Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jednou bude všechno na jednom místě

Čtyřicetiletý Tomáš Šimek ze společnosti Starnet je vývojář a vizionář v jednom. Už v roce 1994, kdy byl internet v naší zemi ještě v plenkách, tušil, kam bude jeho vývoj směřovat. Ačkoliv Šimkův záběr aktivit je velký, jeho hlavní současnou aktivitou je vývoj platformy pro Mazanou televizi.
15. Květen 2018 - 16:40

Na úvod základní otázka. Jak jste začínal?

Telekomunikace mě začaly zajímat v roce 1994, kdy se internet v Čechách teprve rodil. Ten byl tehdy připojen pomocí telefonní linky. V té době jsem si uvědomil, že je to tak špatně. Internet by neměl jít přes telefonní linku, naopak rádio a televize by měly jít přes internetovou síť, která by se měla stát univerzálním médiem, které bude zavedeno do domácností. To jsem ještě ani nesnil o tom, že za dvacet let budu tohle všechno realizovat.

A kde jste dnes?

Můj záběr aktivit je poměrně velký, ale za mou současnou hlavní aktivitu bych označil vývoj platformy pro Mazanou televizi.

V čem je jedinečná?

Pro mne osobně už v tom, že ji s kolegy vyvíjíme tady v Českých Budějovicích a nešli jsme cestou koupě existujícího řešení. Samozřejmě už existují řešení, kdy divák má nejen možnost sledovat všechny běžné televizní kanály, prémiové stanice jako HBO, a osobní archiv. My jsme ale jedineční v tom, že tento osobní archiv je pro nás svatý a na rozdíl od jiných řešení jej divákům po čase nemažeme. Dáváme prostor i malým regionálním „jednomužným“ TV, i vysloveně lokálním kanálům, což chceme dále rozvíjet. Začali jsme třeba kamerami v hlubocké zoo. Ozývají se nám například Youtubeři, že by občas udělali nějaký živý přenos. Jednou jsem na jednom kanále konkurenční kabelovky viděl například cestu autem z Českého Krumlova do Českých Budějovic a nebylo to úplně out. To může najít své uplatnění třeba v pohostinském zařízení, kde se bude jízda autem promítat za doprovodu hudby. 

Co to vlastně je ta Mazaná televize?

Jedná se o placenou TV službu. Je možné přehrávat a zároveň nahrávat obsah sedm dní zpátky, mít osobní archiv, který není nikdy z naší strany promazáván. Na rozdíl od běžné televize divák nemusí mít puštěnou televizi, aby se mu pořad nahrál. Může si nastavit, v jaký čas a jaký pořad má televize nahrávat a nahraný záznam se sám uloží do archivu a je přístupný odkudkoliv, v klasické TV, z webu, na mobilu nebo tabletu. Aplikace umí v obsahu účinně hledat. Stačí zadat pojem, který chceme vyhledat, například „Hvězdné války“, a je téměř jisté, že se objeví nějaký výsledek, na který půjde koukat.

To zní dobře, jak si mohu Mazanou televizi pořídit?

Mazanou televizi si lze pořídit prostřednictvím společnosti Starnet nebo některého z jejích partnerů. Každý náš zákazník dostává zkušební období zdarma na 21 dní, které si může službu vyzkoušet na svém PC, telefonu nebo tabletu. Postačí mu přihlašovací údaje, které má na smlouvě. Pokud se mu bude služby líbit, snadno si zakoupí jeden nebo více set-to boxů ke klasické TV.

Kolik programů Mazaná televize nabízí?

Zákazník Mazané televize získá nejen kvalitní obsah díky více než 130 kanálům, které průběžně obměňujeme. Zavádíme nové, například novou Primu Krimi, občas naopak některá stanice ukončí provoz. Sledujeme i zájem uživatelů, kteří nám píší.

Přinášíte tedy něco, co nikdo jiný nemá?

Pokud bych měl mluvit na rovinu, samozřejmě nepřinášíme nic, co by někdo již nevymyslel, podobné platformy jsou tu již řádově deset let, ta naše pět. Přinášíme všechno zabalené v jedné krabičce. Osobně si cením toho, jak jsem říkal, že se nám zatím daří nepromazávat osobní archiv, v tom jsme asi jediní. Dříve jsem měl konkurenční službu, a byl jsem dosti rozčarován, že mi například po půl roce zmizel oblíbený dokument o Černobylu. Operátor mi tehdy řekl: My prostě mažeme. Takže: my nemažeme, i když na nás tlačí různí majitelé práv, ale zatím jsme to vždy uhráli.

A co budoucnost? Kam Mazaná televize směřuje?

Do budoucna chystáme vydání nové aplikace, s novými funkcemi, například „skákání mezi díly seriálů“, nahrá všech i budoucích dílů. Chceme více pracovat s daty, možnost lajkovat pořady a nabídnout lidem přehrání nejsledovanějšího nebo nejoblíbenějšího obsahu. Televize obecně se bude dle mého názoru posouvat směrem ke službám jako Youtube či Facebook. Naopak se tyto služby se svými funkcemi typu „Petr vysílá živě“ přibližují ke klasické TV.  Dokážu si představit, že se časem slijí v jedno. V mé ploché TV budu mít Facebook a v něm záložky „Televize od STARNETU“ s obsahem, proložené komentáři, záložkami na zajímavé scény atd. V dnešní informační době, kdy stále těžší získat věc zvanou lidská pozornost, je zatraktivňování a zvyšování interakce logický a přirozený krok.