Rodokmeny od mojedejiny.cz

Ochutnejte víno s historií

V prosluněné krajině mezi Hodonínem a Břeclaví leží vinařská oblast, kterou lze nově ochutnat i v centru Českých Budějovic. Vinařství POD Nechory z Prušánek otevřelo svou vinárnu a vinotéku v Kněžské ulici. Do jižních Čech tak putuje víno s více než tisíciletou tradicí. Co byste o nich měli vědět?
Pr
29. Srpen 2022 - 00:19

TISÍC LET

Vínu v Prušánkách se dařilo už v 10. století. Vinice ale později pustošili Tataři, obnovy se dočkaly za vlády Karla IV. Ničení přicházelo s každou bitvou, a jižní Morava jich zažila bezpočet. Sotva se kraj vzpamatoval, přicházela další pohroma: husitské války, vpád bočkajovců nebo třicetiletá válka. Jako by víno rostlo lidem navzdory – a současně signalizovalo, co se v regionu děje. Z kvetoucí Moravy se stala v 17. století vypálená a vydrancovaná poušť, více než 51% moravských vinic zůstalo opuštěných a už nikdy nebyly obnoveny v takovém měřítku, jako tomu bylo před třicetiletou válkou.

MŠE VE SKLEPĚ

Do kostela, nebo do sklípku? Tuhle otázku si Prušánečtí kladli každou neděli. A protože cesta na bohoslužbu vedla okolo sklepů, shlížel farář z kazatelny na poloprázdný chrám. Majitelé panství proto na nátlak církevních hodnostářů nechali původní sklepy zbourat a poskytli pozemky k výstavbě nových v Nechorách. Ve snaze zabránit „pohanským podzemním mším“tak vzniklo místo, které dodnes obdivujeme a kde se pěstuje plné a autentické víno, razící si právě cestu k jihočeským fajnšmekrům.

SLOVÁCKÁ

V současné době se Prušánky řadí ke sto patnácti obcím vinařské podoblasti Slovácká a se svými zhruba dvě stě padesáti hektary vinic patří k největším vinařským obcím této oblasti. Zdejší víno POD Nechory pěstují vinaři co nejšetrněji s ohledem na přírodu, půdu a vodu. „Aby i ti, co přijdou po nás, měli stejnou šanci jako my. Snažíme se, aby se tradice snoubila s použitím moderních technologií, poctivost se zkušeností,“ říkají. Tak se přijďte přesvědčit do vinotéky v budějovické Kněžské 22.

Vinařství PODNechory

Kněžská 365/22
České Budějovice
Tel.: 601 694 235, 602 666 136
E-mail:
info@vinarstvipodnechory.cz

www.podnechory.cz