Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Sladké? Doporučuji sladký spánek

„V jednom litru kolového nápoje je 27 kostek cukru, podobně jsou na tom energetické nápoje. Také například čokoládový shake obsahuje velké množství cukru. V jednom litru až 278 gramů, což je 69 kostek,“ říká zubař Martin Žižka. To všechno navrtává dětské zuby. Jak se tomu bránit, jak čistit a kdy už nechat dítě bez dozoru? To odhaluje rozhovor dvou otců.
20. Srpen 2021 - 16:14

Martine, kdy je nejvhodnější poprvé navštívit s dítětem zubního lékaře? A kolikrát ročně poté absolvovat preventivní prohlídku?

Jakožto otec čtyř dětí víš, že včasné zahájení preventivních prohlídek u dětského pacienta je velice důležité. Obecně by měl dětský pacient navštívit zubního lékaře do prvního roku věku. Taková návštěva má krom jiného i značný význam preventivní a psychoprofylaktický.

Co to znamená?

Že je dítě připravené, jak tělesně, tak i duševně, že to příště zvládne. To příště by se mělo opakovat alespoň dvakrát za rok. U dětských pacientů s vyšším rizikem vzniku zubního kazu můžeme individuálně nastavit režim preventivních prohlídek.

Kdy začít dítěti čistit chrup a jaké pomůcky použít?

S hygienou dutiny ústní by měl rodič začít ihned po prořezání prvního zoubku, to se děje kolem šestého až osmého měsíce věku. Zprvu může rodič použít vlhky hadřík, nebo gumový prstový kartáček. Postupně rodič přechází k čištění celogumovým kartáčkem, který pro dítě slouží i jako hračka a při prořezání dětských stoliček už rodič čistí měkkým dětským zubním kartáčkem.

Naše Meda, jsou jí necelé tři roky, pořád používá kartáček spíš jako hračku.

To je normální, velice důležitá je aktivní účast rodiče. Děti od tří do šesti let se teprve učí čistit si chrup samy. Poté následuje dočišťování zubů rodiči. Doporučujeme také používání tablet pro detekci neodstraněného zubního plaku. Tabletu dítě rozkouše a následně vypláchne ústa vodou. Barvivo usazené v tabletě obarví plak na zubech všude tam, kde nebyl kartáčkem dostatečně odstraněn.

A taky mám někdy pocit, že naše děti zubní pastu snídají.

U dětí do dvou let se doporučuje velmi malé množství, snad jako zrnko rýže. Hlídej si taky množství fluoridů v pastě, správná hodnota je 1000 PPM F. U dětí od dvou do šesti let by množství pasty mělo být velké jako malý hrášek a množství fluoridů v pastě 1000 PPM F. Od šesti let se dává pasta již po celé délce štětin a množství fluoridu můžeme zvýšit na 1400 PPM F. Množství fluoridu obsažené v jednotlivých pastách najdeme na obalech produktu. Pastu by měl nanášet vždycky rodič. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz