Rodokmeny od mojedejiny.cz

Příští zastávka: pivovarská zahrada

Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají. Veřejná doprava v Českých Budějovicích má jednu zvláštnost, součástí jsou linky 61 a 62. Splouvají řeky Vltavu a Malši. Ze Slepého ramene vás letos dovezou k fotbalovému stadionu Dynama nebo do zahrady pivovaru Samson.
11. Srpen 2023 - 09:38

Autem, na kole, pěšky, nově ale také lodní dopravou. Dvě netradiční linky mají čísla 61 a 62, navazují tak na číselný systém městské hromadné dopravy. Nabízejí příležitost, jak se pohodlně dopravit na Linecké předměstí, přibližují Luční i Malý jez. A ve špičce směle konkurují automobilům.

„Budějovice jsou z řeky skutečně půvabné, podjedete mosty, objevujete úplně novou perspektivu. Na trase je vždy několik zastávek – minulý rok jsme ve spolupráci s SK Dynamem nabízeli prohlídky fotbalového stadionu, v tuto chvíli vedeme rozhovory s Koh-i-noorem, aby u řeky vzniklo návštěvnické centrum, kde se lidé seznámí s fenomenální historií světového podniku,“ říká autor projektu budějovické lodní dopravy Jiří Borovka.

Je na co se koukat – na cestě upoutají středověké hradby, historické mosty i „Budějovický Amsterodam“ – Zátkovo nábřeží. Od letošního roku je z vody přístupný park Dukelská, nová zastávka bude zahrnovat také Háječek, kde začala fungovat kavárna v obnoveném altánu. Projekt cílí na místní i turisty, kteří mají možnost spatřit ta nejkrásnější místa v širším centru Budějovic, zažít město jinak. Velký zájem je také o prohlídky pivovaru Samson, z něhož stále ještě nezmizel duch hrabalovských Postřižin, druhým rokem sem láká pivovarská zahrada. „Chceme vrátit Samsonu punc tradičního a poctivého piva, znovu tak budujeme značku, na kterou mohou být Budějčáci hrdí,“ doplňuje Borovka.

Řeky jsou podle něho budějovickým mořem – v posledních letech se je daří zpřístupňovat lidem. Při slunných dnech se zaplňuje náplavka u kavárny Lanna, oblíbená je kavárna VLNNA na Slepém rameni – a právě tam se nachází centrální zastávka, kde je možné na lodě nasednout. Stovky lidí v tuto chvíli pomocí petice požadují, aby se systém stal součástí MHD a bylo možné uplatňovat i běžnou jízdenku. Jednosměrná jízdenka dnes vychází na 50 Kč. Více na www.kavarna-vlnna.cz.