Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Někdy jde o hodiny, říká oční lékař Matuška

Servis pro oči na jednom místě. Ten rohový dům na křížení ulic Lidické a Šumavské v Českých Budějovicích si zapamatujte – možná i díky němu budete lépe nebo déle vidět. Propojuje se tu znalost lékařů s moderními technologiemi. Centrum oční péče navazuje na praxi očních specialistů z rodiny Matuškových.
Prezentace
09. Listopad 2021 - 13:14

Oční lékařství je v krajském městě po léta spojené s rodinou Matuškových. Michal Matuška převzal praxi své matky na Lannově třídě a rozhodl se, že obor posune o kus dál – tam, kde by podle něj měla být medicína současnosti. Cestoval, zkoumal a zkoušel, inspiroval se na stážích v Česku i v zahraničí, osm let navštěvoval prestižní kliniky a místa, kde se mohl něco naučit. Čas nazrál. Ve spolupráci s Václavem Novotným teď v Českých Budějovicích vytvořili místo, kde se má pacient dočkat špičkové péče v co nejkratším čase – na jedné adrese, pod dohledem zkušených profesionálů.

„Jsme prakticky stejně staří a dost se doplňujeme. Jeden druhému věříme. Oba dva nás ten obor neskutečně baví – a myslím, že tím dovedeme být i otravní, protože prací doslova žijeme,“ říká dvaatřicetiletý Václav Novotný.

Je u nich cítit drive, chuť vytvořit něco velkého. Přiblížit České Budějovice servisu, na nějž jsou zákazníci zvyklí v západních zemích. Narážejí při tom na limity českého zdravotnictví – Michal Matuška vzpomíná na stáž v Estonsku na neurochirurgii: před jedenácti lety tam viděl, že lékaři pracují s propojenými zdravotnickými systémy napříč celou zemí, péče o pacienta je komplexnější, osoba je pro lékaře čitelnější. „Jsme zaměření na technologie, myslím, že digitalizujeme našemu systému navzdory,“ usmívá se Matuška.

IT, NEBO MEDICÍNA?

Na gymnáziu se rozhodoval, jakou cestou se vydá. Vydělával si jako webdesignér, programoval, jeho světem byla grafika. Nakonec se ale rozhodl jít cestou složitější, s mnohem delším vzděláváním a odkladem finančního příjmu „na neurčito, zlákala ho medicína, konkrétně oční lékařství. Dnes patří, i přes svůj relativně nízký věk, mezi uznávané odborníky na jihu Čech – stal se vyhledávaným očním chirurgem, který spolupracuje s oční klinikou Lexum.

„Ale IT mě baví pořád, taky focení – a v tom se zase vracím k optice,“ říká.

Nadšení pro moderní technologie promítl do nově otevřeného centra oční péče – OČNÍ ČB. Vychází ze skutečnosti, že oční lékař je nedostatkové zboží. „Prostě nejsme, a bohužel pravděpodobně jen tak nebudeme,“ shrnuje. V jeho kartotéce je dnes 18 tisíc pacientů – aby se dokázal všem věnovat, musel vytvořit jednoduchý a maximálně efektivní systém. S pacienty se tak na termínech nedomlouvají sestry, ale pracovnice call centra, dvě sestry fungují jako příprava pro lékaře – všechno se fotí, skenuje, potkává na serverech tak, aby lékař po pár kliknutích věděl o pacientovi všechno, včetně zjištění z jejich optometrie a optiky.

„Při tom samozřejmě zůstáváme dosažitelní pro pacienty, kteří potřebují akutní pomoc. Jsou situace, kdy rozhodují hodiny. Když se nedostanete k lékaři, můžete trvale oslepnout,“ zmiňuje a upozorňuje na náhlou ztrátu vidění zapříčiněnou odchlípenou sítnicí. „Vidíte přitom záblesky, případně padající černé saze, to je krvácení, je to o hodinách.“ Platí, že nad některými případy nesmí zapadnout slunce – když se dostaví nesnesitelná bolest, způsobená zvýšeným tlakem v oku, lidé končí často na jiných než očních ambulancích nemocnice, zatímco zrakový nerv velmi rychle odumírá. Hraje se o čas. A o budoucnost: jestli bude světlá a zářivá, nebo místo zraku budou muset nastoupit jiné smysly.

