Jak poznat dobré víno?
Vinařství Červinka pořádá časté degustace vína. Jak ochutnávky probíhají a jak se vlastně pozná kvalitní víno? Ptali jsme se mistrů – vinařů Červinkových.
„Degustace vín u nás připravujeme v uvolněnějším duchu a hodně záleží na tom, kdo k nám přijde,“ říká Lukáš Červinka. „Pokud k nám zavítá někdo, kdo o víně vůbec nic neví a zajímají ho spíš základní věci, například jakým způsobem se vlastně víno zpracovává, dokážeme ho zasvětit do světa vín. Rádi tu přivítáme i lidi, kteří toho o víně vědí hodně a zajímají je velké podrobnosti.“
Jak se pozná dobré víno od špatného? Co je to vlastně burčák? Co o víně vypovídá způsob uzavření, tedy zda vadí šroubovací uzávěr? To jsou nejčastější dotazy lidí, kteří přicházejí na degustace. Na některé z těchto otázek vám nyní odpovíme.
Jak poznat dobré víno
Než začnete víno posuzovat, zjistěte, při jaké teplotě má být uskladněno a servírováno. Prvnímu doušku by měla předcházet kontrola zrakem. Vína nejvyšší kvality jsou naprosto čirá, některé odrůdy mohou být i sytě barevné.
Mnohem složitější je to s vůní. Látek, které tvoří vůni vína, je okolo osmi set. Zjednodušeně řečeno lze tvrdit, že vůně závisí na vzájemné kombinaci kyselin a na obsahu alkoholu. Podle vzájemného poměru těchto dvou faktorů se vína dělí na sladká, kyselá, hořká, ba dokonce i slaná. Zbytkový cukr v poměru s kyselinou rozděluje vína na sladká, polosladká, suchá a polosuchá.
Proč se sklenicí krouží?
Kroužením dochází k intenzivnějšímu kontaktu vína se vzduchem, díky čemuž aroma zesiluje. Některé vůně mohou pomoci určit vady vína. Zjednodušeně řečeno, závadnost vína prozradí jakákoliv nepřirozená vůně.
První doušek
Víno by mělo jemně přejít přes rty. Následně ho poválejte po všech částech dutiny ústní, protože v různých částech úst se nacházejí rozlišné chuťové pohárky. Špička jazyka rozeznává sladkost, uprostřed leží slanost a kyselost, vzadu hořkost.
A jak tedy poznat kvalitní víno?
Zkušený vinař pozná, zda jsou jednotlivé části chutě vína ve vzájemné harmonii, nebo je výsledná chuť kostrbatá. Obecně se dá říci, že každý má jiné preference, které se mohou v průběhu života měnit. Někdo si oblíbí spíše vína červená, jiný člověk bílá, někdo víno sladké, suché či polosladké. Je to velmi individuální.
Na co se zaměřit při koupi vína?
„Pokud máte více možností, kde nakupovat víno a zároveň je pro vás víno více než jen alkoholový doplněk večera, neřiďte se pouze podle ceny. Zaměřte se na vinotéku, kde je sám majitel vínomilec, díky čemuž vínu rozumí a ze svého vnitřního přesvědčení by měl prodávat jen vína, která splňují určitý stupeň kvality. Sám by měl být schopen poradit a vybrat víno, na které máte zrovna chuť,“ říká vinař Červinka.
Pokud není možné spolehnout se na doporučení specializovaného prodejce, pak člověk klidně může přijít do supermarketu. „Já osobně, kdybych šel do supermarketu pro víno, určitě bych si pořádně přečetl etiketu. Bohužel ne všechny etikety uvádějí všechno, co potřebujete vědět. Na lahvi by mě nejprve zajímala země původu a region. Raději bych sáhl po lahvi z vinařství, které znám. No a pak už jen záleží na druhu vína, na které mám chuť, tedy zda na Veltlínské, Ryzlink, Rulanské modré a podobně,“ dokončuje vinař.
Vinařství Červinka
Rodinné vinařství pěstuje a vyrábí víno na Pálavě, v Horních Věstonicích. Více naleznete na www.vinarstvi-cervinka.cz, kde se dozvíte informace o možnostech degustace.
Výběr z nabídky vinaře:
RYZLINK VLAŠSKÝ: ročník 2016, obsah alkoholu 11,5 %, obsah zbytkového cukru 8,5 g/l, obsah kyselin 6,7 g/l, cukernatost moštu, 21,5 °NM, jakostní zatřídění vína pozdní sběr, cena 175 Kč
SOLARIS: ročník 2016, obsah alkoholu 12 %, obsah zbytkového cukru 48,7 g/l, obsah kyselin 6,7 g/l, cukernatost moštu 25,5 NM, jakostní zatřídění vína výběr z hroznů, doba archivace 4 roky. Mikulovské vinné trhy 2017- stříbrná medaile. Hibernal forum 2018 - zlatá medaile.