Rodokmeny od mojedejiny.cz

QI: Dáme firmám vše, po čem touží

Komplexní informační systém pro firmu se skrývá ve dvou písmenech. QI hledá řešení, propojuje, nabízí nečekané možnosti a přináší chytrý způsob, jak zefektivnit procesy a při tom ještě ušetřit. O možnostech QI jsme hovořili s Tomášem Smutným, generálním ředitelem společnosti QI GROUP, která systém vyvíjí.
19. Listopad 2024 - 02:30

Jaký je příběh QI? Shrňme to od nápadu k dnešku v pár větách.

Úplný začátek se datuje do roku 1990, kdy se spoluzakladatel naší společnosti Jiří Melzer rozhodl podnikat v oblasti informačních technologií. Samotná společnost QI GROUP vznikla v roce 2000 pod původním názvem DC Concept. Od počátku se zabýváme vývojem vlastního informačního systému QI. V tuhle chvíli s ním pracuje denně přes 50 tisíc uživatelů. Výrazně jim usnadňuje práci.

Jak se liší požadavky klientů před dvaceti lety a dnes?

Zásadně. Současní klienti jsou daleko náročnější. Očekávají od nás výrazně větší účast, včetně implementace našich zkušeností do jejich byznysu. Automaticky předpokládají, že je posuneme, protože máme zkušenosti a návod, jak to dělat lépe. To je převratný posun oproti minulosti. QI má dnes bohatou síť odborníků, každý je specialistou na určitou oblast, a díky tomu to celé do sebe zapadá.

Co v sobě ta dvě písmena skrývají?

Když tehdy kolegové vymýšleli název, došlo jim, že celou dobu jdou na věci technologického rázu jinak, než bylo v té době standardní. Jejich přístup nebyl vůbec ortodoxní, rozhodli se proto otočit IQ na QI. V marketingových materiálech se k tomu odkazujeme. Díváme se na věci z jiných úhlů, než je obvyklé, hledáme řešení tam, kde ho jiní nehledají.

Kde všude je QI doma? Jaký má vztah k jižním a západním Čechám?

Významného partnera máme v tuhle chvíli na jihu Čech, jinak ale pokrýváme všechny regiony. Dnes není problém spolupracovat s člověkem v jakékoliv části světa, on-line prostor planetu zmenšil a propojil. Pro nás je ovšem důležité, že jsme tu i fyzicky nablízku, že nejsme virtuální firma, ale dokážeme se potkat osobně.

Do jaké míry teď vstupuje do vaší práce umělá inteligence?

Přichází doba, kdy umělá inteligence bude součástí naší každodennosti, v našem případě teď zvažujeme, jak ji propojit s podporou testování produktu, aby detekovala chyby. AI je z našeho pohledu taky dobrý nástroj pro vytěžování dokumentů typu faktur, některé věci díky tomu můžeme zautomatizovat a šetřit třeba práci fakturantek.

Kolik QI stojí a jakou úsporu nabízí? Jak je složité v nové firmě najet na systém QI?

Uvnitř QI, a to je jedna z věcí, kde vidíme obrovský přínos, tkví komplexnost a flexibilita. Flexibilní přístup k licencování je postavený na tom, že zákazníka nenutíme kupovat celý systém, ale vybere si, co v daný moment vyžaduje. Používáte části podle nastavení firmy. Na tomto základě si pak optimalizujete službu – vidíte, co se v reálném čase využívá, a z toho pak lze ubrat nebo k tomu další věci přidávat. Častý případ je, že firma s námi povyroste a pak si nakupuje další obchodní jednotky podle aktuálních potřeb.

Co zákazníci oceňují ze všeho nejvíc?

Právě tu komplexnost systému. Je pro ně extrémně zajímavé, že QI umožňuje zakázkový vývoj ze strany našich partnerů. Zákazník něco chce, a pokud to není zařazeno do standardu QI, my se postaráme o to, aby to klient dostal. Tím je funkčnost systému prakticky neomezená – zákazník může mít všechno, po čem touží. Snažíme se, aby systém fungoval na principu „all in one“. Tedy aby všechno, co hledáte, bylo v QI zastoupeno.

Ve kterém segmentu jste nejsilnější?

Nejsilnější se cítíme ve výrobě. Tam máme jasné místo. Ale systém je silný prakticky všude, ať se jedná o prodej, nákup, nebo sklady. Zvládá servis a údržbu, stejně tak personalistiku a mzdy. V oblasti ERP systému jsme jediní na trhu, kdo dokonale propojuje personalistiku, mzdy, docházkový a přístupový systém.

Od jaké velikosti firmy byste systém QI doporučoval?

Ve výsledku je jedno, jak velká firma je. Jde hlavně o to, jak dramaticky náročné procesy jsou ve firmě. Náš klasický zákazník má 50 až 100 současně pracujících uživatelů, někdy jich je 700, ale máme i firmy, kde jich je jenom pět. Tím dokládám, že QI lze nasadit i ve firmě o jednom člověku. Pro nás to omezení není.

Jaké za sebou máte úspěchy? Na co jste pyšní?

Třeba v roce 2020 jsme získali třetí místo v celostátní soutěži Rodinná firma roku, o rok později druhou cenu za Jihomoravský kraj v soutěži Sodexo – Zaměstnavatel roku v kategorii do 500 zaměstnanců. Ale nesoustředíme se na ceny, daleko podstatnější je pro nás vývoj nové verze našeho systému, kde ještě účinněji pomůžeme firmám, aby se jim v podnikání dařilo.


 

Ing. Tomáš Smutný (44 let)

Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor elektrotechnická výroba a management. Následně absolvoval rok postgraduálního studia v Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky (opět VUT v Brně). Do společnosti QI GROUP nastoupil v roce 2005: nejdříve jako konzultant oddělení podpory, poté byl pět let jeho ředitelem. V rámci těchto pozic se specializoval na legislativu mezd a související témata. Na aktuálním postu generálního ředitele působí od ledna 2019. Je ženatý a má dva syny. Mezi jeho koníčky patří adrenalinové sporty: jako horolezec dokáže zdolat i sedmitisícovku, pravidelně se účastní náročných závodů horských kol v tuzemsku i zahraničí.