Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Milevsko: Severní brána jižních Čech

Kráčely tudy dějiny, kultury a styly. Člověk se jich může dotýkat na každém kroku. Severní branou do jižních Čech je město Milevsko, kde je toho tolik, že by se turista měl zdržet alespoň pár dní. Kdo nebyl v klášteře, jako by nebyl v Milevsku, a nedávno tu navíc otevřeli unikátní muzeum maškar.
20. Červen 2018 - 01:11

Půvabná členitá krajina, klid a neporušená příroda. Výjimečné historické památky, především nejstarší klášter na území Jihočeského kraje. Stále váháte? Milevsko je silným turistickým cílem, nabízí toho nepřeberné množství.

Dvě klášterní věže jsou dominantou městečka. Směřují k nim poutníci i rodiny s dětmi a mají z čeho vybírat: v nabídce jsou prohlídkové trasy, mapující historický vývoj areálu nebo život premonstrátů uvnitř kláštera, na druhém nádvoří je umístěné také regionální muzeum.

Křesťanská tradice je v Milevsku silná a přítomná – mraky propichuje věž kostela svatého Bartoloměje, kypré barokní tvary má stará fara, starší než většina jihočeských měst je kostel svatého Jiljí s unikátní klenbou. Všude tam, kde křesťané ještě nedávno intenzivně prožívali své staleté rituály, dnes mohou nahlédnout návštěvníci Milevska, aby spolu s dveřmi do památných kostelů otevírali i příběhy, které mohou zdejší průvodci vyprávět. 

sou jich stovky a pojednávají nejen o křesťanech, ale také Židech, kteří bývali v Milevsku tak silnou komunitou, že si tady postavili synagogu. Židovský hřbitov s náhrobky z 18. a 19. století usíná kousek za městem, a kameny na hroby tu pokládají především návštěvníci, 2. světovou válku z židovských rodin Milevska nepřežil téměř nikdo. Příběhy, které tu na příchozí čekají, ale mají častěji šťastné konce. Jako ten o Muzeu milevských maškar, o které se tady dlouho usilovalo, ale povedlo se ho otevřít teprve nedávno, v únoru 2017.

ČESKÝ UNIKÁT

Muzeum milevských maškar je českým unikátem: pyšní se titulem jediného muzea v České republice, které se zaměřuje na dějiny zdejší národopisné tradice, tedy masopustních průvodů. Společně s Turistickým informačním centrem Milevsko se zabydlelo v prostorách secesního domu na náměstí E. Beneše. Jeho hosté se mohou těšit na kolekci tradičních masek až z časů první republiky, v malém kinosálu zhlédnou dokumentární záběry z masopustních průvodů a ve fotografickém koutku se nechají vyfotit ve vybrané replice maškarní masky. Pro děti je připravena výtvarná dílnička, kde si vybarví vlastní masku nebo omalovánky s maškarním tématem.

Proč se centrem maškar stalo právě Milevsko? Tohle město totiž každoročně, už od roku 1862 ožívá ruchem maškar, a tak jsou Milevské maškary nejstarší doloženou masopustní tradicí v jižních Čechách. V současnosti jsou Milevské maškary také největším masopustním průvodem v České republice (držitel českého rekordu v počtu masek v masopustním průvodu z roku 2016). Jedinečnost Milevských maškar spočívá v tom, že jde o městský masopustní průvod; podobná tradice v jiných lokalitách je v naprosté většině vesnickou záležitostí. I proto byly maškary zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, tradice tak získala ocenění srovnatelné se statusem kulturní památky u nemovitostí. Při návštěvě Milevska si rovněž můžete zahrát zábavnou výletní hru s mobilem o Milevských maškarách (více na: www.geofun.cz/milevske-maskary).

BALÍČKY ZÁŽITKŮ

Aby měli turisté při cestě do Milevska co nejméně starostí, Milevský kraj, o. p. s. připravil od června do konce září turistické balíčky pro rodiny s dětmi, které nabízejí čtyř nebo pětidenní pobyt v regionu. Zahrnují prohlídku kláštera, návštěvu Milevského muzea nebo vstup pro celou rodinu do zážitkového parku Zeměráj, který představuje vesnici z období raného středověku s přírodní stezkou naboso a s více než stovkou různých her. Balíčky dále obsahují jednodenní vstup pro celou rodinu na milevské koupaliště a návštěvu Muzea mlynářství, pekařství a zemědělství v Božeticích pro celou rodinu. Pětidenní turistický balíček je navíc rozšířený o plavbu lodí po Orlické přehradě od hradu Zvíkov až k zámku Orlík a zpět. K tomu je skvělým bonusem to, že děti do tří let mají všechny aktivity zahrnuté v balíčku zdarma. Navíc je ke každému balíčku nabízena možnost rezervace ubytování v některém z vybraných penzionů v regionu za velmi zvýhodněné ceny. Více informací naleznete na www.milevskem.cz.

Čtyři nebo pět dní ale bude stejně málo. Milevsko je regionem, které může vyprávět příběhy každoročně. O lidech, kteří tu byli kdysi i o těch, kdo tu jsou doma právě dnes. Možná nakonec i vám, pokud se rozhodnete milevské příběhy poslouchat.

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!