Rodokmeny od mojedejiny.cz

Hlídat efektivně. A za půlku

„Poslední dny trávím mimo jiné tím, že přepracovávám nabídky pro naše zákazníky. A dostáváme se na polovinu ceny. Samozřejmě tam, kde je to možné,“ říká jednatel společnosti PS Patrol Petr Schwarz. Podařilo se mu zpřístupnit systém, který lépe propojuje moderní technologii s profesionálním pultem centralizované ochrany.
Prezentace
20. Květen 2022 - 10:41

Petře, co se vám honí hlavou právě teď?

Musíme být připraveni na nové situace a svět je aktuálně hodně v pohybu. To, že rostou ceny surovin, to, jak stoupá cena pohonných hmot, a to, kolik lidí se pravděpodobně dostane do existenčních potíží, bude mít vliv na kriminalitu. V posledních letech jsme přitom mohli sledovat, že počet trestných činů klesal, ale to už je bohužel asi pryč. My jsme tady proto, abychom chránili majetek našich klientů, a tak vymýšlíme nové systémy a nové věci, které ostrahu zefektivní a ideálně i zlevní. A to se nám právě teď povedlo.

Na co jste přišli?

Vezmu to trochu zeširoka. Krátce po roce 1989 vznikla firma NAM System. To je významný hráč v technologiích, spolupracují se špičkovými tvůrci, zaměřují se, stejně jako my, na bezpečnost. Řekl bych, že vyrábějí fajnové věci – pobavil mě i výklad zkratky NAM. Znamená: Neproklouzne ani myš. Mají geniálně promyšlený systém, který se podařilo propojit s naším pultem centralizované ochrany. Ten je také od NAMu. Tohle spojení především sníží náklady za hlídání.

Jak výrazně?

Situace na trhu práce je složitá, nezaměstnanost se drží na rekordně nízkých číslech. Ve sféře ostrahy se většinou pohybujeme na hranici minimální mzdy, ale ta už je teď na takové výši, že se všemi odvody vychází jedna hodina práce kolem 180 korun. Za posledních sedm let se zvedla minimální mzda o více než sto procent, a to se samozřejmě promítá do našich cen – je to zákazník, kdo nakonec nese tíhu zdražující se práce. Pro nás není snadné zajistit fyzickou ostrahu dostatečným počtem pracovníků a pro zákazníka se to stává drahé. A tak jsme se díky spolupráci s NAMem pokusili ve větší míře vsadit na elektronické zabezpečovací systémy. Ono se to děje dlouhodobě: kamery jsou dneska prakticky všude. Někde lze kamerou nahradit vrátné – třeba když vjíždíte do areálu, kamery si načtou SPZ a podrží hosta po celou dobu v režimu kontroly. Systém pracuje se zadáním, které dostal. Například manažera pustí všude, řadového zaměstnance jen tam, kam se má dostat. Tohle znamená, že lze na vrátnici zachovat třeba jen jednoho člověka, který bude kontrolovat osoby opouštějící areál. To, co dělali dříve dva, nakonec s přehledem zvládá jeden. Samozřejmě platí, že lidé chybují. Nemohou být všude. A tak se otevírá stále větší prostor pro umělou inteligenci.

Jak je ten systém propojený s vámi?

Představme si třeba víkend nebo večer, kdy do areálu nevstupují lidé. Továrna je přitom na hraně ulice, po které jezdí auta a proudí tudy chodci, je tam tedy pohyb. My ale nadefinujeme, že má systém sledovat jen toho, kdo z řady odbočí a vstoupí do sledovaného prostoru. V tu chvíli dokáže kamera vyhlásit poplach. A právě v tu chvíli – neztrácíme tedy zbytečně vteřiny – se o tom dozví náš operátor, který sedí u pultu a v reálném čase vidí, co se děje.

Jaké množství kamer dokážete současně sledovat?

Tím, že kamery dokáží samy vyhlásit poplach, je jejich počet hodně velký. Celkem se bavíme o stovkách. A to má právě ten příznivý dopad na cenu. Při aktuálních cenách a při permanentní ochraně 24 hodin denně dvěma strážnými se dostáváme na částku blížící se sto devadesáti tisícům za měsíc. Pro naše klienty teď přepracováváme řešení ostrahy a dostáváme se na úplné jiné peníze, zpravidla ušetříme čtyřicet i padesát procent, a to tím, že druhého člověka nahradí technologie. Často lze nahradit alespoň část střežené doby. Například svátky, soboty a neděle. V ročních číslech jsou to pak samozřejmě statisíce i miliony. Potkaly se tady dvě firmy, které to, co dělají, dělají dobře: NAM a PS Patrol. Dva protikusy, které dohromady tvoří logický celek. Ten protikus, který dokážeme nabídnout, je náš pult centralizované ochrany a vlastní výjezdovka.

Jaké jsou vstupní investice?

Někdy prakticky nulové. Bez problémů využíváme stávající kamery, takže naše klienty často nečeká žádný mimořádný výdaj, případně jen minimální rozšíření. Slušnou kameru dnes pořídíte za tři tisíce korun. A má daleko lepší dosah a účinek než vrátný, který koná obchůzku. I kdyby klient musel přestavět celý kamerový systém, vrátí se mu investice cca za tři měsíce.

Koho připojíte do svého pultu?

Cílíme na velké areály, továrny, sklady. Menší obchody nebo rodinné domy jdou mimo náš záběr. Naším hlavním působištěm je Jihočeský kraj. Dlouholeté zkušenosti nás posouvají dál – a ta budoucnost je právě teď v elektronice. Jak jsem říkal na začátku, doba bude trochu těžší a musíme na to být připraveni. Hlídat umějí nejen kamery, ale i další prakticky neviditelné systémy – bedýnka o něco větší než krabička od sirek třeba hlásí poplach, když zaregistruje nepatrný pohyb u stavebního stroje, nákladního vozu a tak dále – nepochodí tak ten, kdo přijde krást naftu. Technologie pokročily a jsem rád, že na to dovedeme reagovat.

 

PS PATROL

www.ps-patrol.cz

info@ps-patrol.cz