Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Sladké? Doporučuji sladký spánek

„V jednom litru kolového nápoje je 27 kostek cukru, podobně jsou na tom energetické nápoje. Také například čokoládový shake obsahuje velké množství cukru. V jednom litru až 278 gramů, což je 69 kostek,“ říká zubař Martin Žižka. To všechno navrtává dětské zuby. Jak se tomu bránit, jak čistit a kdy už nechat dítě bez dozoru? To odhaluje rozhovor dvou otců.
20. Srpen 2021 - 16:14

Martine, kdy je nejvhodnější poprvé navštívit s dítětem zubního lékaře? A kolikrát ročně poté absolvovat preventivní prohlídku?

Jakožto otec čtyř dětí víš, že včasné zahájení preventivních prohlídek u dětského pacienta je velice důležité. Obecně by měl dětský pacient navštívit zubního lékaře do prvního roku věku. Taková návštěva má krom jiného i značný význam preventivní a psychoprofylaktický.

Co to znamená?

Že je dítě připravené, jak tělesně, tak i duševně, že to příště zvládne. To příště by se mělo opakovat alespoň dvakrát za rok. U dětských pacientů s vyšším rizikem vzniku zubního kazu můžeme individuálně nastavit režim preventivních prohlídek.

Kdy začít dítěti čistit chrup a jaké pomůcky použít?

S hygienou dutiny ústní by měl rodič začít ihned po prořezání prvního zoubku, to se děje kolem šestého až osmého měsíce věku. Zprvu může rodič použít vlhky hadřík, nebo gumový prstový kartáček. Postupně rodič přechází k čištění celogumovým kartáčkem, který pro dítě slouží i jako hračka a při prořezání dětských stoliček už rodič čistí měkkým dětským zubním kartáčkem.

Naše Meda, jsou jí necelé tři roky, pořád používá kartáček spíš jako hračku.

To je normální, velice důležitá je aktivní účast rodiče. Děti od tří do šesti let se teprve učí čistit si chrup samy. Poté následuje dočišťování zubů rodiči. Doporučujeme také používání tablet pro detekci neodstraněného zubního plaku. Tabletu dítě rozkouše a následně vypláchne ústa vodou. Barvivo usazené v tabletě obarví plak na zubech všude tam, kde nebyl kartáčkem dostatečně odstraněn.

A taky mám někdy pocit, že naše děti zubní pastu snídají.

U dětí do dvou let se doporučuje velmi malé množství, snad jako zrnko rýže. Hlídej si taky množství fluoridů v pastě, správná hodnota je 1000 PPM F. U dětí od dvou do šesti let by množství pasty mělo být velké jako malý hrášek a množství fluoridů v pastě 1000 PPM F. Od šesti let se dává pasta již po celé délce štětin a množství fluoridu můžeme zvýšit na 1400 PPM F. Množství fluoridu obsažené v jednotlivých pastách najdeme na obalech produktu. Pastu by měl nanášet vždycky rodič.

Co přesně údaj PPM F znamená?

Jedná se o zkratku pars per milion, tedy počet částic na milion. Zjednodušeně jeden miligram fluoridu v jednom litru vody se rovná 1 PPM.

Co se čištění zubů u dětí? Měl bys nějaké doporučení?

Určitě by si mělo dítě co nejdříve zažít, že se zoubky čistí dvakrát denně. Ráno a večer. Čištění by měla být první činností dítěte ráno a poslední denní činnost večer. S tím, že ráno doporučujeme provést hygienu dutiny ústní před snídaní, fluoridy v zubní pastě zvyšují koncentraci fluoridu v dutině ústní a tím snižují působení přijímané potravy v ústech během snídaně. Fluoridy chrání zuby tím, že ihned opravují tvrdou zubní tkáň narušenou kyselinou a jinými složkami v jídle. Po snídani by si mělo dítě vypláchnout ústa čistou vodou.

Doporučil bys mezizubní kartáčky u dětí?

Tady se názor odborné veřejnosti rozchází. Někteří kolegové doporučují čistit mezizubními kartáčky již kolem třetího, čtvrtého věku, jiní zase radí vyčkat do dvanácti let. Osobně bych se přikláněl k používání mezizubních nití a kartáčků dříve nežli později.

