Rodokmeny od mojedejiny.cz

O čem píšeme v jarním čísle?

Co nabízí jarní speciál časopisu Barbar, který můžete zakoupit v jihočeských a západočeských trafikách? Pořídit si můžete časopis i v elektronické verzi! Předplatné pak zakoupíte na send.cz.
19. Březen 2024 - 23:14

KRÁSA ZÁNIKU 2024 - Do bývalé hospody, na vyprázdněné sídliště a zámek proměněný na učiliště nás zavedlo letošní putování. S fotografem Markem Podhorou a synem Hynkem na chvíli vstupujeme do ticha opuštěných domů – nahlédneme do samoty, abychom o ní mohli podat zprávu, zachycujeme možná poslední výkřik zrazených míst: domů i celých areálů, které lidé po desetiletí užívali, aby je nakonec odevzdali zániku.

INVESTICE DO BUDOUCNA? REALITY V TOP LOKALITÁCH - V poslední době se realitní trh nachází v hluboké krizi a potýká se s řadou výzev. Od úrokových sazeb přes geopolitické napětí až po ekonomickou nejistotu vyvolanou celosvětovými událostmi. Ukazuje se však jedna konkrétní skutečnost, která vyplývá z aktuálního stavu realitního trhu – i v době krize se zdá, že vlastníci nemovitostí v prémiových lokalitách jsou na tom nejlépe.

TRADICE UDRŽUJÍ VZTAHY, ŘÍKÁ HISTORIK DOUDLEBSKA - Etnograf Jihočeského muzea Jan Šimánek Doudlebskem a jeho tradicemi žije. Sám v jihočeských Doudlebech bydlí, o Doudlebsku píše knihy, přednáší, připravuje výstavy i tančí ve zdejším národopisném souboru Doudleban. Jihočeský badatel zapáleně vypráví o tomto specifickém území na jihu Čech, a to jak o jeho minulosti, tak i současnosti. A i o tom, čím může dnešního člověka inspirovat.

MOTÝLÍ EFEKT - Začalo to nenápadně. Rozhovorem se suchozemcem Luďkem, který si kdysi vlastníma rukama na zahradě ve Frýdku-Místku postavil pět metrů dlouhou plachetnici z překližky. Nazval ji Setka a vydal se s ní na oceán na sólo závod Setka Atlantic Challenge.

V HORÁCH SE OBJEVUJÍ JEN DOBŘÍ LIDÉ - Eva Perglerová je zubařka z Přeštic, malého města nedaleko Plzně. Ale také je to žena, která ráda zdolává obtížné mety. Před rokem jako třetí Češka pokořila Mount Everest a na přelomu roku dobyla jižní pól a vzápětí zdolala nejvyšší horu Antarktidy. Jak ale říká, jejím hnacím motorem není adrenalin ani touha po vítězství, ale obyčejná zvědavost.

PLZEŇSKÉ ZVONĚNÍ - Kdo a kdy vyrobil první zvon na světě, už asi nikdy nikdo nezjistí. Ale jaká je historie těch plzeňských, zjistit můžeme. Odkrývá příběhy staveb a míst, válek, mírů, a nakonec i veřejných sbírek, které umějí zázraky.

HLAVNÍ MĚSTO KULTURY: SIGNÁLY LETOŠNÍHO JARA - Loni koncem června to byla velká událost: mezinárodní komise zvolila České Budějovice Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028. Od té doby (PERMA)KULTURA zapouští ve městě kořeny. Tým, který přihlášku připravil a vítězný titul získal, čeká spousta i zdánlivě neviditelné práce, která zajistí podmínky pro naplnění projektů a vize roku 2028. Některé akce zpestří dění ve městě i v kraji už brzy: přinášíme aktuální výběr z nich.

KOČIČÍ AFÉRA - České Budějovice si v tomto roce připomínají jedno nechvalně známé výročí. Před sto lety bylo ve městě v rámci preventivních opatření proti vzteklině hromadně utraceno více než tisíc koček. Událost, která vyvolala pobouření mezi místními obyvateli, postupně přesáhla hranice regionu a rezonovala i mezi špičkami tehdejší politické a kulturní scény. O událost se zajímal prezident Tomáš Garrigue Masaryk a dozvěděl se o ní také vášnivý chovatel koček Karel Čapek, který tou dobou pobýval ve Velké Británii.

 

... a další a další články, fotoreportáže, rozhovory, tipy na kulturní akce - to vše v jarním barbarském speciálu!

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz

ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!