Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jak jsem objevil virtuální svět

V těch kouzelných brýlích prožijete cokoliv: výstup na Everest, zábavnou hru, ale třeba i školení, jak efektivně vystupovat na veřejnosti nebo bojovat s vlastním strachem. Funguje to skvěle, mozek virtuální realitě uvěří – a člověk pak skutečně jede na horské dráze nebo poznává podmořský svět, aniž by opustil jednu místnost v Českých Budějovicích.
26. Listopad 2018 - 15:23

Na letáku stojí, že je virtuální realita otevřená dětem od sedmi let. Ale to jen proto, že mladším občas na hlavě nedrží brýle. V Holistic Management (BCF s. r. o.) nabízejí zážitek pro celou rodinu nebo partu kamarádů, a přesvědčil se o tom i šéfredaktor časopisu Barbar Jan Štifter, když vstoupil do místnosti o dvaceti čtverečních metrech.

Proč pode mě sunou to dřevo? Pochopil jsem to hned, když se mi v brýlích objevil pohled ze Sochy svobody a já se podíval pod sebe, do té nekončící hloubky, stál jsem jen na úzkém prkně a kolem mě poletoval kolibřík. „Vaší úkolem je chytit kolibříka do síťky,“ říká instruktor Andrej Braguca a já chvíli rozdýchávám celou situaci, balancuji na prkně, a třebaže si uvědomuji skutečnou přítomnost v místnosti, dolů se raději nekoukám a cítím, že se mi třesou kolena. Pohybuji se pomalu, nechci udělat chybu. Obraz se mění, slyším přijíždět vlak, rychle se zorientuj, stojíš nad železničním mostem, pod tebou vedou koleje… A zase ten kolibřík a hra se síťkou, opatrná chůze a dotaz Andreje Braguci, jenž se o sekci virtuální reality ve společnosti stará: „Tak jaké to bylo?“

Mívám někdy sen, při kterém sedím na horní římse vysokého domu a moc se nechci hýbat, abych nespadnul. Tady se to všechno zhmotnilo a já přesně vím proč: tohle je cesta, kterou čelit strachu. Jít mu naproti, postavit se do situací, které člověka běžně mohou děsit. Jako veřejné vystupování, které tu pod vedením Andreje Braguci také trénují – dokáží sledovat a měřit oční kontakt, barvu hlasu, zjišťují, co lidi baví a co je uspává. Virtuální realita ve zdejším pojetí není hra, ale skutečný prožitek.

„Pracujeme tu s psychologií, ale naše práce má i užitnou hodnotu – představte si například, že sedíte s kolegy v jedné zasedací místnosti, máte poradu. Můžete si povídat, ale také vstát a kreslit nejen na tabuli, ale i do prostoru mezi vámi. Přitom jste v místnosti sám, kolegové jinde, všichni máte na hlavě brýle a pocit, že spolu sdílíte stejný stůl, stejnou zasedačku,“ popisuje Leoš Kubíček, zakladatel společnosti Holistic Management (BCF s.r.o.)

Je libo trocha pohybu? Stejná místnost, stejné brýle, stejná sluchátka, jen jiný program. Vidím, že se mi na rukou objevily barevné štíty. Oranžový a modrý. Z nebe na mě začínají létat koule ve stejných barvách, mám je odrážet, stíhám všechny, ale pak ke mně míří jedna jiná, růžová, co s ní? Spojuji ruce dohromady a funguje to, koule se tříští na malé úlomky, dobíhají je další, zrychlují. Na zlomek vteřiny přemýšlím o tom, jak asi vypadá svět mimo brýle, kde v prázdné místnosti šermuji rukama, uskakuji a uhýbám se. Tenhle trénink posiluje schopnost rozhodovat se, piluje rychlost a koordinaci pohybů. Jako trenažér ho využívají například karatisté.

Ondřej Chromý, který je spolumajitelem společnosti Holistic Management (BCF s.r.o.), mně vysvětlil, že lze mozek naprogramovat podobně jako počítač. Že ho můžete jednoduše ovlivnit a taky zmást. Poté, co jsem se posadil na židli a instruktor zapnul simulaci horské dráhy, jsem tomu zcela uvěřil. Vždyť židle neopustila pevnou podlahu, ale obraz v brýlích se dal do pohybu, seděl jsem v malém vláčku a po kolejích stoupal vzhůru, aby začala jízda, kdy jsem se na židli pohyboval, jako by mi vlasy skutečně čechral vítr, nakláněl se do stran, vyvažoval a vlastně se i těšil, až dojedeme do cíle – protože pak měla přijít ta nejklidnější část, návštěva podmořského světa, ponoření se pod hladinu mezi ryby, želvy a sasanky. Viděl jsem zástup medúz, jak plují okolo mě a téměř přese mě, dotýkal jsem se jich a ony na doteky reagovaly, pozoroval obří želvu a věděl, že pak to skončí, ale já se budu chtít zase někdy podívat, ukázat to manželce i synům, pro které je virtuální realita ještě těsnější přirozeností než pro mě.

Pro klienty připravili v Holistic Management program, který mohou využívat čtyři dospělí lidé nebo rodina, tedy dva dospělí a až tři děti. Trvá 90 minut a účastníci mohou vybírat z více než 40 aplikací. Od adrenalinu, přes relaxační, naučné, po kreativní, kdy účastníci třeba malují v prostoru. Poukaz poslouží jako ideální vánoční dárek – v době, kdy všichni všechno mají, se lidé stávají lovci zážitků.

Firmám a jednotlivcům nabízí společnost i zajímavá manažerská školení s pomocí virtuální reality. Účastníci se při nich učí pracovat se sebou v roli manažera, zvládat problémové podřízené, účinně komunikovat nebo ovládat strach a stres. Více informací naleznete na www.virtual-lab.cz a ten skutečný zážitek v tréninkové místnosti Virtual LAB, nacházející se v Jihočeském vědeckotechnickém parku v Lipové ulici v budějovických Čtyřech Dvorech.

Virtual LAB získal v tomto roce celou řadu ocenění. Vyhrál jihočeskou soutěž o nejlepší podnikatelský záměr Jihoczech, odnesl si první místo ze start-upové soutěže na 2. jihočesko-dolnobavorském transferovém kongresu v Pasově a získal i 3. místo v národním kolem mezinárodní soutěže Creative Business Cup a tím se stal 3. nejkreativnějším start-upem v roce 2018 v České republice.