Rodokmeny od mojedejiny.cz

O čem píšeme v zimním čísle?

Co nabízí zimní speciál časopisu Barbar, který můžete zakoupit v jihočeských a západočeských trafikách? Pořídit si můžete časopis i v elektronické verzi! Předplatné pak zakoupíte na send.cz.
12. Prosinec 2023 - 08:34

Tady je zima krásná - Střídání ročních období přináší v našich zeměpisných šířkách změny, které každý z nás může prožívat rozdílně. Nás nyní čeká období plné nejen chladu, plískanic a temných večerů, ale i bílých plání, ledově modré oblohy, slavnostních světel či voňavého punče. Pokud máte rádi výlety do přírody nebo hledáte neotřelé zážitky ve společnosti, následující nejstudenější měsíce vás nezastaví. Zveme vás na místa, kde je jednoduše zima krásná.

 

Marcel Kaštovský: Žij své sny - Příběh úspěšného člověka, příběh úspěšné firmy. Marcel Kaštovský řídí společnost Vollmann MetalWorx, sídlící v Plané nad Lužnicí, a ve velmi otevřeném rozhovoru vzpomíná, jaké to bylo přijít do firmy s pošramocenou pověstí a přebudovat ji na moderní výrobu s architekturou 21. století. Rozhovor o práci, rodině a politice – o proměnách, protože čemu člověk věřil před deseti lety, nemusí už dneska vůbec platit.

 

Chtěl bych se znovu zamilovat do své ženy - Žije v odlehlém koutě Šumavy, obklopen přírodou. Drobný muž se pohybuje pomalu a opatrně. Když se potřebuje dostat třeba do Klatov k lékaři, prostě jede autem. Aby nám při povídání dobře rozuměl, odskočí si pro naslouchadlo. František Wiendl, to je paměť Československa a České republiky. Narodil se na Silvestra roku 1923. Za pár dní oslaví stovku.

 

Kopcolezec s českou hospodou v Nepálu - S Honzou „Trávou“ Trávníčkem jsme se poznali před mnoha lety díky plzeňské kultovní skupině Znouzectnost. V devadesátých a „nultých“ letech působil totiž jako její manažer a domlouvali jsme spolu koncerty, které jsme pořádali na Strakonicku. Mezitím se stal velmi známým a úspěšným horolezcem a vyhledávaným průvodcem po nejvyšších horách světa – Himálaji, přestože on sám o sobě s nadsázkou a nehranou pokorou hovoří jako o „kopcolezci“. Potkáváme se po letech v Písku a povídáme si nejen o horách a lezení.

 

Žitný mlýn měl 252 vlastníků - "Okamžitě přijeď kvůli otci! Zdena.“ Papír už je starý a křehký, strojopisné písmo pomalu bledne, zpráva telegramu je však stejně mrazivá jako v den, kdy byla v červenci roku 1942 napsána. Archivní dokument je součástí pozoruhodné historie žitného mlýna v Poříčí u Českých Budějovic. Ten se teď proměňuje v luxusní bytovou rezidenci.

 

Svět vznikl z nudy - Nový film „Tajemství a smysl života“ režiséra a strakonického rodáka Petra Vachlera se stává fenoménem. Více než tři desítky předpremiér snímku spojených s besedou s tvůrcem byly koncem září, kdy jsme se setkali, po celé zemi vždy vyprodané. Naše povídání se odehrálo mezi dvěma projekcemi ve strakonickém kině Oko. Do běžné programové nabídky kin snímek vstoupil 23. listopadu.

 

Jsem racek -  Nedávno připravil antologii mysteriózní a fantastické prózy „Hlubiny města“. Vydal téměř desítku samostatných knih, je odborníkem na audioknihy. Lukáš Vavrečka se tentokrát představuje jako autor barbarské povídky „Jsem racek“.

... a další a další články, rozhovory, tipy na kulturní akce - to vše v zimním barbarském speciálu!

 

Předplatné můžete zakoupit na send.cz

ELEKTRONICKÁ VERZE: V prodeji na digiport.cz za 59 Kč!