Rodokmeny od mojedejiny.cz

PonoRoska aneb pro lidi s roztroušenou sklerózou noříme se do Malše

Otužilci podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou. Ponoření do ledové řeky čeká na jihočeské otužilce první adventní neděli - 27. listopadu. Akce „PonoRoska aneb pro lidi s roztroušenou sklerózou noříme se do Malše“ má za cíl zajistit rok individuální fyzioterapie pro jednoho pacienta s nejtěžší formou roztroušené sklerózy a připomenout organizaci, která podporuje lidi s tímto nelehkým onemocněním. Akce začne v 11 hodin. Přidat se může každý, komu není lhostejný osud pacientů s touto diagnózou, a kdo má kuráž překonat sám sebe.
tz
22. Listopad 2022 - 08:19

“Přijďte společně s námi, již potřetí, vystoupit ze své komfortní zóny a osvěžit se v chladných vodách Malše!” zve odvážlivce a podporovatele předsedkyně Rosky České Budějovice, Bc. Věra Švábová.  “A kdy a kam? První adventní neděli v 11 hodin na Malý jez! Kdo nechce nebo nemůže absolvovat ponor s námi, může nás podpořit i ze břehu.” dodává. Na účastníky akce čeká malé občerstvení a zajímavá  tombola, v níž budou slosováni všichni zaregistrovaní účastníci, i ti, co se zúčastní online. Registrujte se na https://forms.gle/Xs23MpnxCbaSHvLk6

Roska České Budějovice se svým počinem chce dokázat všem, že ač je roztroušená skleróza (RS) závažné, nevyléčitelné, neurodegenerativní onemocnění, stojí za to s nemocí bojovat a nevzdávat se.“ I zdánlivě nepřekonatelnou překážku lze zdolat, nejtěžší je udělat ten první krok, věřit si, že to dokážu a překonat se. A pak to stojí za to!” dodává Pavla Češková, aktivní členka organizace a účastnice ponoru. Otužilecký ponor si Roska ČB nevybrala náhodou. Že chladná voda pozitivně působí na kvalitu nervových synapsí, vědí lidé s RS z vlastní zkušenosti. A další přínosy? Mimo jiné i posílení imunitního systému a zlepšení jeho obranyschopnosti jsou v dnešní době víc než aktuální.Navíc neskutečně prospívá lidské psychice, vyplavuje hormony štěstí, stává se drogou... A pokud je tato blahodárná činnost sdílena s ostatními lidmi, získává úplně jiný rozměr,” nadšeně vypráví  iniciátorka akce  Věra Švábová.

První odvážlivci se do chladných vod Malše ponoří v 11 hodin dopoledne a poslední účastníci akce ve 12 hod, ale ponořit se může kdokoli, kdykoli a kdekoli, do řeky, rybníka, do bazénu, ale i do sudu na zahradě a svou fotku ze svého počinu přidat na FB a sdílet s Roskou České Budějovice nebo poslat na mail roska@roska-cb.cz. Ti, co nenajdou odvahu k ponoru (nebo se ponořit nemohou), ale podpora lidí s roztroušenou sklerózou jim dává smysl, mohou přispět na účet veřejné sbírky : 242164841/0300.  Výtěžek z celé akce poputuje právě na rehabilitaci lidí s nejtěžší formou roztroušené sklerózy, kteří nejsou schopni navštěvovat naše rehabilitační centrum, a za kterými dochází fyzioterapeutka domů.  Hodina této pomoci stojí 700,- Kč.  Přispět lze také přes portál Darujspravne.cz. Zapojit se lze všemi způsoby, jeden druhý nevylučuje. “Každá podpora se počítá, děkujeme a těšíme se na Vás!” loučí se Věra Švábová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je i léčba či prevence těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 23 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. RS je bohužel nevyléčitelná, lze ji jen léky zpomalit a zmírnit její projevy.

O ROSCE ČESKÉ BUDĚJOVICE

Unie Roska - reg. org. Roska České Budějovice. Již od r. 1993 pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým aktivně bojovat s nemocí a motivuje je, aby svůj životní boj nevzdávali, už jenom proto, aby si sami mohli uvařit kávu, dojít nakoupit či vzít dítě do náruče….  Vedle medikace hraje v léčbě obrovskou roli rehabilitace a cvičení, a protože v Jihočeském kraji nebylo žádné zařízení, které by plně respektovalo potřeby těchto pacientů, otevřeli jsme v září 2019 rehabilitační a poradenské centrum Rosky České Budějovice s vlastní tělocvičnou. Mimo dosud vykonávané poradenské a informační služby nyní pacientům nabízíme i různé typy cvičení uzpůsobené na míru jejich handicapu (rehabilitační cvičení, jóga, cvičení dle Feldenkraisovy metody, posilovací cvičení, kondiční tréninky apod.), nebo si mohou přijít zacvičit individuálně.