Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Šedý kardinál

Kde se vzal, tu se vzal. Před dvěma roky se v jihočeském Frymburku objevil Ali Asgarov a začal tam provozovat hotel Leyla. Od letoška se stejným názvem pyšní v Českém Krumlově bývalý hotel Barbara, který jeho nový majitel proměnil v parádní restauraci. Zařehtá-li vstřícně úřední šiml, podnik otevře pro hosty ještě do konce roku. Pozoruhodný příběh ázerbajdžánského podnikatele, který nosí hodinky od Vladimira Putina, zmapoval Josef Musil.
Josef Musil
08. Leden 2018 - 12:11

Pana Asgarova není možné přehlédnout. Mluví hlasitěji, než je v kraji zvykem, a své schopné zaměstnance platí více, než je v kraji zvykem. Internet o něm nabízí skoupé informace: společník firmy AA Investment Group s.r.o., je mu 57 let, pochází z Ázerbájdžánu. A tu leckterý našinec svraští obočí. Ázerbájdžán byla republika bývalého Sovětského svazu. Rusko! Co máme očekávat?

Říká se: Když se něčeho bojíš, sáhni si na to. Nejlepší způsob, jak sáhnout na dosud neznámého člověka, je podat mu ruku. Ali Asgarov ji sám ochotně nabídl k stisknutí a srdečně si popovídal.

 

Když jsem k vám jel, přemýšlel jsem, kolik toho o Ázerbájdžáně vylovím z hlavy. Hlavní město Baku, kde se narodil šachista Garri Kasparov a pěvec Muslim Magomajev. Dále ropa, Kavkaz, válka o Náhorní Karabach. Jako milovník jazzu vím, že v Baku se konají festivaly této hudby. Také máte vyhlášenou národní kuchyni. Pro ostatní informace bych se musel podívat do knihy. Není to málo vzhledem k tomu, že je mi 45 let?

Je to dobré. Mimochodem, zpěváka Magomajeva jsem znal osobně.

A co vy byste dal z hlavy dohromady o České republice ve svých 45 letech?

To se musím vrátit do roku 2005. Tehdy bych vám odpověděl: Automobily Tatra, rozvinuté strojírenství, textilní průmysl, proslulé pivo, hezká příroda. Vzpomněl bych si na jména několika českých hokejistů, třeba Haška. Než se Česká republika a Slovensko oddělily, jmenovaly se Československo. Byla to země Varšavské smlouvy. V roce 1968 k vám Sovětský svaz poslal vojáky, aby potlačili demokratizaci. Jednalo se o nezákonný čin a mnoho lidí zahynulo. Od toho okamžiku se myšlení československých lidí obrátilo proti Varšavské smlouvě, Sovětskému svazu a komunistickému režimu. Po sametové revoluci byl první prezident svobodné republiky Václav Havel. A závěrem – Češi jsou slovanský národ a jsou ve své podstatě neagresivní.

Bravo! Dokázal byste si v roce 2005 představit, že se jednou v České republice objevíte a budete tu investovat?

Určitě ne. V té době jsem byl, můžu říct, docela známým stavebníkem. Pod mým vedením pracovalo několik tisíc zaměstnanců. Spolu s manželkou už jsme měli stavební firmu v Dubaji, zatímco já pracoval převážně v Rusku.

A vidíte, my jsme tu o vás nic nevěděli. Pojďme, představíme vás jako ve stručné knize s nadpisem Ali Asgarov, jeho život a dílo. Kapitola první – Kde jste se narodil?

V Džallabadu (anglicky Jalilabad, ázerbájdžánsky Cəlilabad), který leží přibližně 200 kilometrů od Baku. Můj taťka pracoval jako dílenský vedoucí v závodě na opravy automobilů a maminka byla v domácnosti. Pocházím ze třinácti dětí, je nás celkem pět rodných bratrů a osm sester, já jsem z nich nejstarší. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ZIMNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR - na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!