Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Perníkový nápad jménem REJ

V roce 1998 vytvořili vlastní recepturu výroby perníku. Nese označení Plánský perník, chutná celé republice a našel si cestu do zahraničí. V jejich společnosti REJ v Plané nad Lužnicí teď pracuje padesátka zaměstnanců. Základní sortiment už léta rozšiřují o další druhy potravin, především z oblasti zdravé výživy. I tak by se dala popsat historie firmy REJ, kterou před 23 lety vlastními nápady a prací svých rukou uvedli v život dva lidé: Josef Kos a Lenka Vyhlídová.
JOSEF MUSIL
04. Květen 2021 - 17:28

Jenže takový popis by připomínal americký sen. Nápad, odvaha, úspěch, „Prosím, hlavně ať náš rozhovor takto nevyzní,“ říká mi hned v úvodu Lenka Vyhlídová a Josef Kos je stejného názoru. Od vzniku firmy totiž tvrdě pracují, dnes jen s tím rozdílem, že se věnují manažerským činnostem. Čas na společné setkání hledali obtížně, během rozhovoru museli vyřizovat pracovní věci. Oba mě od začátku fascinovali, ale po skončení rozhovoru jsem si musel přiznat, že já bych to nedal. A vy? Tady je jejich příběh.

Proč se vlastně vaše společnost jmenuje REJ? Očekával bych spojitost s perníkem.

Lenka Vyhlídová: My jsme to také očekávali, ale nápad se nedostavil. Vzpomínám si, že jsem usilovně vymýšlela název jako kratičký slogan, kde by se něco rýmovalo na slovo perník.

Třeba Koperník.

Lenka Vyhlídová: Sám vidíte, že tudy cesta nevede. (směje se)

Josef Kos: Taky jsme zkoušeli poskládat písmena z našich jmen, hledali jsme i v latině.

Proč jste nepoužili jedinečné označení vašeho výrobku Plánský perník?

Josef: Ten jsme uváděli jako doplňující název. Dávalo to smysl, protože jsme firmu založili v Plané nad Lužnicí.

Lenka: Jenomže někteří kamarádi místo Plánský říkali z legrace Pánský. Napadlo nás, co kdybychom vymysleli ještě Dámský perník, aby to bylo vyvážené. Ale myšlenku jsme hned zavrhli. Plánský perník jsme nechali jako označení výrobku.

Josef: Název firmy nám pořád scházel, tlačil nás čas, dost jsme se přeli.

Lenka: Přeli je velmi mírně řečeno. Ale u nás to není nic neobvyklého. Oba jsme cholerici.

V takové situaci někdy přijde řešení jako blesk z čistého nebe.

Josef: Stalo se to ve tři hodiny ráno, za tmy a bez blesku. Úplně unavení jsme jeli z výrobny v Plané do Stádlce, kde jsme tehdy bydleli.

Lenka: A zrovna jsme projížděli Opařany.

Josef: Ne, Drhovice. Vjeli jsme do té zatáčky vlevo u pumpy a před námi –

Lenka: jelo auto.

Josef: BMW řady 3.

Lenka: Pepa je zatížený na BMW. Tohle mělo polskou espézetku a na ní napsáno REJ. Pepa prohlásil: „Bude to REJ, a už o tom nechci vůbec nic slyšet.“ Já byla tak unavená, že jsem rezignovaně řekla: „A jo, proč ne.“ Úkol splněn. Až později se ukázalo, jak geniální to byl nápad.

V čem?

Josef: REJ dobře zní a snadno se vyslovuje i cizincům. Krátké slovo, které zůstane v paměti.

Lenka: Když jsme později začali dodávat perník do Polska, ptali jsme se polských přátel na tuhle espézetku. Řekli nám, že je zrušená a byla málo k vidění i v době, kdy jsme auto potkali.

Josef: O řadu let později jsme jeli s našimi dětmi do Wrocłavi, a tam k našemu překvapení na parkovišti u obchoďáku stálo auto s espézetkou REJ. Udělali jsme si na památku fotku i s dětmi.

Lenka: Víckrát jsme takovou espézetku neviděli. Myslím, že i pro naše odběratele v Polsku už má slovo REJ význam jen naší společnosti a našeho perníku.

Předpokládám, že perník milujete od dětství.

Josef: V dětství jsem ho jedl jako všechny ostatní děti, ale že bych byl do něj blázen, to ne.

Lenka: Mně se vybavuje vzpomínka na pionýrský tábor 80. let. Konala se tam soutěž družstev, za první tři místa se dávaly perníkové medaile. To byla tehdy úplná vzácnost. Jako nejmladší jsem ve smíšených družstvech neměla šanci. Pak vyhlásili soutěž individuálních plavců na 50 metrů. Byla hrozná zima, já skočila do vody s dalšími třemi nadšenci, doplavala jako třetí a tu medaili jsem získala. Perník nejím, ale líbilo se mi, jak je ta medaile zdobená. Netušila jsem, že jednou budeme mít výrobu perníku a takových medailí pro děti vyrobíme tisíce a tisíce. Ta dětská touha po zdobené perníkové medaili mě dovedla i k tomu, že jsem se naučila perník sama zdobit. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz