Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Nemovitost roku: k mání je Lucerna

Generační událost. V Budějovicích je na prodej tančírna Lucerna. Jméno si získala už mezi dvěma světovými válkami a ještě nedávno fungovala jako diskotéka. Unikátní prostor vyžaduje rekonstrukci – a také člověka, který mu s citem vdechne nový život.
Jan Štifter
03. Leden 2018 - 15:13

Stávala na konci města. Pak už byla jen silnice, po které občas projelo auto, a koleje, odkud se řinul kouř od parních lokomotiv. Protože Budějovice za ta léta nabobtnaly, je dnes Lucerna v širším centru města. Pět minut od Palackého náměstí, slabou čtvrthodinu pěšky od náměstí Přemysla Otakara II.

Unikátní nemovitost je aktuálně v nabídce realitní kanceláře Sorent-CB. Stojí za ní dvě dámy, Romana Kolářová a Eva Kubátová. Prodávaly byty ve vedlejším činžovním domě a pro Lucernu teď hledají někoho, kdo tu ucítí genia loci. „Pro ten prostor by se opět hodila taneční škola. Rozhodně bychom nechtěly, aby se sem vrátila diskotéka s hlučným nočním provozem,“ říká Romana Kolářová.

SEDMIČKOVÝ DŮM

Dům má štěstí na sedmičky. Pochází z roku 1927. Jeho historie úzce souvisí s vedlejším patrovým objektem – právě tam vznikl na konci 19. století hostinec U Bílého anděla. Od roku 1907 v něm fungovala taneční škola Josefa P. Bouši z Tábora. Setrvala do časů před první světovou válkou, která pak odvedla mistra Boušu na vojnu. Jak ve svých článcích o historii Lucerny připomněl Jan Schinko, v září 1918 Bouša oznámil veřejnosti, že se vrátil z vojny a zahájí opět svou činnost. Bydlel v Mariánské ulici, která se dnes jmenuje Dr. Tůmy. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZIMNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR - na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!