Rodokmeny od mojedejiny.cz

S aplikací na méně známá místa

Chcete objevovat neznámé krajiny, a přitom se nebrodit davem turistů? Je tady aplikace EPU, která vás navede na zapomenuté cesty a upozorní na zajímavosti v okolí. Zábavnou formou se uživatelé dozvědí o zvířatech a rostlinách, které mohou během výletu vidět.
pavel pechoušek
08. Listopad 2024 - 00:36

Aplikace do mobilních telefonů EPU pomáhá s overturismem a nabízí výlety na krásná, ale méně známá místa, která nejsou tak náchylná a kde případná vyšší návštěvnost nemá negativní vliv na okolní prostředí. Naopak se vyhýbá nejcennějším lokalitám v národních parcích, protože tam se zpravidla nacházejí zároveň nejcitlivější ekosystémy, jež mohou být poškozovány vysokým počtem turistů.

„Chceme zachovat pro nás to krásné, co nám příroda nabízí. Učíme tedy uživatele, jak se při turistice a cyklistice chovat šetrně k přírodě. Prostřednictvím chytrých notifikací upozorňujeme návštěvníky, pokud se pohybují v chráněných oblastech a jaká jsou tam případná omezení,“ uvádí Ladislav Cirhan, který stojí za vznikem EPU. Do aplikace, jež se stala nejstahovanější svého druhu a má podporu Ministerstva životního prostředí a našich národních parků, je nově možné také nahrávat své tipy na výlet.

Již v době předcovidové se problém přílišného zatížení turistickým ruchem stal velkým tématem. Počet návštěvníků Českého Krumlova, Prahy a dalších míst byl v té době extrémní. A to nemluvíme o městech jako Benátky, Barcelona, Florencie a další v Evropě. Ale málokdo v této době vnímal tento problém v souvislosti s pohybem v přírodě, přestože již tehdy byla místa jako Sněžka, Pravčická brána a další extrémně zatížená. Zlom nastal v době covidu, když lidé nemohli cestovat do zahraničí a prakticky všechna zajímavá místa v národních parcích a CHKO byla rekordně navštívená. Do přírody navíc začala chodit spousta lidí, kteří dříve pobyt v české přírodě nevyhledávali, a často si neuvědomovali, že na mnoha místech je nutné dodržovat určitá omezení.

„Tehdy jsem se rozhodl, že musíme vytvořit nějakou platformu, která pomůže tento problém řešit. Oslovil jsem ředitele všech národních parků a AOPK, že vytvoříme pracovní skupinu, která bude připomínkovat projekt, abychom neopomněli některé důležité funkce a informace,“ uvádí Cirhan, který byl od roku 1991 do roku 2021 ředitelem vydavatelství Freytag & Berndt, díky čemuž výborně znal všechny souvislosti s cestováním, zvláště s turistikou a cyklistikou.

Po téměř dvouletém připomínkování celkového konceptu projektu vznikla aplikace EPU, která uživatele vede k udržitelnému cestování a zábavnou formou ho seznamuje s okolní přírodou, zvířaty a rostlinami. Cílem tvůrců EPU je uživatelům zajímavou formou přiblížit okolní přírodu a ideálně v nich vzbudit i aktivní zájem o její ochranu. V současné chvíli aplikace nabízí téměř 300 výletních tras, na kterých uživatelé objeví přes 200 druhů naší fauny a flory. U každého druhu najdou spoustu fotek, několik zajímavostí a mohou si vyplnit vědomostní kvízy.

Aplikace také pomocí chytrých notifikací informuje o vstupu do chráněných území maloplošných (např. přírodních rezervací) i velkoplošných (národních parků, CHKO), obsahuje návštěvní řády daných lokalit a vysvětluje, proč je důležité tato pravidla dodržovat.

Nově mohou uživatelé navrhovat také vlastní tipy na výlety a vkládat je do aplikace. „Zatím tato aktivita podléhá schválení naší redakce, ale do budoucna předpokládáme, že vytvoříme širokou základnu uživatelů, kteří budou výlety tvořit,“ uvádí Cirhan. „Jedním z našich cílů je vytvořit komunitu uživatelů, kterým není příroda lhostejná a pomohou nám o ni aktivně pečovat. Ať už tvorbou overturism-friendly výletů, zapojením do dobrovolnických akcí na vybraných ochranářsky cenných lokalitách, nebo přímo pořádáním vlastních akcí, úklidů přírody atd.“

Aplikaci si během prvních čtyř měsíců stáhlo více než 30 tisíc uživatelů a více než 15 tisíc se zaregistrovalo. „Věříme, že se nám v krátké době podaří vytvořit rozsáhlou komunitu dobrovolníků, kteří nám pomohou o přírodu pečovat, abychom ji udrželi stále tak krásnou a pestrou i pro budoucí generace,“ uzavírá Ladislav Cirhan.