Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Když chladí Kostečka

V devadesátých letech patřili do první pětice dovozců chladicí techniky. Na přelomu tisíciletí byli jen jednou firmou z mnoha stovek, možná tisíců. Dnes jsou zpátky, v první trojce. To je firma Kostečka, sídlící ve Velešíně.
03. Srpen 2016 - 13:46

Pochází z Kamenného Újezdu u Českých Budějovic, maminka pracovala jako účetní a tatínek na obchodním oddělení společnosti Agrozet. Milan Kostečka, ročník 1960, vystudoval mechanizační fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze a pracoval jako mechanizátor v zemědělském družstvu Dolní Třebonín. Sedm let do pádu komunistického režimu.

Bylo mu devětadvacet, když se to v Československu zlomilo. V jednatřiceti založil firmu. Prodával zemědělskou techniku na zahraniční trhy, hlavně traktory a obilní sila. Fungoval jako soukromé obchodní zastoupení společnosti STS. Pak se dal dohromady s italskou firmou ARTEL a začal prodávat čističe vzduchu do restaurací. „Během dvou let jsme ovládli celou republiku. Nabízeli jsme kvalitní produkt a od Italů jsme se naučili přímý prodej, kdy jsme aktivně oslovovali zákazníky. To tady do té doby nikdo nedělal, všichni seděli v kancelářích a čekali, že klient přijde za nimi,“ vzpomíná Milan Kostečka.

Naučili se vše o chladicích systémech, od malých po velké. A zjistili, že přesně tohle je baví. Pokračují v tom přes dvacet let, dnes mají v nabídce nejen klimatizace, ale i tepelná čerpadla, kondenzační jednotky, odvlhčovače vzduchu. Dělají také produkty budoucnosti – úpravu a čištění vody. Firma, která vznikla na jednom člověku, pak povyrostla na deset, aby už v roce 1997 pod hlavičkou Milana Kostečky pracovalo padesát lidí. Majitel mohl přistoupit k velkým investicím – postavil halu na výrobu tepelných čerpadel, se kterými tenkrát předběhl dobu, a dnes se ukazuje, že to byla správná volba. Hala stojí ve Velešíně, stejně jako jihočeské sídlo firmy.

Zažili krize. „Kdykoliv nefunguje ekonomika, dochází u nás k poklesu. První velkou krizí jsme prošli v devadesátých letech, kdy se přehřála ekonomika, tehdy přišly slavné Klausovy balíčky, a pak po roce 2008. Z toho jsme se ale už dostali, i když to dalo hodně práce,“ říká Milan Kostečka. Obrat se stále pohybuje kolem dvou set milionů korun, ale práce se zvýšila pětkrát – pro stejné peníze se musí dnes daleko víc otáčet. Změnil se i zákazník, který si více vybírá podle ceny, ale zároveň se už poučil, že cena nemusí být zárukou kvality.

To, co dělá firmu Kostečka silnou, je tradice. Přežili divokou dobu, kdy se na trhu objevily stovky firem, aby postupně zanikaly. Protože nedokázaly získat to, co Kostečka – důvěru zákazníků. Ti vědí, že kdyby se cokoliv stalo, Kostečka tady bude. Ve firmě má dnes majitel dva následníky, syna na obchodním oddělení a dceru, která tu ještě při studiu pracuje jako podpora obchodu. A lidé cítí, že spolupracují s někým, kdo nechce jen prodat, ale dokáže pomáhat a radit i dál.

Milan Kostečka dělí svůj čas na práci, rodinu, golf a myslivost. Na golfu se setkává s obchodními partnery, což je pro něj důležité pro další informace a kontakty. I z toho důvodu je v Jihočeské hospodářské komoře – chce vědět. To dává jeho firmě obrovský náskok. Pracuje pro něj řada lidí z Velešína a Milan Kostečka ví, že se firmě musí dařit i kvůli nim. Vychovávají si tu novou generaci zaměstnanců, které oslovují už na vysokých školách, a vedou je k tomu, aby se stali součástí velké Kostečkovy rodiny.

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE JIHOČESKÉHO ČASOPISU BARBAR! V TRAFIKÁCH V PRODEJI ZA 49 KČ. 

Předplatné můžete pořídit zde.