Rodokmeny od mojedejiny.cz

Okolo Samsona budou lidé zase bruslit

Více než sedm kulturních akcí denně se v průměru odehraje v adventním a vánočním období v Českých Budějovicích, kde je hlavním centrem dění náměstí Přemysla Otakara II. a blízké ulice.
22. Listopad 2019 - 20:36

Letošní novinkou v programu je otevření Rabenštejnské věže, v níž se budou od 13. do 22. prosince denně od 13 do 18 hodin konat workshopy, tvůrčí dílny a výstavy. To obohatí i prostor Staročeské vánoční uličky v Panské, která vždy praská ve švech – letos vychází na 15. prosince.

Nechybějí tradiční pilíře: v sobotu 30. listopadu se v 16.30 rozsvítí vánoční strom a ve čtvrtek 5. prosince v 17 hodin odstartuje mikulášský program. Opět podle oblíbeného scénáře: anděl se na laně snese z Černé věže a poté obejde náměstí unikátní třináctimetrová loutka, což je velmi působivá scéna. Následující den budou znít Vránkovy koledy.

Také letos obkrouží Samsonovu kašnu kluziště, které bývá označované jako nejkrásnější v Čechách. Lidé tam mohou bruslit zdarma až do 6. ledna 2019, k dispozici budou mít i půjčovnu bruslí a nadhled poskytne vyhlídková věž. Náměstí obsadí přes 90 dřevěných stánků s pestrým vánočním sortimentem, dárky, občerstvením, nabídkou punče nejrůznějších vůní a chutí, medoviny apod. Další obsadí řemeslníci s vlastnoručně vyráběným sortimentem. „Zadní strany stánků letos nově ozdobí perníkové motivy, aby celé tržiště už při vstupu působilo malebněji. Poprvé také budou na náměstí Přemysla Otakara II. všechny adventní neděle a Štědrý den bez aut,“ doplnila Kristýna Koutská z odboru kultury a cestovního ruchu českobudějovického magistrátu.

Hudební program Českobudějovického adventu, který pořádá agentura Art4promotion, odstartuje v pátek 29. listopadu. Nejprve se předvede místní radiošanson v podání skupiny Líný kvartet, pak vystoupí zpěvačka Irena Budweiserová, bývalá členka skupiny Spirituál kvintet. Další zvučná jména nabídne úterý 3. prosince: po českobudějovickém muzikálovém duu Zuzana Benešová a Lukáš Randák bude pódium patřit herci a písničkáři Jiřímu Schmitzerovi. V úterý 10. prosince od 18 hodin přijede Ivan Hlas, o den později si zájemci mohou zazpívat s budějovickou folklorní skupinou Dudlajda při republikové akci Česko zpívá koledy. Ve čtvrtek 12. prosince se představí duo Flaškinet, které jako hudební nástroje používá skleněné lahve a kytaru. Chybět nebudou stálice jako Jazzika, Nezmaři, Pergamen či Patrola, zahraje písničkář Zdeněk Zajíček. O víkendech bude znít folklor. Letošní ročník dá hodně prostoru místním kapelám a také dechové muzice: organizátoři pozvali Jižany, Šumavskou osmičku nebo Českou kapelu. Celý program je přehledně na www.ceskobudejovickyadvent.cz.