Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Interaktivně o železnici: Přijeďte do Borovan!

Jedinečně zpracovaná interaktivní expozice železnice s názvem Vlakem z Borovan tam a zpátky je určena pro malé i velké milovníky železnice. Netradiční umístnění v barokním podkroví hospodářské budovy bývalého kláštera augustiniánů jí přidává na půvabu.
Magdalena Hluštíková
05. Červen 2020 - 10:34

Jaké by byly dnes Borovany, kdyby tudy nevedla železnice? Městečko Borovany leží na trati spojující České Budějovice a České Velenice (Gmünd). Rozhodnutí postavit jeden z úseků slavné Dráhy císaře Františka Josefa právě v blízkosti Borovan mělo pro tehdy malé městečko zcela zásadní význam. Železnice podnítila vznik průmyslového závodu Calofrig a osada se začala rychle rozrůstat. První vlak přijel do Borovan v roce 1869. Borovanské nádraží se stalo překladištěm zboží a cílem cestujících, cesta do Vídně najednou trvala jen sedm hodin, dřívějšími dostavníky se do Vídně jezdilo až tři dny. Borovany se staly branou do světa. Díky dráze.

V minulém roce uplynulo přesně 150 let od chvíle, kdy do Borovan přijel první vlak. A právě k tomuto výročí byla vytvořena interaktivní stálá expozice připomínající každodenní život železničářů. Expozice je zasazena do doby první republiky a mapuje zejména úsek mezi Českými Budějovice a Českými Velenicemi v kontextu historie železniční dopravy ve světě a v Čechách.

A co si tedy můžete v expozici prohlédnout a vyzkoušet? Unikátní jsou repliky dvou vagonů, nákladního i osobního, v měřítku 1:1, do kterých můžete zasednout a v okénkách vám k tomu poběží historické filmy o železnici. Milovníky mašinek jistě potěší funkční model železnice, který můžete nejen sami ovládat, ale také kukátkem pozorovat vtipně propracované detaily. Pro děti je určen interaktivní hrací prostor s výtvarným koutkem, v němž si postavíte vlastní dřevěnou železnici. Představí se vám činnosti a profese, které kdysi k železnici neodmyslitelně patřily a které jsou dnes již minulostí (výdej jízdenek, drážní dělníci, signalisté, výpravčí na stanicích).

 

Prostřednictvím modelů, ilustrací a dobových fotografií se seznámíte s historickými lokomotivami a vozovým parkem. V kanceláři výpravčího si můžete vyzkoušet jeho uniformu nebo si orazit jízdenku v tzv. „kompostéru“. Jak zní ruční maznice nebo jaký zvuk vydává lokomotiva, když vypouští páru? I na tohle najdete odpověď v Borovanech. Více informací k expozici na www.borovansko.cz.