Rodokmeny od mojedejiny.cz

Joch: O spalovně rozhodněme v referendu

Úspěšný podnikatel Miroslav Joch (ČSSD) z Českých Budějovic tvrdí, že pokud někoho něco rozčiluje, měl by se pokusit to změnit. On sám bojuje hned na několika frontách. Nelíbí se mu například, že větší část veřejnosti neví o připravované výstavbě spalovny ve Vrátě nebo že tragickou dopravní situaci ve městě nikdo účinně neřeší.
Markéta Mazancová, Foto: Milan Havlík
29. Srpen 2022 - 07:37

V minulosti jsme několikrát psali o vaší firmě JihoTech, která sídlí v Homolích. Jak se firmě aktuálně daří?

Dnešní doba je složitá, ale naštěstí máme stále zakázek relativně hodně, rozšiřujeme a rosteme a celkově se daří. Jediné, co mě trápí, je situace na trhu s komoditami a inflace. S obojím se musíme nějak vypořádat.

Když se vám daří, proč se pouštíte do politiky?

Protože v Českých Budějovicích žiju, vychovávám tady děti a skutečně mi není jedno, co se tu bude dít. Nadávat v hospodě u piva umí každý. Já si ale myslím, že pokud se někomu něco nelíbí, měl by se k tomu umět aktivně postavit a snažit se věci ovlivnit nebo změnit.

Které věci konkrétně se nelíbí vám a co byste rád změnil?

Těch oblastí je hned několik. Za prvé nesouhlasím se zpoplatněním MHD pro důchodce, maminky s kočárky a děti do 14 let věku, které radnice zavedla před pár týdny. Zvláště v době, kdy se zdražuje snad úplně všechno, mi přijde logické, aby se těmto skupinám spíše finančně ulevilo.

Co dál byste změnil?

Je třeba podpořit dopravní stavby, které byly naplánované v minulém volebním období. Dopravní situace v Českých Budějovicích je tragická už desítky let. Je to dáno tím, že tudy prochází mezinárodní doprava. Pokud se tedy v Budějcích začne kopat na jednom místě a do toho třeba začne Země živitelka, město zkolabuje.

Jak byste tedy dopravu v Českých Budějovicích vyřešil?

V zásadě nemám nic proti tomu, aby vznikl jednosměrný obchvat okolo Českých Budějovic. Vezměte si, že pokud by obchvat byl volně průjezdný, pak celé město objedete za patnáct minut.

Zaznamenala jsem také billboard s vaším jménem a tématem plánu na vybudování spalovny.

Ano, mnoha lidem se nelíbí, že jsem téma spalovny otevřel. Příprava projektu na vybudování spalovny totiž probíhá poměrně v tichosti. Už sice proběhlo veřejné projednání a EIA, což je posouzení vlivu na životní prostředí, a vyjadřovalo se k tomu Ministerstvo životního prostředí. Celkově však téma přípravy spalovny vnímají pouze různé spolky, ekologické organizace a lidé, kteří k tomu mají nějak blízko. Dvě třetiny Budějčáků podle mě vůbec netuší, co se tady chystá.   (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR NAJDETE V LETNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz