Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nadšení v éteru

S Netro Life Radiem posluchači ladí 100,8 procent taneční muziky. Už rok. „Náš projekt vznikl proto, aby lidem v jižních Čechách dopřál kvalitní taneční hudbu, na kterou se specializujeme. Čím víc budeme mít posluchačů, tím silnější bude náš projekt a díky tomu bychom se mohli rozšířit do dalších měst s kvalitnějším pokrytím. Jsme první projekt, který je opravdu pro lidi, ne jenom pro peníze,“ říká zakladatel rádia pro Jihočechy, dvaatřicetiletý Pavel Konopa.
ALENA VOLFOVÁ
03. Srpen 2021 - 16:42

15. června jste zapálili pomyslnou první svíčku na narozeninovém dortu Netro Life Radia. Co jste si přáli při jejím sfoukávání?

Mnoho dalších spokojených posluchačů, pořádání akcí pro ně, což nám nebylo v době pandemie umožněno, a další růst Netro Life Radia – obchodně, moderátorsky i programově. 

Splnil první rok vysílání vaše očekávání?

Výsledek projektu Netro Life Radia předčil naše očekávání. Když se takový projekt spustí, nikdy není úplně jasné a dané, jestli bude fungovat nebo jestli se bude líbit po žánrové či programové straně. Jsme mile překvapeni. S poslechovostí jdeme nahoru, za což patří posluchačům velký dík. Jediné, co nám vadí, je to, jak už jsem řekl, že nemůžeme kvůli pandemii pořádat akce, díky kterým bychom se dostali ještě více do povědomí lidí.

Kde vás teď posluchači naladí?

Původně jsme plánovali vysílání pro Budějce s okolím, náš vysílací systém ale pokrývá o mnohem větší území, než jsme čekali. Jsme slyšet téměř do Tábora a několik kilometrů před Příbram, na druhou stranu až u rakouských hranic.

Máte ambice dostat se do celé republiky?

To by bylo v tom nejlepším případě, ale naší prioritou jsou České Budějovice a okolní města. Chceme kvalitně pokrýt jižní Čechy, kde náš hudební žánr převážně chybí.

Jaká je vaše cílová skupina?

Oficiálně 25 až 39 let, ale pozitivní je to, že se posluchačská základna našla ve všech věkových kategoriích. Naučili jsme poslouchat rádio i mladé lidi od 18 let, přitom se říká, že lidé pod 25 let dnes rádia neposlouchají. Jsme důkazem toho, že když se hraje dobrá muzika, jsme schopni oslovit i takové posluchače. Primární poslechovostí našeho rádia je 25 až 35 let, ale to je asi 28 procent. Většina lidí je ve věku 35 až 65 let, a dokonce nám stoupá i 65 plus.

Netro Life Radio mohlo suplovat společenské akce, které se kvůli koronavirové pandemii nekonaly. Máte zprávy od posluchačů, že se jejich obýváky díky vašemu rádiu měnily na taneční sály?

Vítali, že už nemusí složitě hledat na nějakých serverech skladby a sestavovat si vlastní playlisty, že jim stačí večer naladit naše rádio a mají diskotéku doma. Jedním z našich pořadů je Roztančený pátek, kdy hrajeme průřez od 80. let po současnost, převážně devadesátky, takže sekce žánrů je poměrně zajímavá.

Při hudbě, kterou hrajete, se i dobře cvičí.

Lidé nám psali, že nás poslouchají při běhání, na procházce. Výběr hudby je cílený na to, aby se lidem při poslechu rozechvěla noha. To je znamení, že se dobře hraje, tak ať nám to dlouho vydrží.

Jako majitel rádia vybíráte i hudbu?

Ano, skládám program, vybírám songy. Máme i programové oddělení s dvěma šikovnými lidmi, kteří jsou mýma prodlouženýma rukama. Udělám seznam toho, co potřebuji stáhnout, oni to pak popíšou autorskými záležitostmi, připraví k uložení a já dělám mixovací body. Koncepci programu od znělek po hudbu jsem vymýšlel už před zrodem Netro Life Radia. Cílem je, aby bylo dlouhodobě poslouchatelné, aby se neopakovaly skladby, nebylo příliš mluveného slova, i když ani to nesmí chybět, a aby bavilo soutěžemi, poskytovalo například dopravní informace nebo kam vyrazit. K obohacení programu hodně přispívají moderátoři. Jestli má Netro Life Radio fungovat a jestli si ho mají posluchači oblíbit, musí být složené z lidí, které to opravdu baví, protože nadšení a pozitivum se promítá do éteru. Díky tomu může být Netro Life Radio nejlepší.

Žijete hudbou od dětství, prý jste byl dýdžejem už ve třinácti letech.

Hudbou žiju od sedmi let, tehdy jsem si postavil starší zesilovač a retro bedny, a v deseti letech jsem si koupil první mixážní pult. Pak jsem chtěl dělat diskotéky, ale neměl jsem moc peněz, dostával jsem kapesné stovku měsíčně. Naučil jsem se stavět elektroniku a začal stavět zesilovače, na kterých jsem vydělal první peníze a za ně jsem si vystavěl i svůj aparát. To mně bylo asi třináct. Léta jsem provozoval diskotéky na kraji Českých Budějovic

A kdy přišla první myšlenka na rádio?

V jedenácti letech mě na ni přivedl jeden člen rodiny. Když mně bylo asi šestnáct, spustil jsem první internetové rádio, které se jmenovalo Netro Life, a pak jsem sestavil první vysílač na VKV vysílání a rozjel ho pirátsky. Asi bych to neměl říkat, ale byla to ta nejlepší zkušenost. Naučil jsem se pracovat se spoustou věcí, od odbavovacích software rádia přes výběr hudby po moderování, což se mi později hodilo. Po udání jiným rádiem jsem ale musel skončit. Několik let jsem se živil jako moderátor, rozjížděl kluby a technicky je vybavoval. A po škole jsem rozjel firmu, která se zabývá elektrickým zařízením budov. V tomto oboru podnikám dodnes a z této divize jsem dotoval i rádio.  

Netro Life Radio vstupuje do druhého roku. S čím?

Přibydou pořady, například pro holky. Název si ale zatím necháme pro sebe, bude to naše překvapení pro posluchače. Prozradím jen, že moderátorky Kateřina Čermáková a Adéla Tejnorová probírat čistě ženské záležitosti. Poslouchá nás 50,3 procent kluků a 49,7 procent holek, takže máme dostatečně silnou základnu, aby měl tento pořad smysl. Týden dopředu vložíme na naše sociální sítě a případně na web otázku, ke které budou moct psát posluchači své komentáře a moderátorky z nich vyberou ty nejkreativnější pro hodinový pořad.