Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Káva a kultura uprostřed Kaplice

Stačí jeden důvod, proč navštívit Kaplici. Už druhý rok si zdejší kavárna Kap Café buduje své místo ve městě. Je jedinečná, s atmosférou a skvělou kávou. Všemu velí Jitka Svobodová, díky které se z rodinné kavárny stalo jedno z kulturních center ve městě.
Markéta Mazancová (PR)
17. Říjen 2018 - 12:48

Ty začátky...

Vše začalo tehdy, když Svobodovi koupili památkově chráněný objekt v centru Kaplice a přemýšleli, co s ním. Objevili jeden z mála domů v Kaplici, který nikdy v historii nevyhořel a uchoval si své barokní a renesanční prvky. Dům kompletně opravili a z bahnitého dvorku, kde bylo nevzhledné parkoviště, vznikl dvůr vydlážděný kamenem, kam symbolicky zasadili lípu. V jedné části vzniklo dřevěné pódium, kde dnes hojně probíhají různé kulturní akce. Prostor po letech ožil. A stal se oázou klidu a kultury uprostřed jihočeského městečka.

Jedna vernisáž za druhou

Pořád se tu něco děje. Každý měsíc se koná nová vernisáž obrazů, na kterou navazuje výstava. Většina vystavujících malířů jsou lidé z Jihočeského kraje, kteří jsou členy Volného sdružení jihočeských umělců. „Když jsme s vernisážemi začínali, ani jsme netušili, kolik máme na jihu Čech umělců,“ popisuje Jitka Svobodová. Do současnosti tu vystavovalo svá díla něco málo přes dvacet malířů. Jednou z nejznámějších umělkyň, která zde našla dočasné místo pro své obrazy, byla Iva Hüttnerová, malířka, herečka, spisovatelka a moderátorka.

Akce pro děti

Kavárna úzce spolupracuje s místním domem dětí a mládeže. Vystavuje díla dětí, například keramiku, a umožňuje jim, aby ukázaly, co se naučily. Své pěvecké talenty tu představuje i místní základní umělecká škola.

Kavárna je otevřená již od 8 hodin od rána, díky čemuž sem hojně přicházejí maminky s malými dětmi. Kromě toho, že se v kavárně nachází dětský koutek, pořádají se tu v častých časových intervalech různá tvoření pro rodiče a děti, v tomto roce pod vedením Lenky Šimkové či malířky Petry Dvořákové Haisové. Děti si také oblíbily divadelní vystoupení pořádané v odpoledních hodinách. Hrála se tu například pohádka Bajaja, Zlatovláska či loutkové divadlo Romeo a Julie, zpracované Studiem dell´arte a mnoho dalších.

Semináře pro ženy

Mezi další postavy, které v Kap Café našly místo pro svou realizaci, je Lenka Hrušková. Pořádá tu semináře pro ženy. Na nich se probírají taková témata, jakými je ženská sexualita, ženské zdraví, emoce či různé problémy dnešních žen.

Kaplické divadelní léto

Letos se v Kap Café pořádal první ročník Kaplického divadelního léta za podpory Jaroslava Sypala, známého českého herce. Kaplické divadelní léto se konávalo již dříve, a tak by rádi na tuto kaplickou tradici navázali. Mimo prostory Kap Café se akce konala také na nedalekých zříceninách hradů Pořešín a Louzek, kde se představily další soubory.

Koncerty pod širým nebem

Kavárenský dvorek žije koncerty. Při pravidelných hudebních večerech již zahrála například hudební skupina Rock Band, Hudební kroužek, Fontanela, Jiří Schelinger Memory Band, Jazzika, Yamaband, Gaia, Kyanid a další. Součástí kavárny je i klavír, který pravidelné rozeznívají mladí talentovaní lidé z Kaplice a okolí.

Jednou z největších akcí v letošním roce byla sousedská slavnost Masná žije 2018, kdy se Svobodovi domluvili s drobnými podnikateli v celé ulici, uzavřeli ji pro dopravu, postavili tu stánky, stoly, lavice a pódium. Masná ulice, v které se Kap Café nalézá, mohla začít žít. Během dvou dnů tu hrála hudba, prostor opanovala divadla, hry pro děti i občerstvení.

V sobotu z ulice odstartovali cyklisté na tradiční Kolem kolem Kaplice, organizované KIC Kaplice.

A plány do budoucna?

Rádi bychom i nadále stavěli na tradicích a komunitním životě. Rádi dáváme prostor každému aktivnímu člověku, který má co předat a který si o to řekne,“ popisuje Jitka Svobodová. Také se chystají zpřístupnit svůj unikátní gotický sklep, kde bude vinárna. „Otvírat budeme na výročí 100 let vzniku samostatné Československé republiky. Tak přijďte.“