Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Interaktivní průvodce Poznej Hradec

I v letošním roce si pro vás město Jindřichův Hradec připravilo oblíbeného interaktivního průvodce Poznej Hradec, který vás zábavnou formou seznámí s historií i současností města a zároveň vás naladí na vlny kulturního léta ve městě.
31. Srpen 2017 - 10:24

Tištěnou verzi průvodce si můžete vyzvednout v informačním středisku, které je zároveň výchozím i cílovým bodem celé trasy. Vlastníci chytrých telefonů mohou využít mobilní verzi průvodce a na trase tak snímat QR kódy. Ti, co využijí klasickou papírovou podobu, budou šrafovat tužkou tajenkové tabulky, skryté na tajenkových zastaveních. Po zvládnutí celé trasy se prokážete výslednou tajenkovou větou v informačním středisku a obdržíte věcné odměny. Tajenkový lístek je zároveň slosovatelný o hodnotné ceny. Interaktivní průvodce je forma poznání města, při kterém se zabaví mladí, staří, rodiny s dětmi, prostě každý.

Jako první tajenkové zastavení v průvodci bude Staré radnice, která je nově zrekonstruovaným výstavním domem. Její prostory nabízí výpravu do historie i současnosti českých večerníčků a výtvarníků, kteří tvoří pro děti. V letošním roce je pro děti připravena výstava věnovaná pohádkám „před hajáním“, tedy čteným příběhům, které jsou od vzniku rozhlasového Hajaji koncipovány vždy jako pohádkové čtení k poslechu. Další část výstavního domu se věnuje lokální raritě Jindřichohradecké úzkokolejce nebo například historii města. Prohlídku zrekonstruovaného domu můžete završit prohlédnutím svatební obřadní síně známého českého architekta Jana Kotěry. Jako druhý tajenkový bod v pořadí navštívíte Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel, interaktivní muzeum pro dospělé i děti s ukázkou tradičních technologií ručního tkaní a představením odkazu Marie Hoppe Teinitzerové, zakladatelky gobelínových dílen ve městě. Třetí v pořadí vám svou tajenku odhalí největší dominanta města, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, který své brány návštěvníkům otevírá od dubna do října a nabízí návštěvníkům tři hlavní prohlídkové trasy, prohlídku zámeckého hudebního pavilonu Rondel v půvabné zámecké zahradě. Od zámeckého komplexu vás trasa povede podél zámecké zdi přes řeku až na vyhlídku Na Karlově odkud si díky nádhernému výhledu na tento třetí největší hradozámecký komplex uvědomíte skutečnou krásu města nad Vajgarem. Město, ležící na 15. poledníku, město, jehož počátky sahají až do 10. století, město, jež bylo v polovině 17. století jedno z největších v Českém království a v současné době patří pro své výjimečné památky i neporušené přírodní prostředí svého okolí k vyhledávaným cílům četnými turisty z Čech i zahraničí.

Po vyhlídce vás cesta zavede na čtvrté tajenkové místo a tím je Muzeum Jindřichohradecka, kde můžete zhlédnout jeho nepochybně nejznámější expozici, pohyblivý lidový betlém Krýzovy jesličky nebo další zajímavé expozice jako například síň věnovanou světoznámé operní pěvkyni Emě Destinnové, expozici s názvem Letecká bitva nad Jindřichohradeckem nebo ojedinělou sbírku památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století – Landfrasovu tiskárnu. Ve sbírkách Muzea fotografie a moderních obrazových médií, které bude místem číslo pět, mají své zastoupení díla předních domácích i zahraničních autorů, taktéž i práce amatérských fotografů. Při procházce městem se nezapomeňte zastavit u vyznačeného pruhu z dlažebních kostek na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie, který značí procházející 15. poledník. Z ptačí perspektivy se vám Jindřichův Hradec nabídne po výstupu na městskou vyhlídkovou věž kostela. Odpočinkovým místem a zároveň místem pro aktivní využití volného času jsou Husovy a Mertovy sady, park pod gymnáziem, kde si můžete zpestřit váš volný čas zajímavou a moderní hrou discgolf, která je určena pro všechny věkové kategorie a nabízí tak zajímavé zpestření volného času. Disky pro hru jsou v prodeji a k zapůjčení v informačním středisku. Posledním místem, které vám odhalí celou tajenku je Aqua show sv. Florián v Obchodně-medicínském centru sv. Florián, kde si nenechte ujít unikátní moderní podívanou v podobě kombinace hudby, světelných efektů a videoprojekce. Tato fontána je jedinou svého druhu v České republice a druhou v Evropě. Vaše poslední tajenkové zastavení si naplánujte tak, aby ručička hodinek ukazovala na celou, jelikož tato neotřele originální fontána spouští právě vždy v celou hodinu, a to celý den.