Rodokmeny od mojedejiny.cz

Mluvit spolu a porozumět si

GOETHE CENTRUM je součástí Jihočeské univerzity a podílí se na nabídce celoživotního vzdělávání. Je určené všem, kteří se chtějí rozvíjet, doplňovat si znalosti vhodné pro jejich profesi či obor zájmu, anebo prostě pro ty, kteří stále touží dozvědět se něco nového. Zde mají záruku kvalitních lektorů i moderních forem výuky, kterou zpestřují kulturní a společenské akce, exkurze za hranice i přátelská setkání s hosty z Rakouska a Německa.
Alena Kleinová
29. Srpen 2022 - 00:12

 V našem kraji je německý jazyk víc zakořeněný než angličtina a má stále velké uplatnění a perspektivu. „Němčina je pro jižní Čechy, které sousedí s německy mluvícími zeměmi, velkou výhodou. Lidé, kteří ji ovládají, mají hodně pracovních nabídek a zaměstnavatelé si jich cení. Snažíme se přispět k tomu, aby si sousedé z obou stran hranice co nejlépe rozuměli, a to nejen slovy, ale i srdcem. Proto organizujeme také pravidelná divadelní a filmová představení, koncerty a další akce včetně například ochutnávek regionálních potravin,“ říká vedoucí Goethe Centra v Českých Budějovicích Lucie Trnková. 

Podstatou činnosti jsou samozřejmě jazykové kurzy v mnoha variantách pro všechny skupiny zájemců: obecná a odborná němčina, přípravné kurzy ke zkouškám, konverzace apod. Užitečnou variantou pro maturanty, kteří si ještě nevybrali vysokou školu, je denní pomaturitní studium na celý rok se statutem studenta. Další významnou skupinou návštěvníků Goethe centra jsou pedagogové, kteří se v němčině mohou dál rozvíjet díky Memorandu o vzájemné spolupráci mezi Jihočeskou univerzitou a Jihočeským krajem. Letošním obohacením je nejenom unikátní série metodicko-didaktických vzdělávacích seminářů, která přináší spoustu tipů a praktických příkladů pro pestré vyučování zábavnou a efektivní formou, ale i jedinečný akreditovaný program dvou semestrálních kurzů, schválený MŠMT a nabízející jak jazykovou průpravu, tak i základní vhled do umění učit. Prestiž Goethe Centra se opírá rovněž o vysokou úroveň jazykových zkoušek: v jižních Čechách je to jediné zkouškové centrum s licencí Goethe-Institutu ve čtyřech jazykových úrovních, jehož certifikáty jsou mezinárodně uznávané jako spolehlivý doklad kvality znalosti němčiny po celém světě. 

Období koronaviru převedlo většinu výuky do online prostoru, což znamenalo pro vyučující nové nároky na přípravu. Vedle jiných povinností ještě přibyl úkol zabydlet se v nových prostorách, do nichž se Goethe Centrum přestěhovalo. Sídlí ve vnitrobloku mezi Krajinskou a Hroznovou ulicí, kam vede i přímý vstup z náměstí Přemysla Otakara II. V přízemí je knihovna, která obsahuje studijní materiály ve všech jazykových úrovních, beletrii, tisk i multimediální zdroje. V patrech se nacházejí sály pro výuku a kulturní akce, které se mohou za pěkného počasí odehrávat i ve dvoře. Prostory jsou moderně vybavené, barevné a vzdušné – působí natolik přátelsky, že má člověk chuť tu zůstat déle a číst si. „Vytváříme tady ostrov klidu a porozumění. Jsme podobně naladěni, protože sem nepřijde nikdo, kdo by nebyl motivován,“ podotýká vedoucí centra. Základem všeho je důraz na kvalitu výuky, proto musí každý zájemce nejdřív absolvovat test, podle jehož výsledku je zařazen do skupiny tak, aby v ní byli žáci na stejné úrovni.  (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz