Rodokmeny od mojedejiny.cz

Společník pro poznání Lipenska: Hotel Element

Lipno jako ideální místo pro rodinnou dovolenou. Lipno jako lokalita s nepřeberným množstvím zážitků – Lipno, kde nově určuje trendy hotel Element. Jaké to tam je a co stojí za to objevovat, zjišťoval šéfredaktor časopisu Barbar Jan Štifter.
Jan Štifter
12. Srpen 2022 - 06:53

Uprostřed dění – ve středu všeho, co v Lipně nad Vltavou stojí za návštěvu. A všechno je odtud kousek. Pár minut k vodě a pak třeba na člun, na kterém se otevírá lipenské nekonečno – kopce zalité zelení a na březích městečka, která jako by středověcí kolonizátoři budovali s ohledem na pozdější přehradu: kostelní věže v Přední Výtoni i Frymburku šponují malířské plátno, poklidnou lipenskou vodu. Vyrazte na člun při vlhčím šumavském počasí: ten obraz je vyčištěný, hladina i břehy vylidněné, koupou se v bílém oparu a z lesů se kouří, jako by v nich první osídlenci rozdělávali večerní oheň.

Lipno je zrcadlo, do kterého shlížejí kopce Šumavy i Novohradských hor – do zvlněného terénu přináší souměrnost. Geometrie se tu s přírodou setkávají v harmonii – snad právě pro tohle poznání vznikla Stezka korunami stromů, dává nahlédnout na krajinu z boží perspektivy. Kontrolovat, co se děje v říčním údolí, odhadovat, kudy vede státní hranice, kochat se odstíny modré a zelené, kterými se maskují zdejší lesy. Letos tu slaví deset let a na novou sezonu připravili spoustu novinek, mimo jiné adrenalinovou síť ve výši 20 metrů.

Dolů pomalu po svých nebo rychle tobogánem – a pak třeba až pod lanovku na koloběžce, samospádem a s rukou na brzdě, třebaže cesta nevede šupem, ale několikrát protíná svah po vrstevnici. Koloběžka dovoluje do lesa se vnořit – opustit dav a splynout s pěšinou, větrem, s kameny a brouky, najít si chvíli pro detail.

Mysleli na něj i v hotelu Element, právě u něj sjezd končí. Mezi dvěma budovami vzniklo dlážděné náměstíčko, nové centrum nového Lipna, místo, ze kterého se nikam nepospíchá. Díky vyšším budovám tu tolik nefouká a je tu útulno. Náměstíčko je jevištěm pro restauraci Stodola a cukrárnu Povidloň, jeden druhému tu nepřekáží a navzájem se skvěle doplňují – společně ten prostor šperkují. Skleněné stěny, přes které je vidět do výrobny zákusků nebo kuchaři pod ruce, plochu doslova násobí. V sevření dvou budov tak vítězí přátelská otevřenost, klid a pohoda, a člověk má na chvíli pocit, že i lidé, kteří tu pracují, sem musí chodit rádi.

Lipno nad Vltavou je živel a není pro každého: přitahuje lidi aktivní, takové, kteří tráví život v pohybu – lidi, kteří mají rádi život. Snad právě tohle dostal Element do vínku: okouzlovat hosty, kteří chtějí být ve středu příběhu, kteří chtějí mít nové příležitosti nejen na očích, ale i při ruce – nejen vytvářet dovolenou, na kterou se nezapomíná, ale i podporovat velké firemní sešlosti ve zdejších konferenčních prostorech. Vybízet k návratům, protože pod nánosem dneška jsou i další vrstvy, které stojí za to objevovat, ale které se nevyjevují hned, člověk do nich musí dorůst. Lipno je krajina příběhů, které se tu píší už po staletí. Krajina se svébytnou kulturou. Krajina, která dokáže propojovat, uzdravovat, místo, které srůstá se srdcem. A uprostřed toho Element: milý společník pro nová poznání, pro ochutnávání všeho, co Lipno nabízí a pro co sem lidé jezdí už desítky let.