Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Svátek filmové animace má nabitý program

Mezinárodní filmová přehlídka, jež nemá v Česku obdoby – takový bude i letos festival animovaných filmů ANIFILM, který se koná od 7. do 12. května v Třeboni. Opět lze očekávat plné sály diváků, odborníků i studentů, hravé školy animace přeplněné nadšenými dětmi a jako vždy i velký zájem zahraničních hostů, kteří díky této akci navíc objevují i Třeboň a celé jižní Čechy.
07. Květen 2019 - 14:03

Osmnáctý ročník k nám přiveze nejlepší animovanou tvorbu z celého světa. Vedle mezinárodních soutěží, v nichž se v pěti kategoriích utkají animované filmy a v jedné počítačové hry, se odehraje i soutěž národní. Diváky čeká přes 120 soutěžních snímků, jež budou hodnotit čtyři mezinárodní poroty složené z tvůrců, kteří už získali v tomto oboru velké renomé. Bude mezi nimi i jedna z nejúspěšnějších českých mladých animátorek Kateřina Karhánková – letos přivezla cenu z festivalu Berlinale za svůj film Plody mraků.

Osobnosti přijíždějí díky Anifilmu do Třeboně pravidelně, a to i skutečné legendy: Letos festival udělí Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu Zdence Deitchové, která se po mnoho desetiletí animovanému filmu věnovala ve studiu Bratři v triku jako vedoucí výroby a později produkční. Podílela se na tvorbě více než tisíce animovaných filmů a seriálů.  

Hlavním tématem bude anidok, což je označení pro formát, který propojuje jazyk animovaného a dokumentárního filmu. Za pozornost stojí rovněž sekce Zvláštní uvedení, jež dá unikátní šanci zhlédnout celovečerní film Vítejte v Marwenu. Je to zatím poslední film Roberta Zemeckise, režiséra, který pravidelně přeskakuje z hrané tvorby do animované nebo oba žánry kombinuje. Natočil úspěšné filmy Návrat do budoucnosti nebo Forrest Gump, ale též inovátorské snímky využívající animaci: Falešná hra s králíkem Rogerem, Polární expres či Vánoční koleda. „Jeho nový film spojuje hrané pasáže s animovanými a má něco společného s Forrestem Gumpem. Natočil jej totiž podle skutečného příběhu umělce Marka Hogancampa, který byl brutálně přepaden, utrpěl poškození mozku a s pomocí loutek žijících ve fiktivním městě Marwen se snaží nalézt ztracenou paměť a najít nový život,“ říká dramaturg Petr Slavík.

Každý večer se budou na náměstí promítat celovečerní filmy, lidé uvidí také nově zrestaurovanou Cestu do pravěku. Nebude chybět ani strašidelná i odvážnější Půlnoční animace, která rozhodně není vhodná pro děti. Českou animaci připomene velká výstava nazvaná AnimaCZe po roce 89, další výstava vznikne ve spolupráci s lineckou organizací Ars Electronica a přiblíží tvorbu výtvarníka Reinholda Bidnera. Doprovodný program zahrne i koncerty. Více na www.anifilm.cz.