Klíčová je proto prevence, v ní mají nezastupitelnou roli moderní přístroje. V centru oční péče mají přístrojové vybavení, dříve běžné jen na klinikách či přítomné jen na několika málo pracovištích v zemi. OČNÍ ČB je jedno z nejlépe vybavených pracovišť primární oční péče v Jihočeském kraji. Disponuje zobrazovacími systémy, které se dostávají až na buněčnou úroveň – a co je důležité, vzniklo tu jediné budějovické pracoviště, které se honosí označením „Zeiss Vision Expert Centrum“ a pracuje s německou optikou Carl Zeiss . „Takovýchto optik je v Česku pouze několik a v Budějovicích i dalekém okolí jsme s tímto statusem jediní. Umožňuje nám pracovat s přesností, se kterou jiní nemohou,“ objasňuje Michal Matuška.

JEDNA KREVNÍ SKUPINA                                                               

Jeho pravou rukou je Václav Novotný. Původně vedl optiku v Českém Krumlově, pak si k tomu přibral ještě jednu v krajském městě. Už při studiu pracoval ve firmě, která vyrábí dioptrické čočky a distribuuje přístroje – působil pak v Praze, ale nakonec se vrátil domů, do jižních Čech. Vlastními optikami si splnil sen; spolupráce s Michalem Matuškou je už nadstavbou, kde oba mohou využít to nejlepší z toho, co se za poslední roky naučili. Spojení sil a sjednocení vizí posouvá zdejší optometrii na nejvyšší laťku.

„Seznámila nás práce – z ordinace doktorky Matuškové mi chodili zákazníci, a já chtěl poznat lékaře, kteří ke mně posílají lidi. Michal mě pak oslovil na základě referencí. Padli jsme si do noty, jsme jedna krevní skupina, vyznáváme podobné hodnoty,“ zmiňuje Václav Novotný.

Průsečíkem jsou dvě slova, která v rozhovoru vypustí z úst Michal Matuška: morální čistota. Vnímají ji jako závazek. Je alfou i omegou jejich spolupráce – shodují se na tom, že nebudou nutit pacientům vyšetření, které nepotřebují, nebo brýle či dioptrické čočky dražší značky jen proto, aby vydělali. Morální čistota by měla být štítem jejich spolupráce.

Václav Novotný je optometrista a oční optik, biomedicínský inženýr, zaměřený na technologie. Specializuje se na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček, doporučí vhodnou korekční pomůcku pro váš zrak. „Optometrista je jakýmsi mezistupněm mezi očním optikem, který doporučuje a zhotovuje optické pomůcky podle předpisu, a očním lékařem, který řeší patologie oka a jejich léčbu,“ vysvětluje. Václav Novotný vládne přízemí centra oční péče, kde se nachází rozsáhlá a špičkově vybavená optika, zatímco lékařské je první patro.

„Spousta lidí se dneska nedostane k očnímu lékaři. Někdy spoléhají jen na optiku, ale tam pacienta neošetří, tam často nedostane ani základní oční vyšetření, některé choroby tak mohou zůstat skryté až do doby, kdy je pozdě je léčit. A to se v naší optice snažíme změnit,“ naznačuje Michal Matuška. Podle jeho odhadu jen v Českých Budějovicích zůstává přibližně pětadvacet tisíc lidí bez očního lékaře. A noví očaři nejspíš nebudou – lékaře odrazuje především složitá komunikace s pojišťovnami, ale také vysoké pořizovací náklady, které při kvalitním vybavení jdou do vyšších milionů korun.

V centru oční péče dnes fungují dva lékaři, tým Matuškových teď nově posílil František Maršák, primář kataraktové chirurgie a vitreoretinálního centra oční kliniky Lexum. Jejich oporou jsou tři optometristé, zkušené zdravotní sestry a recepční. Najdete je na adrese Šumavská 550/9, České Budějovice. Více na www.ocnicb.cz