídačů. Jde především o výrobu transformátorů, tlumivek a potřebných kabelů. Celková výrobní plocha závodu aktuálně činí 1,6 ha.

V celém výrobním závodě Fronius v Českém Krumlově dnes pracuje přibližně 500 zaměstnanců, během následujících pěti let by se měl tento počet zdvojnásobit. Vzhledem k tomuto dynamickému růstu nabízí Fronius celou řadu rozmanitých pracovních příležitostí v různých oborech. A tam, kde vznikají nové pracovní pozice, mají zaměstnanci prostor pro svůj další profesní rozvoj.

Momentálně hledáme operátory výroby, skladníky, elektrikáře, údržbáře, seřizovače, ale také například procesního technika, průmyslového inženýra, vedoucího skladu a logistiky, vedoucího výrobních oddělení, nákupčího, HR specialistu, finančního kontrolora, odborníka na štíhlou výrobu, elektromechanika pro údržbu výroby nebo bezpečnostního technika.

Ve výrobním závodě v Českém Krumlově pracují především lidé českokrumlovského okresu, nicméně čím dál více zaměstnanců sem dojíždí třeba z Českých Budějovic. Fronius nabízí stabilitu, příjemné pracovní prostředí, možnost seberealizace, solidní odměnu za práci a řadu benefitů, jako13. a 14. plat, pět týdnů dovolené, dotované stravování, penzijní připojištění, poukázky na nákupy, firemní vzdělávání, různé firemní akce apod. To je důvod, proč odtud lidé jen tak neodcházejí. „Firma roste, máme velké plány, a proto potřebujeme další kolegy do týmu,“ doplňuje Jaroslav Polák, vedoucí personálního oddělení společnosti Fronius.

JAK TO U NÁS VYPADÁ

Každý den vyjíždí z Českého Krumlova kamion expedující výrobky ze zdejšího závodu do rakouské mateřské společnosti, kde proběhne jejich montáž do finálních výrobků značky Fronius. V českokrumlovském závodě Fronius denně lidé sestaví okolo pěti tisíc výrobků. Pracují v jakýchsi výrobních ostrůvcích, kde každý má svůj úkol, a je tu překvapivé ticho. A také čisto, protože vývojáři dokázali vymyslet funkční systém pro odsávání prachu, takže lidé nemusí pracovat v rouškách. Hluk je jen v místech, kde se brousí a řeže, ale ten prostor se schovává za zavřenými dveřmi, takže výrobní haly fungují ve výjimečném poklidu. U výrobních strojů sedí muži i ženy, někde je zapotřebí větší síly, jinde spíše jemného citu v rukou – když se například navíjí tenký drátek na součástku o velikosti knoflíku.

Více informací: www.fronius.cz