Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Golemos: Těší nás úspěch druhých

Majitel českobudějovické společnosti Golemos s.r.o. Karel Jeřábek společně se svým týmem nabízí zákazníkům jednoduchý a rychlý způsob tvorby a správy vlastního e-shopu. Ukazuje se, že systém Eshop-rychle.cz je v tomto oboru určitě dobrou cestou.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík (PR TEXT)
13. Leden 2021 - 16:32

Pane Jeřábku, proč by si lidé měli vybrat zrovna váš produkt?

Náš koncept je postavený na jednoduchosti, rychlosti, funkčnosti a skutečně poctivé a vstřícné zákaznické podpoře. Rozumíme tomu, že zájemci o naše služby, kteří něco prodávají nebo vyrábějí, mohou být obratnými obchodníky, zručnými řemeslníky a znalci ve svém oboru, ale nemusejí se nutně vyznat v práci s počítačem. My jim chceme být plnohodnotnými partnery a průvodci.

Pomáháte jim jen s počítačovými dovednostmi?

Samotné počítačové dovednosti jsou jen špičkou ledovce, e-shopaření je z velké části o know-how, o tom, jak to ve světě e-commerce chodí, jaké jsou trendy. Dokážeme relevantně poradit i s nutnými postupy při zahájení podnikání, s nezbytnými předpisy i se získáním domény.

Jak to funguje?

Velký prostor u nás má již zmíněná zákaznická podpora. Není nám zatěžko strávit s klientem desítky minut na telefonu, protože víme, že se tato energie většinou brzy vrátí v podobě zákazníka, který má k nám a našemu produktu důvěru. V tuto chvíli je takových klientů přes šest a půl tisíce, ročně pomáháme jejich e-shopům vydělat více než čtyři miliardy korun. Momentálně jsme dvojkou na trhu.

Mohl byste prosím váš systém představit?

Eshop-rychle je tzv. krabicové řešení. Tvorba e-shopu je u nás otázkou okamžiku a je jednoduchá. V testovacím období mají zákazníci možnost vyzkoušet si verzi zdarma a během patnácti dnů si naše řešení důkladně otestovat. Velmi často se nám ale stává, že se lidé ozývají ještě před ukončením této bezplatné zkušební doby.

Dobře, rozhodnuto. A dál?

Pak se dohodneme na další spolupráci, většinou ve formě měsíčního pronájmu našeho produktu. Zákazník tím získá potřebné funkce s ohledem na zvolený tarif. Všechny v budoucnu přidávané aktualizace a vylepšení má pak v ceně tohoto tarifu, žádné další programátorské práce neplatí.

Vylepšení či aktualizace souvisejí s čím?

Prostředí e-commerce se neustále proměňuje. Museli jsme se například popasovat s modulem pro EET v roce 2017, s požadavky na GDPR o rok později. Zároveň se rozšiřují postupy při vyhledávání e-shopů a jejich produktů na síti, mění se algoritmy pořadí jejich zobrazování. Dříve stačilo zvolit dobrá klíčová slova, dnes se vyhledávací roboti zaměřují na popis zboží, na skutečnou náplň e-shopu, na jeho aktivitu, aktualizace, provoz a podobně. Vznikají a zanikají noví přepravci zboží, mění se platební metody, výdejní místa. Na toto vše musíme reagovat.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Nyní je v České republice zhruba 45 tisíc internetových obchodů. Obecně lze ale říci, že lidé hodně prodávají oblečení, spotřební zboží, věci na zahradu, potraviny nebo nářadí. Samostatnou kapitolou je prodej elektroniky. Z každého úspěšného e-shopu, který vznikl i naším přispěním, máme upřímnou radost, těší nás jejich úspěch. O zajímavých a inovativních e-shopech píšeme i na našem blogu, připravujeme jejich medailonky, pomáháme jim i s propagací.

Mohl byste nějaké zmínit?

Příkladem z poslední doby je třeba bývalý hasič Martin Kubeš, provozující e-shop reHOSE.cz, který se rozhodl šít batohy z vysloužilých požárních hadic. Své výrobky prodává s úspěchem do celého světa. Nebo kluci z BUSHCRAFTshop.cz – ti zase vyrábějí vlastní nože, výrobky z kůže, oblečení a mnoho potřebných věcí pro pobyt v přírodě. Zajímavých projektů a velice schopných e-shopařů se u nás ovšem nachází celá řada.

Letos jste oslavil padesáté narozeniny. Jak vy sám nyní hodnotíte svůj obor, své podnikání?

Díky tomu, že jsem se před čtyřmi roky rozhodl vést svou firmu sám, pochopil jsem, že je přínosné nechat spolupracovníkům velkou dávku svobody, věřit v jejich osobní zodpovědnost a chuť na sobě neustále pracovat. Náš obor je dynamický a takoví jsou naštěstí i lidé, které mám v týmu. Je nás přes dvacet kolegů a máme před sebou celou řadu úkolů. Kromě programování nových a vylepšování současných modulů a funkcí Eshop-rychle.cz bychom chtěli spustit i jednoduché videonávody, ve kterých ukážeme nejdůležitější postupy tvorby a správy e-shopu. Rádi bychom svou energii také věnovali tzv. Příručce e-shopaře – webu, kde budeme spolupracovat s předními odborníky na legislativu, ekonomiku, marketing a další oblasti.

Čemu se věnujete ve volném čase?

Mým koníčkem je design, cestování, fotografování. Viděl jsem půl světa, mám skvělé zázemí, raduji se z toho. Ale uvědomuji si, že celá řada lidí takové štěstí nemá. Rozhodli jsme se proto s kolegy dlouhodobě podporovat českobudějovickou pobočku Společnosti pro ranou péči, která dává šanci na lepší život dětem se zrakovým či kombinovaným postižením a jejich rodinám. K pomoci jsme vyzvali i naše zákazníky. Věříme, že se i oni připojí a touto cestou dokážeme pomoci ještě většímu počtu lidí s podobnou nepřízní osudu.