Zvládnou to děti samy?

Tahle činnost je v nižším věku rozhodně určená rodičům. Ti by měli dětem čistit zuby jako mezizubním kartáčkem, tak používat nitě. Bez dozoru bych nechal dítě čistit si zuby tak po desátém, dvanáctém roce.

Předpokládám, že příklady táhnou.

Určitě, vzor rodičů bývá ten nejpodstatnější. Chtějí tě napodobovat. Chtějí mít kartáčky jako ty. Budou přejímat návyky nejen v hygieně, ale i ve výživě.

Předpokládám, že výživa je taky dost zásadní součástí prevence zubního kazu.

Složení výživy u dítěte je velice důležité pro orální zdraví dítěte. Je třeba dodržovat správné návyky. Opět se vracíme k tomu, že co jí rodiče, budou chtít i jejich děti. Doporučujeme především omezit příjem cukru v limonádách a sladkostech. Denní příjem 30-60 gramů cukru tvoří hraniční pásmo mezi nízkým a vysokým kariogenním potenciálem. Takové množství cukru najdeš třeba v půllitru stoprocentního pomerančového džusu. Zuby se nejvíc kazí po sacharóze, na druhém místě jsou monosacharidy a následuje škrob.

Pamatuju si na plakát s jednotlivými slazenými nápoji. Vedle nich byly kostky cukru, které drinky obsahují.

V jednom litru kolového nápoje je 27 kostek cukru, což odpovídá asi tak 110 gramů cukru. Podobně jsou na tom energetické nápoje. Také například čokoládový shake obsahuje velké množství cukru. V jednom litru až 278 gramů, což je 69 kostek cukru. Dokážeš si to množství představit? Když je vyskládáš vedle sebe, bude ta kostková řada delší než jeden metr. Doporučuji sledovat množství cukru na obalech jednotlivých produktů. Dělám to automaticky, stejně jako koukám na klasické složení výrobků nebo na datum trvanlivosti.

Co náhražky cukru?

Nemůžu doporučit med ani umělá sladidla. Jednoduše řečeno, nedávej svým nejmladším ratolestem slazené nápoje.

Ono se to ale jednoduše řekne, když jsou dneska na každém kroku večerky – když jdu ráno pro pečivo, stojí přede mnou řada školáků a nakupují si svačiny. Ještě jsem nepotkal dítě, které by si kupovalo ovoce nebo jogurt.

Ještě před pár lety jsme na ulici prakticky nepotkali obézní dítě. Situace se zhoršuje. A to dost výrazně. Normou je ve školce slazený čas – nikoliv neslazený, ale ten s cukrem. Kdybychom dali vedle sebe sladký a neslazený, vybere si devět dětí z deseti ten sladký, a desátý nakonec taky sáhne po slazeném, aby nevyčníval. Přitom si jako společnost můžeme říct, že to chceme jinak, že na sladkém trochu ubereme. Jediné sladké, které doporučuji, je spánek. Ale není to jen o jídle, současná generace dětí se taky daleko míň hýbe.

Navíc covid je na rok připoutal k počítačům – děti doběhaly, dosportovaly, začaly tloustnout.

Souvisí s tím celosvětový trend, kdy děti nehledají zábavu na hřišti, ale v počítačích. Ale to je na jinou a delší debatu. U nejmladších dětí a předškoláků určuje složení potravy rodič. U starších dětí je to problém. Mnohdy si za kapesné kupují různé sladkosti, a to už rodič ovlivnit neokáže. Velice oceňují legislativní úpravy, týkající se doplňkového prodeje ve školních bufetech a automatech. V roce 2016 vešla v platnost takzvaná pamlsková vyhláška zakazující prodej nezdravých potravin ve školách. Tím alespoň ubyla jedna možnost, jak děti školního věku mohli konzumovat cukrovinky.

 

MUDr. Martin Žižka, MBA

Stomatologické ordinace Pražská

Poliklinika Pražská ČB

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz