Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Polib si osla aneb nejdražší zub měl Newton

Tak tohle jste o zubech rozhodně nevěděli. Zubař MDDr. Pavel Hutr, absolvent Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a nyní lékař ve Stomatologické ordinaci Pražská v Českých Budějovicích, připravil dvacet zajímavostí z historie péče o dutinu ústní. Porovnávají například otáčky zubní vrtačky a osmiválcového motoru Formule 1: tak schválně, kdo je větší dříč?
02. Únor 2022 - 17:28

1

V dutině ústní je stejný počet bakterií jako na planetě Zemi.

2

V 90. létech minulého století jsme dokázali vykultivovat a pojmenovat až 350 bakteriálních druhů v dutině ústní, z toho jen některé z nich jsou patogenní, tedy pro člověka špatné. Dnes je prokazatelně pojmenováno přes 700 bakteriálních druhů.

3

Za jeden den se v ústech dospěléhoo člověka vytvoří jeden a půl litru slin. Za celý život tedy více než 30 000 litrů slin.

4

Káva, černý čaj, kouření, červené víno, ale i červená řepa a koření způsobují pigmentace zubů.

5

Už v dávných dobách si Egypťané, Římané či Řekové vyráběli hrubé zubní kartáčky z větviček a listů.

6

Ve Spojených státech byly kartáčky podobní těm dnešním k dispozici na konci 19. století. Praxe čištění zubů se rozšířila až po druhé světové válce, kdy američtí vojáci pokračovali v údržbě ústní dutiny, kterou po nich byla během vojenské služby vyžadovali nadřízení.

7

První uvedení komerční nitě na trh bylo v roce 1882 společností Codman a Shurtleff, Inc., později získanou společností Johnson and Johnson.

8

Ve středověkém Německu byl jediný lék na bolest zubů políbení osla.

9

Ve starověkém Egyptě už existovaly umělé zuby, jež se vybrušovaly ze slonoviny. Taková zubní či čelistní konstrukce byla podobná částečné zubní protéze. Umělé zuby se připevňovaly k zdravým pomocí zlatých drátků. Některé výzkumy dokazují, že lidé zaměňovali zuby jednoho člověka zuby jiného.

10

Ve Francii vědci objevili lebku ženy, která pravděpodobně žila v prvním století před naším letopočtem s kovovým implantátem v horní čelisti.

11

Za vlády francouzského krále Ludvíka XI. si aristokratky byly jisty, že vrásky vyvolává nadměrné přežvýkávání jídla, a proto si dávaly jen polévku.

12

Na území Hondurasu archeologové objevili fragment dolní čelisti Inka (pravděpodobně 6. stol. př. n. l.), v níž se zachovaly tři implantáty z krunýře mořských slávek.

13

Nejcennější zub patřil siru Isaacu Newtonovi. V roce 1816 se jeden z jeho zubů prodal v Londýně za 3 633 dolarů, v dnešním vyjádření 35 700 dolarů. Zub byl zasazen do prstenu, jak uvádí Guinnessova kniha rekordů.

14

Jak je známo, diamant je velice tvrdý drahokam, a proto se ideálně hodí pro výrobu různých nástrojů, jako jsou například zubní vrtačky.

15

Stomatologické turbínové vrtačky dosahují 200 000 do 400 000 otáček za minutu. Osmiválcový motor Formule 1 s výkonem 750 koní zvládne oproti tomu jen 18 000 otáček za minutu.

16

Stejně jako má člověk jedinečné otisky prstů, má i jedinečnou sadu zubů. Liší se zuby také u jednovaječných dvojčat.

17

Mléčné zuby se začnou tvořit, když je dítě v děloze matky, ale první zoubky prořezávají nejdříve 6 měsíce po narození.

18

Zub je jediná část lidského organismu, která není schopna regenerace.

19

I když je zubní sklovina nejtvrdší látkou lidského těla, nedoporučujeme otevírání uzávěrů lahví vašimi zuby!

20

Lidské zuby jsou stejně tvrdé jako zuby žraloka. Vyplývá to ze studie německých vědců z Univerzity Duisburg-Essen a Institutu Maxe Plancka zveřejněné v časopise Journal of Structural Biology.