Jeden nápad. A práce pro 600 lidí
Peter Bohinský je původem Slovák, na jeho češtině byste to ovšem nepoznali. Do Budějovic přišel v roce 1991. Pracoval ve Službě VD, na začátku skutečně jako vrátný, ale už tam ukazoval, že má na víc. Spoluzakládal tam pult centralizované ochrany a časem stanul dokonce v představenstvu firmy. Jenže tlačilo ho to dál. A on se sám sebou nechal tlačit.
Se společníkem založil firmu. Psal se rok 1996. Ta firma funguje dodnes, jmenuje se PCO. „Až dnes vidím, jak jsme byli prozíraví. Když někdo potřebuje pult centralizované ochrany, napíše PCO do vyhledávače a tam mu vyjede naše firma,“ pochvaluje si Peter Bohinský.
SPRÁVNÉ MÍSTO
Začali zaměstnávat lidi s postižením. Nejdříve na vrátnicích, pak k tomu přidali dílnu. Pět lidí dělalo na zakázkách pro firmu Kern-Liebers. Rostli, a přestávaly jim stačit prostory, nejdřív na Kněžskodvorské, pak o něco větší v ulici U Jeslí, aby nakonec Peter Bohinský stál před zásadním rozhodnutím: Koupím ten obří areál na Vrbenské, kde desítky let tiskli noviny i letáky, kde sídlila redakce Jihočeské pravdy. A přestěhujeme firmu tam. Šel do toho. Přestavěl areál tak, aby prostory vyhovovaly potřebám firmy a dalších nájemců. Hned vedle právě budovali zanádražní komunikaci, která zrychlila převoz zboží. Peter Bohinský věděl, že se bude realizovat na správném místě.
Zaměstnává přes šest set lidí. Z toho nějakých dvě stě padesát na dílnách. U stolků sedí ženy a kompletují součástky do aut, ve vedlejší budově další lidé vyřizují zakázku pro textilku, skladník ukládá balíky do regálů, přesto tam panuje zvláštní klid. „Máme tu lidi s různým typem postižení, někomu to jde lépe a jinému pomaleji, to je prostě normální. My se musíme přizpůsobit jejich handicapu a využít toho, co svedou a v čem jsou dobří,“ hodnotí Peter Bohinský.
BLÍŽE LIDEM
Prochází se tím obrovským mraveništěm, zaměstnanci zvedají hlavy, aby se s ním pozdravili nebo se na něco zeptali. Řada z nich by jinde jen těžko hledala práci. A přitom tu stále nabírají, mají zakázky, a tak hledají i zaměstnance, ale pro některé je složité dojíždět do Budějovic. PCO jde s prací za nimi. Nedávno otevřeli pobočky v Táboře a Trhových Svinech. Opět v tom hrála roli vybudovaná „zanádražka“ – zrychlilo se napojení Vrbenské ulice jak na Prahu, tak dolů k Trhovým Svinům a Novým Hradům. Strategickou polohu oceňují i další firmy, které si tu pronajímají prostory, například pro sklady nebo výdej zboží.
Služeb PCO využívají firmy, které mají povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. Bývá pro ně těžké zajistit jim zaměstnání přímo na místě, a tak mohou sáhnout do kapacit firem, jako je PCO. Úředně se tomu říká náhradní plnění. Stát požaduje něco, co firma nedokáže splnit, a tak nastupuje do hry Peter Bohinský, aby to splnit šlo. „Většinou mi přijde, že nám stát vůbec nepomáhá, že po nás pořád jenom něco chce. Nechápu, proč to nemůže fungovat obráceně, měli bychom chtít servis od státu, proto jsme si ho zbudovali, proto ho platíme,“ říká majitel firmy.
V PRÁCI S RODINOU
Přitom je většina lidí stále vnímá jako firmu, která má na starosti ostrahu. Možná proto, že dělníci v halách nejsou vidět. Nebo proto, že si udělali jméno tím, že na řadě budov visí cedule s nápisem: Objekt střeží PCO – hlídací služba. Zaměřují se dnes hlavně na fyzickou ostrahu. Jejich chlapi střeží objekty a pomáhají jim v tom také elektronické, protipožární a kamerové systémy.
Ve firmě pracuje Peterova dcera, syn si zatím dodělává školu, na chodu firmy se už aktivně podílí. „Mají to těžší, naši zaměstnanci je víc sledují, musí být pečlivější. Což je dobře, šéf a jeho rodina to nikdy nemůžou flákat,“ dodává Peter Bohinský.
PCO – hlídací služba, s.r.o.
Vrbenská 197/23 Tel.: 387 201 151 E-mail: recepce@pco.cz , obchod@pco.cz |
... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE JIHOČESKÉHO ČASOPISU BARBAR! V TRAFIKÁCH V PRODEJI ZA 49 KČ.
Předplatné můžete pořídit zde.