Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Oblékám přírodu do kovového kabátku

Na uších se této mladé přitažlivé ženě houpají jemné náušnice – jsou to dva postříbřené lipové lístky, novinky ze zimní kolekce. Šperk je vyrobený s takovou pečlivostí, že můžete rozeznat i jemné vroubkování listů. Podobnou kresbu by zřejmě nezvládl ani ten nejzručnější zlatník. Autorkou a nositelkou těchto náušnic je originální osobnost Olga Vondrakova, jejíž šperky nesou značku Nature in Drop.
Petra Vicková
07. Prosinec 2020 - 21:38

 

„Pocházím z Ruska, z jižního Uralu, a v České republice žiji deset let. Původním povoláním jsem vědkyně, výzkumnice. Mým oborem bylo studium přírody – konkrétně rozmanitých druhů lišejníků. Díky grantu jsem mohla pracovat na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde jsou špičkové molekulární laboratoře. Podařilo se mi objevit celou řadu druhů lišejníků, jejichž biologické rozdíly jsou patrné právě na této molekulární úrovni. Dodnes je miluji, před přírodou mám hlubokou úctu a cítím k ní obdiv a pokoru,“ vypráví Olga Vondrakova. Je maminkou dvou dětí a žije s nimi v České Krumlově, kde také pracuje.

Příchod dětí na svět byl hlavním důvodem, proč jejich maminka opustila aktivní vědeckou dráhu. Zlákala ji kreativní rukodělná tvorba, jejímž základem jsou však přírodní prvky i nadále. Před časem Olga přišla na nápad, jak s pomocí staré chemické metody uchovat neustále se proměňující materiál a vytvořit z něho originální a mimořádné šperky.

„Myslím, že mohu říci, že jsem v Čechách duchovní matkou tohoto postupu v souvislosti s pokovováním přírodnin. Oblékám přírodu do nesmrtelného kovového kabátku. Proces výroby souvisí s mým vnitřním nastavením, s mou povahou. Jsem totiž perfekcionistka a z vědeckých zkušeností vím, že za dokonalým efektem musí být vždy dlouhá, trpělivá a pomalá práce. Šperk z dílny Nature in Drop jen nejen krásný na pohled, ale musí být i funkční a odolný.“

Je časté, že se z několika pokusů skutečně podaří jen jeden. A na něj je pak výtvarnice právem pyšná. Pro letošní zimu připravila unikátní kolekci postříbřených a pozlacených ozdob pro ženy.

Principem výroby šperků z rostlin, jejich květů, listů, plodů či z hmyzu, je takzvaná galvanoplastika. Tu objevil německo-ruský učenec Moritz Hermann Jacobi již v roce 1836. Český název galvanoplastika pochází z ruštiny a má vztah k původním aplikacím elektroformování (z anglického „electroforming“) v oblasti výtvarného umění.

Dlouhý čas jsem trávila pokusy a experimenty při hledání vhodných chemikálií a cest k dobrému výsledku. A pak jsem konečně postupně přicházela na to, jak potáhnout kovem jakýkoliv přírodní materiál. Uvědomila jsem si, že nejen květy rostlin, ale i mechy, lišejníky a drobné houby mají neodolatelné kouzlo, které je možné zvěčnit pomocí pryskyřice a kovu. Když jsem se metodu naučila, začala jsem ji sama přednášet, pořádat kurzy. Ukázala jsem svůj postup i tajemství výroby řadě zájemců. V současnosti bych se ale chtěla více zaměřit na nové možnosti výroby, na lepší prezentaci šperků a na celkovou podporu své značky Nature in Drop,“ prozrazuje.

V originálním ručně vyrobeném šperku podle ní není možné vidět jen jeho finanční hodnotu, kovová okrasa úzce souvisí s dojmem, který žena při jejím nošení má. Olga vnímá své výrobky jako svébytnou ukázku přírodní krásy, která nepomíjí, je miliony let prověřena a nesouvisí s věkem ani postavením své nositelky. Linie, barvy, tvary a povrchy takto uchovaných přírodnin zdůrazňují ženinu odvahu, fantazii, nespoutanost a smyslnost. Přestože jsou to šperky jemné, nechybí jim kvalitní provedení, pevnost ani odolnost. Tvůrkyně na každý z nich dává roční záruku.

„Hodně mi záleží na fotografiích šperků, na předvedení hotové práce. Hledám to správné prostředí, modelku, náladu, světlo, přiměřené pozadí,“ vysvětluje. Šperkařka také ráda spolupracuje s lidmi, kteří mají vkus i nápady a jejím požadavkům rozumějí. Zde můžeme jmenovat například modelku Neiru Lohikäärme a fotografky Adélu Boháčovou nebo Dariu Efremenko. Velký prostor Olga v počátcích své tvorby našla také na populárním prodejním portálu Fler.

Šperky z českokrumlovské dílny Nature in Drop mohou být také vhodným dárkem nejen pod stromeček. „Velkou skupinou mých zákazníků jsou muži, kteří jednoduše chtějí svým polovičkám udělat radost. To, že k tomu zvolí právě můj výrobek, mne skutečně nesmírně těší a zavazuje. Vždyť potěšení je jedna z nejmilejších emocí,“ uzavírá Olga Vondrakova.

 

Šperky najdete na: fler.cz/nature-in-drop a nature-in-drop.com

 

Image removed.

sperky3

sperky4