Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Prezident lidskosti

Stále je co objevovat, stále je koho očišťovat. Příběh Emila Háchy připomíná nová publikace Víta Machálka Prezident lidskosti. Je tu Hácha ve všech polohách: Hácha coby právník a vlastenec, Hácha u rakouského a následně československého správního soudu, Hácha v roli prezidenta druhé republiky, a nakonec prezident v letitém sevření hitlerovského Německa.
Jan Štifter
30. Duben 2020 - 12:51

Vít Machálek se třetímu prezidentovi věnuje dlouhodobě, historické nánosy z něj smetl už před více než dvaceti lety v málo známé publikaci Prezident v zajetí. Jeho nový přínos k háchovským dějinám je obšírnější, zapracovává nové poznatky. Rodí se na konci společenské rehabilitace výjimečného člověka: dnes už nikdo se znalostí faktů nepochybuje o schopnostech a charakteru úředníka, politika a jediného Jihočecha v prezidentském úřadě. V rodných Trhových Svinech ho připomíná pamětní deska a busta, a že se časy mění, dokázala i poštovní známka – Hácha byl jediným prezidentem, jehož portrét nezdobil dopisy a pohlednice. Pro skutečný finiš už chybí jen ulice Emila Háchy, k té se zatím neodvážila žádná z českých a moravských radnic.

Prezident lidskosti pojednává o životních zkouškách. O boji se zlem, které je zdánlivě silnější, ale morální člověk se mu pokouší čelit. Uvnitř textu se probouzí člověk, vláčený dobou a okolnostmi, v posledních dnech týraný pankráckými dozorci, o nichž prezidentova ošetřovatelka prohlásila, že „tak kruté lidi v životě nepoznala“. Je o nadějných začátcích a obtížných koncích, o venkovském životě, lesku paláců i kavalci plném blech, vší a štěnic. Emil Hácha stojící před Edvardem Benešem, Adolfem Hitlerem, a nakonec před celým národem. Člověk sloužící – a soužící se. Lidský do posledního dechu. Knihu Prezident lidskosti vydalo nakladatelství Academia.